Reklama

Armia i Służby

Morawiecki inwigilowany Pegasusem? Brejza zawiadomił prokuraturę

Krzysztof Brejza
Krzysztof Brejza
Autor. Grzegorz Schetyna/Facebook

Europoseł KO Krzysztof Brejza zawiadomił Prokuraturę Krajową ws. możliwości inwigilowania byłego premiera Mateusza Morawieckiego systemem Pegasus.

Jak ustalili reporterzy RMF FM, „premier Mateusz Morawiecki miał być wśród polityków Prawa i Sprawiedliwości inwigilowanych przez służby specjalne, nadzorowane przez Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika”. Ta sprawa - jak informuje RMF FM - była jednym z tematów zeszłotygodniowego posiedzenia ścisłego kierownictwa partii.

Reklama

Europoseł KO Krzysztof Brejza poinformował w poniedziałek na portalu X (Twitter), że „skierował zawiadomienie do Prokuratury Krajowej ws. ujawnionego przez RMF FM przestępstwa użycia szpiegowskiej cyberbronii Pegasus przeciwko b. premierowi M. Morawieckiemu”.

Brejza zawnioskował także o przesłuchanie kluczowych dla tej sprawy osób m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, byłego szefa MSWiA i byłego ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego czy b. ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę.

„Ta informacja powinna zostać bezzwłocznie zweryfikowana przez prokuraturę pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby, które zdecydowały o inwigilacji premiera w rządzie PiS” - napisał we wniosku europoseł. „Gdyby ta informacja się potwierdziła, mielibyśmy sytuację bez precedensu w skali wolnej Polski, niedopuszczalną w żadnej demokratycznym państwie. Inwigilowanie przez służby specjalne prezesa Rady Ministrów wskazywałoby na wykorzystanie służb specjalnych oraz nielegalnej aparatury będącej w dyspozycji tych służb, do prowadzenia partyjnej walki frakcyjnej wewnątrz PiS” - dodał.

Czytaj też

Reklama

Brejza chce śledztwa ws. Pegasusa

Brejza zauważył, że „Pegasus jest w Polsce nielegalnym narzędziem szpiegowskim, które nie może być używane do kontroli operacyjnej”, a „każde użycie narzędzia o funkcji cyberbroni Pegasus jest przestępczym nadużyciem uprawnień”. Polityk KO wnosi do Prokuratury Krajowej o wszczęcie śledztwa w tej sprawie.

Czytaj też

Reklama

Kamiński: Nie było żadnej inwigilacji

Mariusz Kamiński odniósł się do doniesień RMF FM na portalu X (Twitter). „Kolejna próba skłócenia PiS. Nie było żadnej inwigilacji premiera Morawieckiego. To ordynarny fejk. Obecny rząd kłamstwami próbuje przykryć własną nieudolność i swoje bezprawne działania. Nie damy się zniszczyć. Obronimy polskie sprawy” - napisał.

Jak wynika z informacji RMF FM, „agenci interesowali się majątkiem Mateusza Morawieckiego”, a w szczególności nieruchomościami. Ponadto - jak czytamy w artykule - „kolejna sprawa to kontakty szefa rządu z Agencją Rezerw Materiałowych w czasie pandemii Covid-19”.

„Nasi rozmówcy twierdzą, że część działań służb nie dotyczyła bezpośrednio szefa rządu. Morawiecki pojawiał się w sprawach, w których inwigilowano inne osoby” - napisano w tekście RMF FM. „W zainteresowaniu służb byli też asystenci premiera Morawieckiego i ich kontakty. Nasi informatorzy twierdzą, że nie chodziło o działania procesowe w ramach śledztw, a raczej o zbieranie informacji. Trwać to miało co najmniej półtora roku” - podała RMF FM.

Czytaj też

Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przypomnijmy, że w styczniu br. Sejm zdecydował o powołaniu komisji śledczej ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem oprogramowania Pegasus. Z kolei pod koniec stycznia tego roku ujawniono skład komisji.

Wszystko zaczęło się pod koniec 2021 roku, kiedy to specjaliści kanadyjskiego Citizen Lab ujawnili, że iPhone’y Romana Giertycha i prokurator Ewy Wrzosek były szpiegowane za pomocą Pegasusa (czym dokładnie jest wyjaśniamy w naszym #CyberMagazynie: Anatomia Pegasusa. Jak działa najpotężniejszy system inwigilacyjny świata?).

„To jest niewiarygodny skandal, pokazujący, że rząd polski przed wyborami w roku 2019 używał specjalistycznych oprogramowań o charakterze wojskowym - w Izraelu programy te są uznawane za broń - do walki z opozycją demokratyczną w Polsce” – komentował sprawę Roman Giertych, w rozmowie z naszym portalem.

Czytaj też

/PAP/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama