Reklama

Młodzi w sieci przestępców. Europol uderza w cyfrowe gangi

Europol rozszerza działania mające na celu walkę ze zorganizowaną przestępczością online.
Europol rozszerza działania mające na celu walkę ze zorganizowaną przestępczością online.
Autor. OSeveno/Wikimedia Commons

Europol rozszerza działania mające na celu walkę ze zorganizowaną przestępczością online. Nowa grupa zadaniowa zajmie się zwalczaniem zleceń przestępczych, w które coraz częściej angażowana jest młodzież. 

29 kwietnia 2025 roku Europol ogłosił utworzenie międzynarodowej grupy zadaniowej OTF GRIMM (Operational Taskforce GRIMM), której celem jest zwalczanie zjawiska przemocy jako usługi (violence-as-a-service). 

Inicjatywa ta skupia organy ścigania z ośmiu państw: Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Holandii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii, a jej koordynatorem jest Szwecja.

Przemoc jako usługa

Przemoc jako usługa polega na rekrutowaniu młodych ludzi do grup przestępczych specjalizujących się w atakach online i fizycznych. Grupy przestępcze wyszukują i instruują młode osoby przez internet, zlecając im popełnianie różnorodnych przestępstw, w tym: 

  • cyberataków; 
  • oszustw internetowych; 
  • handlu narkotykami; 
  • wymuszania z użyciem przemocy; 
  • zabójstw. 

Jak wskazuje Europol, sieci przestępcze docierają do młodzieży za pośrednictwem mediów społecznościowych i komunikatorów. Używają przy tym zakodowanego języka, memów i zadań w formie gier, wykorzystując potrzebę przynależności młodych osób.

    Reklama

    Cele OTF GRIMM

    Nowo powołana grupa zadaniowa będzie miała na celu przede wszystkim identyfikację i neutralizację sieci przestępczych oferujących usługi przemocowe oraz wymianę informacji wywiadowczych między państwami członkowskimi. 

    Do jej zadań będzie należała także koordynacja działań operacyjnych i śledczych, a także współpraca z sektorem prywatnym w celu ograniczenia możliwości oferowania takich usług online. 

    Europol zapewnia wsparcie analityczne i techniczne dla działań grupy, umożliwiając skuteczniejsze ściganie sprawców i zapobieganie tego typu przestępstwom.

      Reklama

      Znaczenie międzynarodowej współpracy

      Utworzenie OTF GRIMM podkreśla znaczenie międzynarodowej współpracy w zwalczaniu nowoczesnych form przestępczości

      Dzięki połączeniu zasobów i doświadczeń różnych krajów, możliwe jest skuteczniejsze przeciwdziałanie zjawisku przemocy jako usługi, które często ma charakter transgraniczny.

        Reklama

        Dalsze kroki

        Grupa zadaniowa planuje intensyfikację działań operacyjnych w najbliższych miesiącach, koncentrując się na identyfikacji głównych aktorów i platform wykorzystywanych do oferowania usług przemocowych. 

        Współpraca z sektorem technologicznym i społeczeństwem obywatelskim będzie kluczowa w ograniczaniu dostępności takich usług w przestrzeni cyfrowej. Ale przemoc jako usługa to nie jedyny problem przestępczości online. 

          Reklama

          Internet filarem zorganizowanej przestępczości

          Jak wskazuje tegoroczny raport Europolu „EU Serious and organised crime threat assessment 2025” (EU-SOCTA), obecnie niemal wszystkie formy poważnej i zorganizowanej przestępczości mają swój cyfrowy ślad

          Sieci przestępcze zajmujące się przemytem migrantów wykorzystują media społecznościowe do promowania swoich usług, prezentując udane przekroczenia granic jako reklamy. Przestępcy oferują fałszywe dokumenty tożsamości i organizują podróże przy użyciu aplikacji do mapowania i rezerwacji, co ułatwia im działanie na skalę międzynarodową.

          Podobnie, grupy zajmujące się handlem narkotykami korzystają z infrastruktury cyfrowej do komunikacji oraz pozyskiwania informacji o przesyłkach, w których ukryte są ich ładunki, często poprzez włamania do systemów lub korumpowanie ich użytkowników.

          Ofiary wykorzystywania seksualnego są także coraz częściej namierzane w Internecie. Ich „usługi” są reklamowane, zarządzane i opłacane online, co pozwala sprawcom na zachowanie anonimowości i minimalizację ryzyka wykrycia. 

            Reklama

            Cyfrowa infrastruktura sprzyja przestępczości

            Sieci przestępcze w pełni wykorzystują infrastrukturę cyfrową, stosując technologie i systemy online do ułatwiania nielegalnych działań, unikania organów ścigania oraz maksymalizacji zysków.

            Jak czytamy w EU-SOCTA 2025: „Darknet, media społecznościowe oraz platformy e-commerce umożliwiają sieciom przestępczym działanie z wysokim poziomem efektywności, anonimowości i bezpieczeństwa, pozwalając na skalowanie ich działalności przy minimalnym kontakcie fizycznym”.

              Reklama

              Przestępcy wykorzystują AI

              Sieci przestępcze coraz częściej wykorzystują systemy sztucznej inteligencji w szerokim zakresie działań. Możliwość tworzenia dzięki AI wiadomości w wielu językach pozwala precyzyjnie celować w ofiary na skalę globalną, konstruować zaawansowane złośliwe oprogramowanie, a nawet produkować materiały przedstawiające seksualne wykorzystywanie dzieci.

              Przestępcy są w stanie oszukiwać ofiary, podszywać się pod inne osoby oraz oczerniać lub szantażować wybrane cele. Zastosowanie sztucznej inteligencji do klonowania głosu oraz tworzenia deepfake«ów w czasie rzeczywistym jeszcze bardziej potęguje zagrożenie, umożliwiając nowe formy oszustw, szantażu i kradzieży tożsamości. Narzędzia te są łatwo dostępne i nie wymagają specjalistycznych umiejętności technicznych.

                Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

                Reklama
                Reklama

                Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

                Materiał sponsorowany

                Komentarze

                  Reklama