Reklama

Ukraińscy czołgiści uczą się Leopardów. Pomaga im specjalna platforma

czołg Leopard 2A4
Holenderski Leopard 2A4
Autor. Netherlands Ministry of Defence/picryl.com/CC0

Ukraińscy czołgiści uczą się obsługi Leopardów na wirtualnym modelu czołgu. Nowoczesna platforma pozwala im nabyć umiejętności potrzebne do np. prowadzenia ognia. Tego typu szkolenia to nie tylko szansa na podniesienie wiedzy i zdolności żołnierzy. 

Odpowiednie przeszkolenie żołnierzy jest niezbędne, aby wojsko mogło należycie, a co najważniejsze skutecznie wypełniać swoje zadania. Dotyczy to wszystkich obszarów funkcjonowania sił zbrojnych: od zagadnień związanych z działaniem armii od zaplecza po jednostki pierwszej linii.

Nowoczesne technologie oferują szerokie możliwości z perspektywy szkoleniowej, zarówno zadań teoretycznych jak i praktycznych. Obecne narzędzia pozwalają wygenerować wirtualne środowisko przypominające rzeczywistość, na którą wojskowi muszą być gotowi. 

    Reklama

    Żołnierze szkoleni w wirtualnej rzeczywistości

    Znaczenie cyfrowych rozwiązań pokazuje przykład Sił Zbrojnych Ukrainy. Serwis Army Inform opisuje przykład szkolenia czołgistówŻołnierze nabywają cenne umiejętności, wiedzę i doświadczenie w m.in. salach wyposażonych w technologie VR oraz kontrolery.

    W rękach wojskowych stanowią instrumenty działania i wykonywania poleceń na „cyfrowym polu bitwy”. Jedną z głównych zalet jest niezwykła elastyczność – scenariusze szkoleniowe można modyfikować, a programy realizować w dowolnym momencie. To oszczędność nie tylko czasu, ale i pieniędzy

    Warto także zaznaczyć, że w ten sposób wiedza i informacje są lepiej przyswajane przez wojskowych. Łatwiej jest im uczyć się podczas zajęć w środowisku, przypominającym rzeczywistość. Dzięki temu mogą np. nabywać cenne nawyki, które mogą okazać się kluczowe w realnym świecie. 

      Reklama

      Ukraińcy uczą się obsługi Leoparda

      Wracając do doświadczeń naszych wschodnich sąsiadów, ukraińska armia może korzystać z platformy XR Leo 2, stworzonej we współpracy z Narodowego Uniwersytetu Technicznego z norweską firmą IT FYND-reality. Jak podaje Army Inform, odzwierciedla ona wnętrze czołgu Leopard 2A4, co pozwala żołnierzom szkolić się z działania na tym rodzaju sprzętu. 

      Rozwiązanie pozwala na pracę z perspektywy każdego z 4 miejsc załogi, w tym kierowcy i działowego. Wirtualny środek czołgu odzwierciedla jego stan rzeczywisty i funkcje. Dzięki kontrolerom i okularom VR, żołnierze mogą poznawać maszynę, odkrywać jej możliwości oraz zobaczyć, jak w praktyce wygląda prowadzenie ognia

      Ambicje Ukraińców są duże – chcą stworzyć podobne rozwiązania dla różnego rodzaju sprzętu i uzbrojenia, które będą dostępne w rama jednej platformy.

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

        Reklama
        Reklama

        Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

        Materiał sponsorowany

        Komentarze

          Reklama