Cyberbezpieczeństwo
Krajowe Centrum Przetwarzania Danych. Znamy szczegóły inwestycji
Prace nad Krajowym Centrum Przetwarzania Danych przyspieszają - wynika z informacji serwisu CyberDefence24. W ostatnim półroczu podjęto kilka istotnych kroków, by zbudować rządowe serwerownie. Ich koszt to ponad 829 mln złotych.
Jako pierwsi o tym, że rząd (jeszcze Zjednoczonej Prawicy) zbuduje Krajowe Centrum Przetwarzania Danych pisaliśmy już w 2022 roku.
Wedle założeń KCPD ma należeć do Skarbu Państwa lub państwowej osoby prawnej, składać się z trzech centrów przetwarzania danych do 2 tys. mkw. każde, a ich lokalizacja będzie planowana na gruntach należących do SP. Dodatkowo pisaliśmy, że realizacja projektu została zaplanowana na lata 2024 – 2026 i została określona jako ”jedna z większych inwestycji budowlanych”. Ośrodki mają być oparte na łączach światłowodowych i zasilane w dużej części energią z OZE oraz wykorzystywać technologię wodorową.
Czytaj też
Z kolei w lutym br. informowaliśmy, że Ministerstwo Cyfryzacji i Centrum Projektów Polska Cyfrowa podpisały porozumienie w sprawie budowy Krajowego Centrum Przetwarzania Danych. Ruszał wtedy pierwszy etap wsparcia dofinasowania dla projektu.
Czytaj też
Znamy lokalizację
Jak udało się nam dowiedzieć, KCPD będzie składać się z trzech ośrodków przetwarzania danych, zlokalizowanych w woj. mazowieckim, a każdy będzie połączony dwoma niezależnymi światłowodami z pozostałymi ośrodkami.
Trzy wybrane lokalizacje dla centrów danych to: Ożarów Mazowiecki, Leszno i Tarczyn, gdzie prowadzone są rozmowy na temat warunków inwestycji.
Niezależność od gigantów technologicznych
„Inwestycja sprawi, że dane polskiej administracji publicznej będą przechowywane bezpiecznie i będą całkowicie uniezależnione od światowych gigantów technologicznych. Co więcej, największy tego typu projekt w naszym regionie budujemy tak, by zapewnić mu możliwość efektywnej rozbudowy w przyszłości” - zapewnia nas NASK, pytany o stan prac nad inwestycją.
Ośrodek ma być też w kontakcie z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i stara się o uzyskanie decyzji środowiskowych i lokalizacyjnych, które są niezbędne do uzyskania pozwoleń na budowę KCPD.
Czytaj też
Czas na formalności
W ciągu ostatniego pół roku podpisano umowy z biurem projektowym (zostało nim konsorcjum AODC Sp. z o.o. oraz Apolinary Fałek kompleksowa obsługa inwestycji budowlanych „Linar Projekt”), z inżynierem kontraktu (nadzór nad całym przedsięwzięciem sprawuje AYESA POLSKA Sp. z o.o.) oraz z wykonawcą światłowodów (Fibrenet Group sp. z o.o., który ma przygotowywać projekty przebiegu połączeń tras światłowodowych i występować o niezbędne zezwolenia na ich budowę; łączna długość światłowodów wyniesie około 200 km).
Dodatkowo NASK wybrał i wdrożył platformę CDE (Common Data Environment), która ma umożliwiać zarządzanie danymi związanymi z projektem budowlanym (jej dostawcą jest spółka cywilna Iwona Agata Bogucka Tekin Guvercin).
Podpisano także umowę z zewnętrzną kancelarią prawną (z konsorcjum Ćwik i Partnerzy. Radcowie Prawni i Adwokaci oraz z Brillaw Kancelaria Radców Prawnych Mikulski & Partnerzy Spółka Partnerska).
Mają też trwać rozmowy z generalnymi wykonawcami i sprawdzanie ich realizacji. NASK-PIB - zgodnie z planem prac - ma podpisać umowę w tej sprawie do marca 2025 roku. Ośrodek chce jednak zrobić to wcześniej, dzięki czemu zyska więcej czasu na budowę.
Czytaj też
KCPD a środowisko
NASK zapewnia również, że „zwraca uwagę na środowisko”. Centra danych mają być zasilane z odnawialnych źródeł energii - częściowo z paneli fotowoltaicznych, które zostaną rozmieszczone wokół budynków, a częściowo z zakontraktowanego, certyfikowanego prądu z ekologicznych źródeł.
„Rozpoczęliśmy przygotowania do budowy przyłączy energetycznych o mocy 5 megawatów, a w najbliższych dniach zaczniemy postępowanie zmierzające do budowy docelowych przyłączy, z możliwością ich rozbudowy do 15 MW” - informuje nas instytut.
Finansowanie projektu
We wrześniu 2022 roku Konfederacja Lewiatan w przekazanej nam opinii zwracała uwagę, że „nie ma racjonalnego powodu, aby kontynuować prace nad ustawą o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych (KCPD)”. „Uchwalenie ustawy nie jest konieczne i może doprowadzić do znacznie wyższych kosztów” – wskazywano.
NASK zwraca teraz uwagę, że projekt powstał w 2021 roku i zakładał, że budowa Centrum będzie w 100 proc. finansowana z KPO, ale wiele działań w tym czasie zostało zamrożonych, ze względu na wstrzymanie środków dla Polski aż do tego roku.
„W ostatnich kilku miesiącach realizacja projektu przyspieszyła. Najważniejsze jest dla nas to, aby KCPD zostało w całości wybudowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy” - zapewnia nas biuro prasowe ośrodka.
Wartość projektu wyniesie dokładnie 829 milionów 151 tysięcy 500 złotych netto.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany