Reklama

Polityka i prawo

Sztuczna inteligencja w sądownictwie. Poznaliśmy szczegóły

Sztuczna inteligencja w sądownictwie - za nami komisja sejmowa
Temat był poruszony na Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.
Autor. @fabrikasimf / freepik

W czwartek 8 maja obradowała Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Poruszono temat wdrożenia unijnego programu „Droga ku cyfrowej dekadzie” oraz wykorzystania sztucznej inteligencji w sądownictwie.

„Droga ku cyfrowej dekadzie” to program określający cyfrowe cele, które państwa UE chcą osiągnąć do 2030 roku. Polska miała oddać krajowy plan wdrożenia tego programu Komisji Europejskiej w październiku 2023 roku, ale ze względu na wybory doszło do opóźnienia.

Co dzieje się w tej sprawie, przekazał na sejmowej komisji wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. KE otrzymała już wersję roboczą dokumentu. Jednocześnie trwa rozpatrywanie planu przez Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji, co ma zakończyć się w czerwcu.

Czytaj też

Reklama

57 celów cyfrowych

Dariusz Standerski wymienił przykładowe cele cyfrowe, jakie znalazły się w dokumencie. Łącznie jest ich 57.

Wśród założeń znalazło się m.in. systemowe wsparcie edukacji cyfrowej osób dorosłych przez tworzenie lokalnych centrów rozwoju kompetencji cyfrowych; projekt kobiety w ICT, czyli działania informacyjno-promocyjne skierowane do dzieci, rodziców i nauczycieli, które mają prowadzić do zwiększenia liczby specjalistek w branży ICT; rządowe strategie półprzewodnikowe; szybki internet w obszarach wykluczenia, wsparcie cyfryzacji małych i średnich przedsiębiorców przez udzielanie grantów; cyfryzacja usług publicznych, np. wprowadzenie cyfrowej Karty Pacjenta.

Czytaj też

Reklama

Sztuczna inteligencja w sądownictwie

Kolejna część komisji dotyczyła wykorzystania sztucznej inteligencji w wymiarze sprawiedliwości. Plany rządu w tym zakresie przedstawiał Zbigniew Wiśniewski, dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych, pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Informatyzacji.

Rząd planuje wykorzystanie w AI w sądownictwie powszechnym – do robotyzacji i automatyzacji procesów. Ministerstwo Sprawiedliwości skupi się jednak najpierw nad budowaniem świadomości i na badaniach naukowych.

„Zanim dojdzie do wykorzystania na co dzień AI w orzecznictwie i w pracy nad dokumentami, minie trochę czasu. Będziemy pracować nad odpowiednimi przepisami, ale chcemy też budować świadomość i udowodnić, że ta technologia nadaje się do wykorzystania w wymiarze sprawiedliwości” – stwierdził Zbigniew Wiśniewski.

Czytaj też

Reklama

Edukacja i współpraca naukowa

W jaki sposób rząd chce budować świadomość dotyczącą AI w sądownictwie? Między innymi poprzez konferencje naukowe i publikacje artykułów na specjalnej stronie internetowej. MS współpracuje przy tym różnymi uczelniami technicznymi i ekspertami.

Rząd planuje też przeprowadzić ankiety wśród pracowników sądownictwa, dotyczące ich oczekiwań związanych z automatyzacją pracy.

Kolejną kwestią jest wykorzystanie PLLuM. Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl - to polski duży model językowy, nad którym pracuje sześć jednostek naukowych. 

„Duże nadzieje wiążemy z PLLuM. Mam nadzieje, że produkt, który powstanie, będzie miał zastosowanie w sądownictwie” – przekazał Wiśniewski.

Resort uczestniczy też w pracach unijnej grupy e-justice. Grupa pracuje nad strategią na lata 2024-2028 dla państw członkowskich. Strategia ta zakłada m.in. poprawę dostępu do cyfrowego wymiaru sprawiedliwości.

Czytaj też

Rozwiązania związane z automatyzacją sądownictwa

Na komisji dowiedzieliśmy się, w jaki sposób sztuczna inteligencja może zostać wykorzystana w sądownictwie w praktyce. Prace z tym związane trwają w formule Proof of Contept. AI może być wykorzystana np. w narzędziach do wyszukiwania danych, indeksowaniu i kategoryzowaniu dokumentów, przy rejestracji spraw na podstawie danych z formularza lub wniosku.

Rząd planuje też wykorzystanie automatyzacji za sprawą AI do przyspieszenia pracy urzędników, m.in. w kwestiach finansowych i kadrowych.

Resort zapewnił przy tym, że rząd nie będzie wykorzystywał sztucznej inteligencji w procesach decyzyjnych oraz że dane obywateli będą bezpieczne. Aby tak zostało, MS nie będzie korzystać z rozwiązań chmurowych.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:\*[email protected].\*

Reklama

Komentarze

    Reklama