Reklama

Biznes i Finanse

Muzycy pójdą w ślady aktorów? Obawy przed sztuczną inteligencją

Muzycy zaczną strajkować przeciw AI?
Muzycy zaczną strajkować przeciw AI?
Autor. Austin Loveing/Unsplash

W USA dojdzie do kolejnego strajku spowodowanego rozwojem sztucznej inteligencji? Kilka miesięcy po tym, jak w Hollywood zakończył się protest aktorów i scenarzystów, możliwe że o swoje prawa upomni się kolejna grupa zawodowa.

Związek reprezentujący część muzyków pracujących w Stanach Zjednoczone coraz głośniej zaczyna mówić o chęci wprowadzenia ochrony przed nieodpowiednim wykorzystaniem sztucznej inteligencji przez część studiów muzycznych. Czeka nas kolejny głośny strajk?

Czytaj też

Reklama

Negocjacje trwają

W poniedziałek rozpoczęły się rozmowy pomiędzy Amerykańską Federacją Muzyków (org. American Federation of Musicians) oraz Stowarzyszeniem Producentów Filmowych i Telewizyjnych (Alliance of Motion Picture and Television Producers). Od pomyślnego zakończenia negocjacji tych dwóch podmiotów zależy, czy obawy coraz głośniej przedstawiane przez muzyków ostatecznie przerodzą się w strajk. Co może sprawić, że konflikt zostanie zgaszony w zarodku?

Jak czytamy w serwisie Cybernews, chodzi m.in. o zapewnienie muzykom skuteczniejszej ochrony przed rozwojem AI, polepszenie warunków ich pracy, podniesienie płac, zapewnienie opieki zdrowotnej oraz wyznaczenie prognozowanej opłaty za strumieniowanie muzyki.

Co ciekawe, to ten ostatni punkt wydaje się być szczególnie istotny dla osób reprezentujących amerykańskich i kanadyjskich muzyków. Zdaniem Tino Gagliardiego, prezesa AFM, przesyłanie strumieniowe muzyki doprowadziło do tego, że artyści zarabiają nawet o 75 proc. mniej, niż przed wprowadzeniem tego modelu w życie.

A co z AI? Związek chciałby mieć pewność, że sztuczna inteligencja będzie stosowana jako narzędzie pomagające muzykom w tworzeniu muzyki, a nie w pełni zastępujące ich przy tym procesie.

Czytaj też

Reklama

Strajk w Hollywood

Strajk, do którego może dojść w wypadku, gdyby ostatecznie nie doszło do porozumienia pomiędzy instytucjami nie będzie pierwszym, w którym AI odgrywa istotną rolę. Kilka miesięcy 2023 roku upłynęło bowiem pod znakiem protestu aktorów i scenarzystów w Hollywood przeciwko coraz większemu wpływowi sztucznej inteligencji na świat filmu.

W listopadzie, po prawie 120 dniach, osiągnięto porozumienie, na mocy którego aktorzy mają mieć zapewnioną ochronę przed nieautoryzowanym użyciem ich wizerunku przez AI. Jak pisaliśmy w tym tekście, tworzenie „cyfrowych kopii” i używanie w produkcjach filmowych bez wiedzy artystów ma być zakazane.

/MG

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama