Reklama

UTK: kolej nie jest przygotowana na GSM-R

Prezes UTK stwierdził, że przewoźnicy oraz zarządca infrastruktury nie są przygotowani na próbną eksploatację GSM-R. Jego zdaniem, rozpoczęcie tejże w lipcu jest wątpliwe.
Prezes UTK stwierdził, że przewoźnicy oraz zarządca infrastruktury nie są przygotowani na próbną eksploatację GSM-R. Jego zdaniem, rozpoczęcie tejże w lipcu jest wątpliwe.
Autor. By Stiopa - Own work, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=163235552

Przewoźnicy i zarządca infrastruktury są nie są wystarczająco przygotowani do rozpoczęcia eksploatacji obserwowanej systemu GSM-R – stwierdził Prezes Urzędu Transportu Kolejowego w trakcie posiedzenia Grupy Użytkowników ERTMS. Szef instytucji uważa również, że jej rozpoczęcie planowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe na 15 lipca jest „wątpliwe”.

Wdrażanie cyfrowego systemu łączności GSM-R na polskiej kolei można określić mianem „niekończącej się historii” ze względu na czas, jaki upłynął od jego początku. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, obecnie narodowy zarządca infrastruktury kolejowej, PKP Polskie Linie Kolejowe, uczestniczy w mediacjach z wykonawcą prac, Nokią, które toczą się przy Prokuratorii Generalnej. 

Z początkiem roku upłynął z kolei termin wyłączenia analogowego systemu VHF, który wyznaczono 7 lat temu. Naciski na wdrożenie cyfrowej łączności zwiększyła fala nadużyć zależnego od VHF systemu Radio-Stop z sierpnia 2023 roku.

    Reklama

    PKP PLK: eksploatacja próbna GSM-R w wakacje

    Co kilka miesięcy przedstawiciele podmiotów związanych z wdrożeniem systemu ERTMS spotykają się w ramach Grupy Użytkowników. Ostatnie posiedzenie, które odbyło się w czwartek 10 kwietnia br. w Urzędzie Transportu Kolejowego, dotyczyło właśnie kwestii wprowadzenia łączności GSM-R na polskiej sieci kolejowej. 

    Jak informuje UTK, w trakcie spotkania przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych poinformowali, że do 15 września będzie trwała rekonfiguracja sieci radiołączności GSM-R związana z przełączaniem jej elementów ze wcześniejszych projektów do nowej centrali telefonicznej, znanej także jako podsystem NSS.

    Narodowy zarządca infrastruktury podtrzymuje swoje plany, że między 15 lipca a 30 września na linii kolejowej nr 9 między stacjami Warszawa Praga oraz Mleczewo będzie prowadzona eksploatacja obserwowana systemu łączności GSM-R. Ma ona na celu zebranie doświadczeń, które zostaną wykorzystane do zastąpienia łączności analogowej przez cyfrową, a tym samym – zabezpieczenie systemu przed niepowołanymi osobami.

      Reklama

      Prezes UTK: przewoźnicy i zarządca nie są przygotowani

      Pomimo zadeklarowania terminu rozpoczęcia eksploatacji obserwowanej przez PKP PLK, Prezes UTK stwierdził, że stan przygotowania przewoźników oraz samego zarządcy infrastruktury do rozpoczęcia eksploatacji obserwowanej jest niewystarczający. Wśród wniosków ze spotkania znalazł się brak zarządzania zagrożeniami przez przewoźników kolejowych, a także niedostateczne udostępnianie podmiotom rynku kolejowego szczegółowej wiedzy technicznej i organizacyjnej dotyczącej GSM-R. Uniemożliwia to zorganizowanie szkoleń dla personelu, np. przez przewoźników dla maszynistów - dotyczących tejże kwestii.

      Prezesowi UTK zależy na tym, aby wielokrotnie odkładane uruchomienie GSM-R w zakresie łączności głosowej w końcu doszło do skutku. Jednak, by tak się stało, eksploatacja obserwowana musi odbyć się bezpiecznie i skutecznie.
      Urząd Transportu Kolejowego

      Co ciekawe, według UTK zarządca infrastruktury powinien poinformować przewoźników o rozpoczęciu eksploatacji obserwowanej pół roku przed terminem, co powinno być liczone od publikacji odpowiedniej instrukcji wewnętrznej oraz przekazania tymczasowego regulaminu prowadzenia ruchu kolejowego przez PKP PLK. Tymczasem o ile ten pierwszy dokument został zatwierdzony przez zarząd spółki pod koniec I kwartału, tak prace nad drugim wciąż trwają.

      Prezes UTK z dużym zaniepokojeniem stwierdził, że wątpliwe jest rozpoczęcie eksploatacji obserwowanej w przewidywanym przez PKP PLK terminie 15 lipca 2025 r.” – napisano w komunikacie Urzędu.

      Opinia ta wynika bowiem z faktu, że potrzebne jest wykonanie czasochłonnej pracy polegającej na określeniu wszystkich zagrożeń oraz wypracowaniu odpowiednich środków kontroli ryzyka. Co istotne, nie może być to wykonywane pod nadmierną presją czasu.

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

        Reklama
        Reklama

        Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

        Materiał sponsorowany

        Komentarze

          Reklama