Reklama

Zobowiązania cyfrowe Microsoftu. Ważne działania giganta w Europie

Microsoft zapowiada zwiększenie pojemności swoich centrów danych w Europie w najbliższych latach. Deklaracje giganta sięgają jednak znacznie dalej, niż tylko do tej kwestii.
Microsoft zapowiada zwiększenie pojemności swoich centrów danych w Europie w najbliższych latach. Deklaracje giganta sięgają jednak znacznie dalej, niż tylko do tej kwestii.
Autor. Sam Torres/Unsplash

Microsoft dwukrotnie zwiększy pojemność swoich centrów danych w Europie do 2027 roku – poinformował prezes przedsiębiorstwa Brad Smith w trakcie konferencji Atlantic Council. Zobowiązania cyfrowe giganta wobec Europy obejmują także ochronę prywatności danych, cyberobronę czy wzmocnienie konkurencyjności gospodarczej Starego Kontynentu.

Obecność gigantów technologicznych w Europie oprócz standardowej działalności obejmuje także ważne inwestycje, w tym w Polsce. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, w lutym szef Microsoftu Brad Smith razem z premierem Donaldem Tuskiem ogłosili inwestycję, jaką gigant przeprowadzi w Polsce. 

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało wówczas z przedsiębiorstwem porozumienie w sprawie innowacyjnych technologii w Wojsku Polskim. Z kolei na początku kwietnia list dotyczący współpracy z koncernem w zakresie AI podpisało PGE Obrót.

    Reklama

    Więcej miejsca w centrach danych

    Firma wciąż planuje kolejne działania. W trakcie konferencji Atlantic Council, prezes Microsoftu Brad Smith ogłosił kolejne zobowiązania giganta dotyczące całej Europy. Według jego słów, wsparcie zapewniane Europie przez firmę będzie „niezachwiane”, zaś w okresie niestabilności geopolitycznej koncern angażuje się w zapewnienie stabilności w zakresie cyfrowym.

    Deklaracje amerykańskiego podmiotu zamykają się w pięciu punktach. Gigant chce pomóc krajom europejskim w budowie chmury obliczeniowej oraz ekosystemu sztucznej inteligencji. Obejmuje to dwukrotne zwiększenie pojemności centrów danych na Starym Kontynencie do 2027 roku. Efektem ma być prowadzenie operacji w chmurze w przeszło 200 centrach w Europie.

    Wierzymy, że szerokie rozpowszechnienie sztucznej inteligencji będzie jednym z najważniejszych czynników napędzających innowacje i wzrost produktywności w ciągu najbliższej dekady. Podobnie jak elektryczność i inne technologie ogólnego przeznaczenia w przeszłości, sztuczna inteligencja i centra danych w chmurze stanowią kolejny etap industrializacji.
    Brad Smith, prezes Microsoftu
      Reklama

      Ochrona bez względu na sytuację polityczną

      Microsoft przekazał również, że zamierza chronić zarówno prywatność danych europejskich, jak i odporność cyfrową Europy – nawet, jeżeli sytuacja polityczna będzie niestabilna. Pierwszy przypadek obejmuje m.in. przechowywanie i przetwarzanie danych przez klientów na terenie Europy dzięki projektowi EU Data Boundary, czy wiele opcji zabezpieczeń oferowanych klientom z terenu Unii Europejskiej.

      W zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego Smith przypomniał z kolei o wsparciu, które zostało udzielone Ukrainie w zakresie bezpłatnej technologii i pomocy finansowej. Pomoc w zakresie cyberbezpieczeństwa – m.in. poprzez dzielenie się informacjami o zagrożeniach czy ochronę wyborów - świadczono również NATO oraz pozostałym krajom europejskim.

        Reklama

        Będzie zastępca CISO Microsoftu na Europę

        Rosnąca liczba cyberzagrożeń motywuje do kolejnych działań. Dyrektor Microsoft ds. Bezpieczeństwa Informacji (CISO) Igor Cyganskiy zapowiedział mianowanie nowego zastępcy CISO na Europę w ramach Rady ds. Zarządzania Cyberbezpieczeństwem. Będzie on odpowiedzialny za zgodność z europejskimi przepisami, w tym z DORA i NIS2.

        Powołanie zastępcy dyrektora ds. bezpieczeństwa informacji na Europę odzwierciedla znaczenie i globalny wpływ unijnych przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa oraz zaangażowanie firmy w spełnianie i przekraczanie tych oczekiwań w celu nadania priorytetu cyberbezpieczeństwu w całym regionie” – wyjaśnił Brad Smith.

        Gigant zadeklarował również, że podejmie działania zmierzające do wzmocnienia konkurencyjności gospodarczej Europy. Ważnym elementem ma być otwarte oprogramowanie – dzięki niemu, Microsoft hostuje ponad 1800 modeli sztucznej inteligencji. Interoperacyjność jest ułatwiona dzięki dostępowi za pośrednictwem API. Z tych rozwiązań korzystają start-upy jak włoski iGenius czy hiszpański Factorial.

        Sztuczna inteligencja oferuje coś, co może stać się najpotężniejszym narzędziem dla ludzi w historii ludzkości. I jak w przypadku wszystkich narzędzi, znajdą się tacy, którzy będą starali się przekształcić je w broń. Bardziej niż kiedykolwiek będzie dla nas kluczowe to, aby pomóc Europie w wykorzystaniu potencjału tej nowej technologii w celu wzmocnienia jej konkurencyjności” – wyjaśnił Brad Smith w swoim przemówieniu.

          Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

          Reklama
          Reklama

          Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

          Materiał sponsorowany

          Komentarze

            Reklama