Technologie
Kolejne gazety pozywają OpenAI i Microsoft
Grupa gazet, w tym „New York Daily News” i „Chicago Tribune”, pozwała Microsoft i OpenAI przed sądem federalnym w Nowym Jorku, oskarżając je o niewłaściwe wykorzystywanie pracy reporterów, m.in. do szkolenia swoich generatywnych systemów sztucznej inteligencji.
Pozew liczący 294 stron wystosowało osiem gazet, których właścicielem są MediaNews Group, należąca do firmy inwestycyjnej Alden Global Capital oraz grupa wydawnicza Tribune Publishing.
Pozew wystosowano w imieniu: „Mercury News”, „Denver Post”, „Orange County Register”, „St. Paul Pioneer-Press”, „Chicago Tribune”, „Orlando Sentinel and South Florida Sun Sentinel” i „New York Daily News”.
Zarzuty wobec OpenAI i Microsoft
Grupa wydawnicza zarzuca wskazanym Big Techom bezprawne kopiowanie milionów artykułów w celu szkolenia produktów AI, w tym narzędzia Copilot firmy Microsoft i ChatuGPT firmy OpenAI.
Gazety zwróciły się do sądu z pozwem o odszkodowanie pieniężne i zarządzenie blokujące dalsze naruszenia.
OpenAI komentuje, a Microsoft nie
Rzecznik OpenAI, w rozmowie z agencją Reutersa powiedział, że firma „przywiązuje dużą wagę do swoich produktów i procesu projektowania, aby wspierać organizacje informacyjne”.
Rzecznik Microsoftu odmówił komentarza w sprawie skargi.
Czytaj też
Praca dziennikarzy a działania Big Techów
Prawnik wydawnictwa MediaNews Steven Lieberman powiedział agencji Reuters, że OpenAI zawdzięcza swój spektakularny sukces pracom innych. „Oskarżeni wiedzą, że muszą płacić za komputery, chipy i pensje pracowników, ale myślą, że zabranie treści bez pozwolenia i zapłaty ujdzie im na sucho” – stwierdził.
Jak czytamy w pozwie: wydawcy gazet wydali miliardy dolarów na wysyłanie „prawdziwych ludzi do prawdziwych miejsc, aby relacjonowali prawdziwe wydarzenia w prawdziwym świecie”, obie firmy technologiczne „kradną” doniesienia gazet bez wynagrodzenia „w celu stworzenia produktów dostarczających wiadomości oraz informacje splagiatowane i skradzione”.
Czytaj też
Big Techy chcą zająć miejsce wydawców prasy?
„Nie możemy pozwolić, aby OpenAI i Microsoft rozszerzały schemat Big Techów, polegający na kradzieży naszej pracy w celu budowania własnych firm naszym kosztem” – powiedział Frank Pine, redaktor naczelny MediaNews Group, w oświadczeniu, które możemy przeczytać na stronie „New York Daily News”.
„Przywłaszczenie treści informacyjnych przez OpenAI i Microsoft podważa model biznesowy wiadomości. Firmy te tworzą produkty AI, które mają za cel wyprzeć wydawców pracy, poprzez zmianę przeznaczenia naszych treści i dostarczanie ich za nas użytkownikom”.
Czytaj też
Cytaty i halucynacje
W pozwie stwierdzono, że systemy Microsoft i OpenAI cytują treści gazet chronione prawami autorskimi, gdy zostaną o to poproszone przez odpowiedni prompt. Jak dodano, ChatGPT halucynuje, czyli tworzy fałszywe informacje, na podstawie artykułów wymienionych gazet, co szkodzi ich reputacji.
Wśród przykładów wymieniono fałszywy artykuł „Denver Post” wychwalający palenie jako lekarstwo na astmę oraz fałszywą rekomendację „Chicago Tribune”, dotyczącą leżaka dla niemowląt, który został wcześniej wycofany ze sprzedaży, po powiązaniu go ze śmiercią dzieci.
Czytaj też
Nie pierwszy taki proces
Pozew ośmiu gazet jest podstawą do procesu, który może stanowić przełom w kontekście korzystania z tekstów objętych prawami autorskimi przez firmy technologiczne dostarczające narzędzia oparte o AI. Prawo w tym zakresie nie jest do końca jasne.
Podobne procesy sądowe przeciwko Microsoft i OpenAI wniósł m.in. The New York Times, o czym pisaliśmy na naszych łamach.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].