Reklama

Armia i Służby

MON otwiera Microsoftowi drzwi do wojska

szef mon Władysław Kosiniak-kamysz Microsoft
Wicepremier i szef MON podpisał memorandum z Microsoftem.
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL)/X

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał porozumienie z Microsoftem, które dotyczy m.in. wdrażania innowacyjnych technologii do Wojska Polskiego. Resort chce budować bezpieczeństwo Polski w oparciu o technologie przełomowe. 

W poniedziałek 10 lutego br. rząd zaprezentował strategię gospodarczą, która przewiduje – jak przekazał premier Donald Tusk – rekordowy poziom inwestycji: w tym roku mają wynieść ponad 650 mld zł.

W czasie konferencji Prezes Rady Ministrów przekazał, że rozmowy z BigTechami na temat ich przedsięwzięć nad Wisłą są mocno zaawansowane. Wówczas mówił o „dopinaniu” planów inwestycyjnych z Googlem oraz Microsoftem

    Porozumienie z Googlem

    Trzy dni później (tj. 13 lutego) Sundar Pichai (CEO Alphabet i Google) oraz premier poinformowali o podpisaniu memorandum w sprawie dalszego zaangażowania giganta w Polsce. 

    Mowa o m.in. szkoleniu Polek i Polaków z zakresu sztucznej inteligencji. Szczegóły porozumienia mają być jednak objęte klauzulą tajności, dlatego tak niewiele się o nich mówi. Więcej w materiale: Inwestycje Google’a w Polsce. O co toczy się gra?

    Reklama

    Microsoft zainwestuje blisko 3 mld zł

    Plany związane z inwestycjami Microsoftu także zostały dopięte. W poniedziałek (tj. 17 lutego br.) prezydent koncernu Brad Smith oraz Donald Tusk ogłosili inwestycję amerykańskiej firmy nad Wisłą. 

    Jak przekazano na konferencji, środki w wysokości 700 mln dol. (2 mld 800 mln zł) trafią na Mazowsze. Mają zostać przeznaczone na usługi chmurowe i zwiększenie mocy obliczeniowej, co – zdaniem Brada Smitha – powinno się przełożyć też na poziom cyberbezpieczeństwa naszego kraju. To jednak nie wszystko. 

      MON otwiera drzwi Microsoftowi

      Kilka godzin po konferencji Smitha i Tuska, miało miejsce podpisanie z Microsoftem memorandum dotyczącego współpracy amerykańskiego giganta z Wojskiem Polskim w zakresie m.in. technologii sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa

      W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele koncernu i szefostwo MON-u, na czele z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz wiceministrem Cezarym Tomczykiem. Obecny był również dowódca Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gen. dyw. Karol Molenda

      Memorandum dotyczy takich kwestii jak:

      • wdrażanie innowacyjnych rozwiązań do Wojska Polskiego,
      • skuteczniejsze reagowanie na zagrożenia w cyberprzestrzeni,
      • korzystanie z nowoczesnych technologii,
      • sztuczna inteligencja, 
      • edukacja,
      • prowadzenie działań naukowych,
      • zwiększenie bezpieczeństwa państwa.
      Reklama

      Bezpieczeństwo Polski budowane na przełomowych technologiach

      „To jest bardzo ważna umowa” – podkreślił szef resortu obrony.  Jak zapewnił, bezpieczeństwo Polski w cyberprzestrzeni jest oczkiem w głowie ministerstwa a dyskusje na ten temat mają odbywać się codziennie. MON chce je budować w oparciu o technologie przełomowe i we współpracy z amerykańskim gigantem.

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

        Reklama
        Reklama

        Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

        Materiał sponsorowany

        Komentarze

          Reklama