Reklama

Technologie

Sztuczna inteligencja trenowana na cudzej muzyce. Są pozwy

Wytwórnie muzyczne pozywają generatory piosenek AI
Udio i Suno zostały pozwane przez wytwórnie muzyczne
Autor. Possessed Photography / Unsplash

Duże wytwórnie płytowe, w tym Sony, Universal i Warner, pozwały dwie firmy zajmujące się tworzeniem muzyki cyfrowej - Udio i Suno. Zarzucają im złamanie praw autorskich przy trenowaniu sztucznej inteligencji.

Udio i Suno za pomocą aplikacji umożliwiają użytkownikom niemal natychmiastowe tworzenie piosenek na podstawie poleceń tekstowych.

Podstawą ich działalności było wykorzystywanie chronionych prawem autorskim nagrań dźwiękowych bez zezwolenia” — napisano w pozwach złożonych w sądzie federalnym Nowego Jorku.

Powodzi żądają od firm odszkodowania za straty.

Kopiowanie i pobieranie danych

Wytwórnie muzyczne twierdzą, że budowa i obsługa takich platfrom jak Udio, wymaga na początku kopiowania i pobierania ogromnych ilości danych w celu wyszkolenia modelu AI, który następnie generuje wyniki.

W przypadku Udio proces ten obejmował kopiowanie dziesiątek najpopularniejszych na świecie nagrań dźwiękowych, produkowanych przez dekady” – stwierdzono w pozwie.

    Reklama

    Etyczna sztuczna inteligencja

    „Te pozwy są konieczne, aby wzmocnić najbardziej podstawowe zasady odpowiedzialnego, etycznego i zgodnego z prawem rozwoju generatywnych systemów sztucznej inteligencji” – przekazał Ken Doroshow, główny radca prawny organizacji handlowej Recording Industry Association of America, w oświadczeniu cytowanym przez „The New York Times”.

      Reklama

      Udio odpowiada

      Firma Udio odniosła się do zarzutów we wpisie opublikowanym w portalu X (dawny Twitter). Co ciekawe – nie zaprzecza wykorzystaniu utworów innych muzyków do trenowania sztucznej inteligencji i… nie widzi w tym nic złego.

      „Tak jak uczniowie słuchają muzyki i studiują partytury, nasz model »słuchał« i uczył się z dużej kolekcji nagranej muzyki” – czytamy w oświadczeniu.

      „Celem szkolenia modelu jest rozwinięcie zrozumienia idei muzycznych — podstawowych bloków składowych ekspresji muzycznej, które nie są niczyją własnością” – tłumaczy się pokrętnie Udio. „Nasz system jest wyraźnie zaprojektowany, aby tworzyć muzykę odzwierciedlającą nowe idee muzyczne” – dodano.

        Reklama

        Fala pozwów

        Branża muzyczna jest kolejną, która zdecydowała się wystąpić na drogę sądową przeciwko firmom trenującym generatywne modele sztucznej inteligencji – najczęściej na cudzych utworach, o czym niejednokrotnie pisaliśmy w CyberDefence24.pl

        W maju Microsoft i OpenAI zostały pozwane przed sądem federalnym w Nowym Jorku przez grupę gazet (m.in.  „New York Daily News” i „Chicago Tribune”) za kopiowanie milionów artykułów w celu szkolenia produktów AI.

        Pod koniec ubiegłego roku na taki krok zdecydował się „The New York Times”.

        Część 2023 roku upłynęło także pod znakiem protestu aktorów i scenarzystów w Hollywood przeciwko coraz większemu wpływowi sztucznej inteligencji na świat filmu.

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

        Reklama
        Reklama

        Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

        Materiał sponsorowany

        Komentarze

          Reklama