Reklama

Polityka i prawo

Sejm zatwierdził skład komisji śledczej ds. Pegasusa

sejm Tusk Hołownia polska
Premier Donald Tusk na mównicy sejmowej.
Autor. Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu)/X

Sejm wybrał członków komisji śledczej ws. Pegasusa. Kto znalazł się w jej gronie?

Od samego początku można było spodziewać się, że płynne powołanie komisji śledczej w sprawie zbadania tzw. afery Pegasusa nie będzie niczym łatwym. Przypomnijmy, że chodzi o wyjaśnienie przypadków wykorzystania tego izraelskiego systemu wobec polskich obywateli.

Czytaj też

Reklama

Afera Pegasusa. Zaczęło się od Giertycha i Wrzosek

Wszystko zaczęło się pod koniec 2021 roku, kiedy to specjaliści kanadyjskiego Citizen Lab ujawnili, że iPhone’y Romana Giertycha i prokurator Ewy Wrzosek były szpiegowane za pomocą Pegasusa (czym dokładnie jest wyjaśniamy w naszym #CyberMagazynie: Anatomia Pegasusa. Jak działa najpotężniejszy system inwigilacyjny świata?).

„To jest niewiarygodny skandal, pokazujący, że rząd polski przed wyborami w roku 2019 używał specjalistycznych oprogramowań o charakterze wojskowym - w Izraelu programy te są uznawane za broń - do walki z opozycją demokratyczną w Polsce” – komentował sprawę na gorąco Roman Giertych, w rozmowie z naszym portalem.

Czytaj też

Reklama

Komisja ma wyjaśnić aferę

Z czasem na listę inwigilowanych osób trafiały kolejne nazwiska, w tym Krzysztofa BrejzyMichała Kołodziejczaka czy Jacka Karnowskiego. Całkowita liczba osób szpiegowanych Pegasusem nie jest obecnie znana. Sejmowa komisja śledcza ma ustalić nie tylko to, ale również w jaki sposób doszło do jego zakupu, kto nim dysponował, na jakiej podstawie itp. 

Komisja śledcza ds. Pegasusa. Kandydaci

Rządząca większość do składu komisji wystawiła: Joannę Kluzik-Rostkowską (KO), Marcina Bosackiego (KO, przewodniczącego senackiej komisji nadzwyczajnej ds. Pegasusa w ubiegłej kadencji), Witolda Zembaczyńskiego(KO), Tomasza Trelę (Lewica), Pawła Śliza (Polska 2050) oraz Magdalenę Srokę (PSL). Z kolei z ramienia Konfederacji kandydatem jest Przemysław Wiple

Reklama

W odniesieniu do tych nazwisk nie było większych kontrowersji. Zupełnie inaczej sytuacja wyglądała w przypadku kandydatów PiS i Suwerennej Polski. Propozycje Janusza CieszyńskiegoMichała WójcikaSebastiana Kalety i Jana Kanthakawywołały poruszenie w parlamencie. 

Koalicja rządząca mówiła wprost, że żaden z wyżej wymienionych posłów nie może być członkiem komisji, bo będzie sędzią we własnej sprawie (Kaleta i Wójcik to byli wiceministrowie sprawiedliwości, Kanthak były sekretarz stanu w resorcie aktywów państwowych, Cieszyński były minister cyfryzacji i wcześniej wiceminister zdrowia).

Czytaj też

PiS wystawia nowe nazwiska

W ubiegłym tygodniu Prezydium Sejmu zwróciło się do PiS o wyznaczenie nowych kandydatów. Ugrupowanie krytykowało taką decyzję i twardo stało na swoim. Jednak w minioną środę (tj. 24 stycznia) podano inne nazwiska. Wystawiono Marcina PrzydaczaJacka OzdobęMariusza Goska i Sebastiana Łukasiewicza

Sejm zadecydował

Podczas piątkowego (tj. 26 stycznia) posiedzenia Sejmu posłowie pochylili się nad kandydatami do komisji śledczej. Odbyło się głosowanie w tej sprawie. Parlamentarzyści przyjęli złożone propozycje, co oznacza, że komisja powstanie we wspomnianym powyżej składzie.

sejm komisja pegasus głosowanie
Wynik głosowania w Sejmie nad wnioskiem ws. wyboru składu osobowego komisji śledczej ds. Pegasua.
Autor. Sejm/YouTube

Sprawa Pegasusa była już badana

Aferą Pegasusa w Polsce zajmowała się w ostatniej kadencji komisja nadzwyczajna w Senacie. Na bazie jej ustaleń opracowano raport i złożono zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa ze strony obecnych i byłych przedstawicieli rządu: szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA Ernesta Bejdy, wiceministra finansów Piotra Patkowskiego oraz byłego wiceszefa resortu sprawiedliwości Michała Wosia.

Sprawą zajęła się również Unia Europejska. W Parlamencie powołano komisję śledczą, której członkowie odbyli delegację do naszego kraju w celu poznania szczegółów sprawy. Więcej znajdziecie w materiale: Pegasus w Polsce. UE: stworzono warunki dla nieograniczonej inwigilacji (7 WĄTKÓW).

(Aktualizacja) Wybrano szefa i wiceszefów komisji

Wiemy też, kto będzie przewodniczył działaniom komisji ds. Pegasusa. Przewodniczącą została wybrana posłanka Magdalena Sroka (Polska2050). Z kolei posłowie: Marcin Bosacki (Koalicja Obywatelska), Paweł Śliz (Polska 2050), Tomasz Trela (Lewica) oraz Przemysław Wipler (Konfederacja) zostali wiceszefami komisji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze