Cyberbezpieczeństwo
PKP PLK poszukuje nowego dyrektora ds. transformacji cyfrowej

Autor. By Magiera188 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48336759
PKP Polskie Linie Kolejowe poszukują nowego dyrektora ds. transformacji cyfrowej. Przyszły członek zarządu wypełni wakat, który powstał w styczniu po odwołaniu Piotra Kubickiego. Będzie musiał się zmierzyć z wyzwaniem, jakie dla zarządcy infrastruktury stanowi sprawa GSM-R.
Postępowanie kwalifikacyjne na nowego członka zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych ruszyło w ostatnim tygodniu lutego. Z informacji udostępnionej na stronie narodowego zarządcy infrastruktury wynika, że stanowisko będzie obsadzone do końca obecnej kadencji zarządu, tj. do 2027 roku.
Poszukiwana osoba z doświadczeniem
Czego konkretnie spółka wymaga od kandydatów? Przede wszystkim mogą się zgłosić osoby z wykształceniem wyższym, posiadające minimum 3 lata doświadczenia na funkcji kierowniczej związanej z cyfryzacją, cyberbezpieczeństwem oraz digitalizacją. Konieczny jest również rok doświadczenia w zarządzaniu firmą o rocznym obrocie przekraczającym 50 mln euro i średnim zatrudnieniem min. 251 osób w roku.
Zgłoszenia razem z wymaganymi oświadczeniami i odpisami dokumentów mogą być przesyłane do siedziby PKP Polskich Linii Kolejowych w Warszawie do południa 26 marca br. Następnego dnia nastąpi ich otwarcie, zaś rozmowy kwalifikacyjne z osobami spełniającymi warunki będą prowadzone do końca kwietnia.
Czekają spore wyzwania
Dla nowego dyrektora PKP PLK ds. transformacji cyfrowej największym wyzwaniem będzie sprawa wdrożenia GSM-R na polskiej sieci kolejowej. Poprzednio odpowiadał za to Piotr Kubicki, który w styczniu został odwołany z tej funkcji. Kilka dni wcześniej do prokuratury zostało złożone zawiadomienie dotyczące działań i zaniedbań poprzedniego zarządu spółki, co miało spowodować straty w wysokości min. 2,9 mld zł.
Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24, w trakcie posiedzenia senackiej komisji infrastruktury przedstawiciele PKP PLK przekazali, że powstanie wakatu spowodowało podzielenie obowiązków dyrektora ds. cyfryzacji między pozostałych członków zarządu.
Obecnym celem jest utrzymanie umowy z wykonawcą GSM-R i kontynuacja mediacji, zaś w połowie lipca ma się rozpocząć eksploatacja obserwowana systemu na linii kolejowej między Warszawą i Mleczewem k. Sztumu.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany