Reklama

Polityka i prawo

Akt o sztucznej inteligencji. Kluczowe przepisy weszły w życie

Od 2 lutego br. weszły w życie przepisy zakazujące stosowania systemów AI, które stwarzają "niedopuszczalne ryzyko"
Od 2 lutego br. weszły w życie przepisy zakazujące stosowania systemów AI, które stwarzają "niedopuszczalne ryzyko"
Autor. julien Tromeur/ Unsplash

Akt o sztucznej inteligencji (AI Act) obowiązuje już sześć miesięcy, jednak to 2 lutego br. weszły w życie przepisy zakazujące stosowania systemów, które stwarzają „niedopuszczalne ryzyko” lub mogą wyrządzić szkody. Chodzi m.in. o scoring społeczny, biometrię czy różnego rodzaju manipulacje.

12 lipca 2024 r. opublikowano Rozporządzenie o sztucznej inteligencji (AI Act), ale to od niedzieli, 2 lutego br. w całej Unii Europejskiej (zatem i w Polsce) obowiązuje zakaz używania oraz wprowadzania na rynek szczególnie niebezpiecznych systemów AI, które spełniają kryteria praktyk zakazanych - przypomina resort cyfryzacji.

    Reklama

    Praktyki zakazane w zastosowaniu AI

    Jeśli mowa o „niedopuszczalnym ryzyku” w zastosowaniu AI (artykuł 5. AI Act), mowa jest między innymi o wykorzystaniu sztucznej inteligencji do oceny społecznej (scoring społeczny); manipulacji (decyzjami danej osoby lub grup); wykorzystaniu luk w zabezpieczeniach (w kontekście wieku, niepełnosprawności czy statusu społeczno-ekonomicznego); oceny ryzyka potencjalnego popełnienia przestępstwa przez daną osobę na podstawie jej wyglądu; wykorzystania danych biometrycznych do wnioskowania o cechach danej osoby; zbieranie danych biometrycznych w miejscach publicznych w czasie rzeczywistym; w szkole lub w pracy - wnioskowania przez AI o emocjach ludzi.

    Na podmioty, które nie zastosują się do regulacji dotyczących praktyk zakazanych mogą zostać nałożone kary administracyjne: maksymalnie 35 mln euro lub 7 proc. całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku.

    Dodatkowo, od 2 lutego br. obowiązują także tzw. AI Literacy, czyli obowiązek rozwijania kompetencji w zakresie sztucznej inteligencji. Pracodawcy, którzy są dostawcami lub podmiotami stosującymi systemy AI są zobowiązani do zapewnienia pracownikom odpowiedniej wiedzy i umiejętności w tym obszarze do wykonywania zadań.

    Reklama

    Polska na mapie AI

    Przepisy te obowiązują wprost - nie wymagają podjęcia działań legislacyjnych przez państwa członkowskie. Natomiast polski rząd nadal pracuje nad projektem ustawy wprowadzającej AI Act do krajowego porządku prawnego (chodzi o projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji).

    W grudniu ub.r. zakończyły się konsultacje projektu ustawy o systemach sztucznej inteligencji. 110 podmiotów oraz osób prywatnych przekazało ponad 2 tys. uwag oraz opinii. Po ich przeanalizowaniu pojawi się nowa wersja projektu wdrażającego AI w Polsce.

      Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

      Reklama
      Reklama

      Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

      YouTube cover video

      Komentarze

        Reklama