Reklama

Polityka i prawo

400 kg dysków twardych zniszczonych przez MSZ. Odpowiedź na pytanie Brejzy

MSZ zutylizowało nośniki danych
MSZ zutylizowało nośniki danych
Autor. Adrian Grycuk/Wikimedia Commons

400 kilogramów dysków twardych, pamięci USB, dysków zewnętrznych oraz komputerów zostało zniszczonych w październiku przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych – wynika z odpowiedzi, jakiej resort udzielił Krzysztofowi Brejzie (KO).

Reklama

O sprawie pierwsza poinformowała Wirtualna Polska, która dotarła do odpowiedzi MSZ. Wynika z niej, że między 1 a 26 października ministerstwo zniszczyło łącznie 18 kontenerów z dokumentami (dziewięć 600-litrowych, cztery 240-litrowe oraz pięć 120-litrowych).

Reklama

Ponadto „25 października 2023 r. zostało przekazane do fizycznej utylizacji, na podstawie zatwierdzonego 1 września protokołu zniszczenia nośników danych, 400 kg zniszczonych uprzednio dysków twardych” - czytamy dalej.

Według Krzysztofa Brejzy (senatora IX kadencji, obecnie posła Koalicji Obywatelskiej X kadencji) działanie MSZ-u jest niedopuszczalne. „W kontekście afery wizowej PiS, jednej z największych afer III RP, budzi to co najmniej głębokie wątpliwości. W tej sytuacji żadna dokumentacja czy też dysk twardy w resorcie, nie powinien być niszczony” – stwierdził Brejza, cytowany przez TVN24.

Reklama

Czytaj też

Odpowiedź MSZ

Jak do tych informacji ustosunkował się sam MSZ? Jak zapewniał wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński „niszczone są nośniki fizyczne, ale wszystkie dokumenty, wszystkie informacje w nich zawarte, są przechowywane, archiwizowane zgodnie z przepisami”.

„(…) Sama treść danych pozostaje w archiwum. Wszystko jest dostępne. (…) Absolutnie nikt nie ma niczego do ukrycia” – stwierdził polityk PiS.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama