Cyberbezpieczeństwo
Scania Polska padła ofiarą grupy ransomware
Polski oddział firmy Scania został zaatakowany przez RansomHub. Cyberprzestępcy dodali firmę na listę ofiar. Szwedzkie przedsiębiorstwo potwierdziło atak.
W komunikacie Scanii możemy przeczytać, że 7 grudnia miała miejsce próba ataku. Przekazano również, że niezwłocznie podjęto działania, których celem była reakcja na incydent. Natomiast 16 grudnia grupa RansomHub dodała post informujący o cyberataku na firmę.
Stanowisko Scanii
Szwedzki producent ciągników siodłowych szczegółowo poinformował o swoich działaniach.
„Jeszcze w dniu stwierdzenia ataku, zdarzenie zostało zgłoszone przez SPL (Scania Polska - przyp. red.) do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (Policja), a także zorganizowano spotkanie z przedstawicielami CSIRT NASK w temacie incydentu oraz wsparcia, jakie może udzielić CERT” – czytamy w oświadczeniu.
Wiadomo również, że dane osobowe posiadane przez Scania Polska zostały zaszyfrowane, lecz nie potwierdzono eksfiltracji (tj. kradzieży) danych. Zdecydowana większość usług została przywrócona w ciągu 48 godzin. Firma wskazała również zakres danych osobowych, który mógł ulec naruszeniu. Działania przedsiębiorstwa po incydencie można ocenić jako odpowiedzialne.
Czytaj też
Wpis cyberprzestępców i działania klientów
16 grudnia na blogu RansomHub pojawił się wpis o ataku na scania.pl. Nie dołączono zrzutów ekranu potwierdzających ewentualną kradzież danych. Cyberprzestępcy ustalili datę publikacji plików na 25 grudnia o godz. 13:00. Twierdzą również, że udało się im wykraść 1,2 terabajta danych.
Pełne stanowisko polskiego oddziału Scanii opisuje m.in. kroki, jakie powinny podjąć osoby, których dane mogły zostać wykradzione przez cyberprzestępców - przy czym należy podkreślić, że obecnie nie potwierdzono takiej okoliczności. O zdarzeniu zostało poinformowane CBZC, CERT Polska oraz Prezes UODO.
Niestety ataki na polskie przedsiębiorstwa nie są niczym nowym – na przestrzeni tego roku informowaliśmy m.in. o ataku na Polską Grupę Dealerów czy SuperDrob.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany