Technologie
Sztuczna inteligencja trenowana na cudzej muzyce. Są pozwy
Duże wytwórnie płytowe, w tym Sony, Universal i Warner, pozwały dwie firmy zajmujące się tworzeniem muzyki cyfrowej - Udio i Suno. Zarzucają im złamanie praw autorskich przy trenowaniu sztucznej inteligencji.
Udio i Suno za pomocą aplikacji umożliwiają użytkownikom niemal natychmiastowe tworzenie piosenek na podstawie poleceń tekstowych.
„Podstawą ich działalności było wykorzystywanie chronionych prawem autorskim nagrań dźwiękowych bez zezwolenia” — napisano w pozwach złożonych w sądzie federalnym Nowego Jorku.
Powodzi żądają od firm odszkodowania za straty.
Kopiowanie i pobieranie danych
Wytwórnie muzyczne twierdzą, że budowa i obsługa takich platfrom jak Udio, wymaga na początku kopiowania i pobierania ogromnych ilości danych w celu wyszkolenia modelu AI, który następnie generuje wyniki.
„W przypadku Udio proces ten obejmował kopiowanie dziesiątek najpopularniejszych na świecie nagrań dźwiękowych, produkowanych przez dekady” – stwierdzono w pozwie.
Czytaj też
Etyczna sztuczna inteligencja
„Te pozwy są konieczne, aby wzmocnić najbardziej podstawowe zasady odpowiedzialnego, etycznego i zgodnego z prawem rozwoju generatywnych systemów sztucznej inteligencji” – przekazał Ken Doroshow, główny radca prawny organizacji handlowej Recording Industry Association of America, w oświadczeniu cytowanym przez „The New York Times”.
Czytaj też
Udio odpowiada
Firma Udio odniosła się do zarzutów we wpisie opublikowanym w portalu X (dawny Twitter). Co ciekawe – nie zaprzecza wykorzystaniu utworów innych muzyków do trenowania sztucznej inteligencji i… nie widzi w tym nic złego.
„Tak jak uczniowie słuchają muzyki i studiują partytury, nasz model »słuchał« i uczył się z dużej kolekcji nagranej muzyki” – czytamy w oświadczeniu.
„Celem szkolenia modelu jest rozwinięcie zrozumienia idei muzycznych — podstawowych bloków składowych ekspresji muzycznej, które nie są niczyją własnością” – tłumaczy się pokrętnie Udio. „Nasz system jest wyraźnie zaprojektowany, aby tworzyć muzykę odzwierciedlającą nowe idee muzyczne” – dodano.
Today, we'd like to share some thoughts on AI and the future of music.
— udio (@udiomusic) June 25, 2024
In the past two years, AI has become a powerful tool for creative expression across many media—from text to images to film, and now music.
At Udio, our mission is to empower artists of all kinds to create...
Czytaj też
Fala pozwów
Branża muzyczna jest kolejną, która zdecydowała się wystąpić na drogę sądową przeciwko firmom trenującym generatywne modele sztucznej inteligencji – najczęściej na cudzych utworach, o czym niejednokrotnie pisaliśmy w CyberDefence24.pl
W maju Microsoft i OpenAI zostały pozwane przed sądem federalnym w Nowym Jorku przez grupę gazet (m.in. „New York Daily News” i „Chicago Tribune”) za kopiowanie milionów artykułów w celu szkolenia produktów AI.
Pod koniec ubiegłego roku na taki krok zdecydował się „The New York Times”.
Część 2023 roku upłynęło także pod znakiem protestu aktorów i scenarzystów w Hollywood przeciwko coraz większemu wpływowi sztucznej inteligencji na świat filmu.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].