Zastój w IDEAS NCBR. Spółka ma problemy

Autor. Adi Goldstein/Unsplash
Pracownicy IDEAS NCBR mówią, że w spółce nic się nie dzieje, zaś naukowcy liczący na szybkie zatrudnienie w IDEAS - Państwowym Instytucie Badawczym, po odejściu z pracy utknęli między oboma organizacjami. Ministerstwo Cyfryzacji przyznaje, że trwa oczekiwanie na istotną decyzję.
Wczesną jesienią zeszłego roku, po wyborze prof. Grzegorza Borowika na prezesa spółki IDEAS NCBR, duża część środowiska naukowego była niezadowolona z decyzji rady nadzorczej. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, kierunek działań w instytucji był określany jako „szalenie niebezpieczny” czy „nieuzasadniony merytorycznie”. Naukowcy napisali również list otwarty do premiera Donalda Tuska, prosząc o reakcję i wyjaśnienie sprawy, aby nie tracić potencjału dotyczącego sztucznej inteligencji.
Ostatecznie jednak Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Nauki wspólnie ogłosiły na początku października powstanie Instytutu IDEAS. Na jego czele stanął poprzedni prezes IDEAS NCBR, prof. Piotr Sankowski. W lutym rząd przyjął rozporządzenie o powołaniu Instytutu IDEAS, zaś 7 kwietnia pojawił się statut podmiotu.
Spółka IDEAS stanęła. Nie ma projektów ani współpracy
Prace związane z Instytutem nie oznaczają jednak zakończenia problemów w IDEAS NCBR. Jak opisuje Wyborcza.biz, w spółce zapanował zastój. Współpraca na poziomie naukowym oraz międzynarodowym ustała. Jedynie projekty, nad jakimi toczą się prace to te, które samodzielnie prowadzą doktoranci, dla których podmiot został powołany – inne inicjatywy nie są prowadzone.
Duże problemy spowodowało odejście pracowników. Umowy rozwiązywali zarówno ci z zespołów wsparcia, jak i liderzy grup badawczych. Zdecydowana większość z nich liczyła na szybkie zatrudnienie w Instytucie IDEAS. Do tej pory jednak nie został wpisany do KRS, przez co jedyną osobą w jego składzie nadal jest prof. Sankowski. Na ich miejsce nie przychodzi jednak nikt, zaś atmosfera w spółce ma być „beznadziejna”.
Część pracowników IDEAS NCBR złożyła wypowiedzenia, inni zaś zaakceptowali propozycję prezesa prof. Borowika co do rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Ci z doktorantów, którzy w niej zostali, mają deklarować w prywatnych rozmowach odrzucanie propozycji pracy w instytucjach w Polsce.
„Już myślą, kiedy uciec za granicę. To są młodzi ludzie, to dla nich pierwsza praca i takie wydarzenia uformują ich na całe życie” – przekazała Wyborczej jedna z byłych pracowniczek.
Resort cyfryzacji: czekamy na wpis do KRS
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju twierdzi, że w IDEAS mają być prowadzone analizy w sprawie jej dalszego funkcjonowania. „Priorytetem, który wskazuje NCBR jest dobro pracowników oraz zachowanie ciągłości działalności spółki” – napisano w odpowiedzi dla Wyborczej.biz.
Ponieważ wielu pracowników czeka na postępy w sprawie Instytutu IDEAS, zapytaliśmy Ministerstwo Cyfryzacji o to, czy cała sytuacja w spółce wpływa na powstawanie nowego podmiotu. Resort odpowiedział, że formalny proces tworzenia instytucji przebiega bez zakłóceń, zaś problemy organizacji podległej wyłącznie Ministerstwu Nauki nie dotykają go.
Co z kolei z naborem pracowników do nowego podmiotu, na który czeka wielu byłych specjalistów z IDEAS NCBR? Odpowiedź Ministerstwa wskazuje, że główną przeszkodą w jego ogłoszeniu wciąż pozostaje sprawa wpisania Instytutu do rejestru.
„Zakładamy, że (rekrutacja – red.) rozpocznie się po wpisaniu do KRS, na co obecnie czekamy” – przekazał redakcji CyberDefence24 resort cyfryzacji.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany