Biznes i Finanse
OpenAI pozwane przez New York Times
New York Times pozywa OpenAI i Microsoft. Powodem jest zagrożenie jakie narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji stwarzają dla koncernów medialnych.
W środę 27 grudnia wydawca dziennika „The New York Times” złożył pozew przeciwko firmom OpenAI i Microsoft. Celem pozwu ma być zatrzymanie wykorzystywania historii napisanych przez dziennikarzy „NYT” do trenowania chatbotów, takich jak ChatGPT czy Bing (oparte o duży model językowy GPT-4 od OpenAI).
Czytaj też
Zagrożenie dla wydawców
Jak czytamy w materiale Associated Press, przedstawiciele amerykańskiego dziennika uważają, że działania obu pozwanych firm zagrażają jego istnieniu i są kradzieżą pracy wartej miliardy dolarów.
Osoby szukające informacji na jakiś temat bez problemu mogą ją znaleźć dzięki chatbotom, które potrafią dać odpowiedź, w której zawierają fragmenty artykułów „NYT”. Oznacza to, że wyniki generowane np. przez ChatGPT kierują ruch internetowy z dala od strony wydawcy. To z kolei przekłada się na mniejsze odwiedziny oryginalnego źródła i mniejsze wpływy z reklam.
„Boty konkurują z treścią, na podstawie której zostały przeszkolone” – mówi o zachodzącym paradoksie prawnik reprezentujący „New York Times”.
Czytaj też
Fiasko dotychczasowych rozmów
Pozew złożony w sądzie federalnym na Manhattanie ma być wynikiem fiaska rozmów, które toczyły się między wydawcą a przedstawicielami wspomnianych firm technologicznych od kwietnia tego roku. Inaczej na sprawę patrzą przedstawiciele firmy zarządzanej przez Sama Altmana.
Rzecznik OpenAI w opublikowanym oświadczeniu stwierdził, że firma „respektuje prawa twórców i jest zaangażowana we współpracę z nimi, aby pomóc im czerpać korzyści wynikające z rozwoju technologii. (…) Nasze rozmowy były produktywne i stopniowo posuwały się naprzód. Dlatego też jesteśmy zaskoczeni i zawiedzeni. (…) Mamy nadzieję znaleźć wspólną drogę do wspólnej pracy, tak jak robimy to z wieloma innymi wydawcami”. O jakich wydawcach mowa?
Czytaj też
Co z prawami autorskimi?
O zawiązywanej współpracy między OpenAI a różnymi koncernami medialnymi informujemy na łamach CyberDefence24 od kilku miesięcy. W lipcu firma Altmana podpisała historyczną umowę z Associated Press. Dzięki niej ChatGPT zyskał dostęp do archiwów amerykańskiej agencji informacyjnej. Więcej na temat założeń tej współpracy pisaliśmy tutaj.
Warto dodać, że w grudniu tego roku kolejnym wydawcą działającym razem z OpenAI stał się Axel Springer.
Czy kolejne firmy pójdą w ich ślady? Istnieje takie prawdopodobieństwo. Niezależnie od tego, problem praw autorskich i ich naruszania przez sztuczną inteligencję nie zniknie. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym tekście.
/MG
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].