Reklama

Technologie

„Różnorodność to talenty”. Nowy program w branży IT

Krzysztof Gawkowski otworzył program „Nowi MY w IT: różnorodność nie ma granic"
Krzysztof Gawkowski na inauguracji „Nowi MY w IT: różnorodność nie ma granic"
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji / Twitter

Centralny Ośrodek Informatyki rozpoczął drugą edycję programu „Nowi MY w IT: różnorodność nie ma granic”. Na inauguracji przemawiał Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji. Następnie odbyła się debata: „Różnorodność w IT – konieczność czy moda?”

„Różnorodność w miejscu pracy dotyczy płci, pochodzenia etnicznego, orientacji seksualnej, stanu zdrowia psychicznego i fizycznego. Te przestrzenie muszą zostać zauważone. Różnorodność nie powinna wykluczać, a włączać” – mówił na inauguracji programu minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Nowi MY w IT – ułatwienie startu w branży

„Nowi MY w IT: Różnorodność nie ma granic” to druga edycja programu edukacyjno-mentoringowego Centralnego Ośrodka Informatyki (COI).

Organizatorzy chcą zachęcić osoby, które doświadczyły stereotypowego traktowania ze względu na niepełnosprawność, płeć, wiek czy neuroatypowość do podbijania branży IT.

Aby ułatwić im start w zawodzie, COI zaprasza na darmowy kurs online z obszaru IT. 40 osób, które najlepiej poradzą sobie z kursem, zostaną zaproszone na kilkumiesięczny, techniczny bootcamp. Będą też miały możliwość późniejszego zatrudnienia w COI.

„Nowi MY w IT” to także seria podcastów oraz platforma COI z ofertami pracy.

Czytaj też

Reklama

Różnorodność – perspektywa pracodawcy

„Różnorodność to talenty. Wiele firm boryka się z brakiem odpowiednich kandydatów. Otwarcie się na różnorodność pozwoli znaleźć ukryte talenty” - zauważyła podczas debaty Tina Sobocińska, edukatorka, mentorka, założycielka HR4future. „Różnorodność podnosi kreatywność, innowacyjność. To się po prostu opłaca” – zauważyła ekspertka.

„Te firmy, które potrafią budować zróżnicowane zespoły, mają lepsze efekty. Przenosi się to na elastyczność w odpowiadaniu na potrzeby klientów, projektowanie i dostarczanie bardziej uniwersalnych rozwiązań – usług, produktów, technologii” – mówiła.

„Nie wystarczy zaprosić różnorodne zespoły do organizacji, ważne jest, żeby dać im wpływ na to, czym się zajmują, dać im sprawczość w zmienianiu całej firmy” – zaznaczyła w czasie spotkania.

Czytaj też

Reklama

Różnorodność na etapie rekrutacji

Karol Kapuściński z Nofluffjobs.com poruszył problem dotyczący różnorodności, który pojawia się na etapie rekrutacji. Jak wynika z jego wieloletniego doświadczenia w tym obszarze – firmy często rozpoznają dobrych pracowników w swoim składzie i szukają kandydatów o podobnych cechach.

„Zapominamy o tym, że ci pracownicy nabyli pewne cechy w naszych organizacjach i na rynku nie znajdziemy takich samych. Zapominamy też o tym, że różnorodność jest swego rodzaju siłą i powielanie tych samych kompetencji bardzo ogranicza nam rynek” – wyjaśnił ekspert. „Aby to zmienić, ważne jest organizowanie szkoleń dla menadżerów” – dodał.

Czytaj też

Reklama

Co powstrzymuje niektóre firmy przed wprowadzeniem praktyk różnorodności?

Jak zauważył Karol Kapuściński, często wynika to z faktu, że firmy boją się różnorodności, konfliktów, wchodzenia na nieznany grunt.

„Konfliktów nie należy unikać, tylko nimi zarządzać. Konflikt to coś dobrego, korzystnego, przynosi nowe perspektywy” – zaznaczył ekspert.

Czytaj też

Jak wdrożyć dobre praktyki w firmie?

Na to pytania odpowiedziała Sandra Wiktorko, Head of Business Relations, Perspektywy Women in Tech: „Najpierw należy zrobić rewizję - przyjrzeć się temu, jaką jesteśmy organizacją, jakimi zasobami dysponujemy i czego potrzebujemy”.

Jak mówi ekspertka – należy wziąć pod uwagę zarówno grupę, która nie jest wystarczająco reprezentowana w organizacji oraz tę, która jest dominująca. Ważne jest, aby wszyscy pracownicy czuli potrzebę zmian, rozumieli jakie procesy zachodzą i dlaczego. Można to przeprowadzić, np. przez odpowiednie warsztaty.

Czytaj też

Samoświadomość

W tym procesie, ważna jest też samoświadomość, o czym mówił Rafał Olejniczak, coach mentor, terapeuta Gestalt. Prowadzi on cykl szkoleń „Samoświadomość lidera” – „zanim zaczniesz się komunikować z innymi, podejmiesz trud dyskusji, to podyskutuj ze sobą” – radzi.

„Ważne jest też, aby dać odpowiednie narzędzia pracownikom, dzięki którym będą mogli poznawać siebie i swoje przekonania” – dodała Sandra Wiktorko.

Czytaj też

Poczucie bezpieczeństwa w miejscu pracy

Dyskutanci wzięli też pod uwagę perspektywę pracowników. Zastanawiali się, jakie korzyści może im przynieść działanie w różnorodnym zespole.

„Jeśli ktoś czuje, że jest akceptowany w miejscu pracy i może być sobą, czuje się bezpiecznie – będzie osobą spełnioną. Osoba, która ukrywa jakieś elementy własnej tożsamości, będzie po prostu nieszczęśliwa - zauważyła Tina Sobocińska.

Dyskutanci przekazali, że według badań 25 proc. osób LGBTQA+ ukrywa swoją orientację seksualną w miejscu pracy. Oznacza to, że te osoby żyją w stresie, nie dzielą się swoim życiem osobistym ze współpracownikami, nie chodzą na spotkania integracyjne, dużo częściej chcą podejmować pracę zdalną.

„Z tego powodu tracimy w Polsce świetne kadry: ekspertów lekarzy, specjalistów, osoby władające wieloma obcymi językami. Emigrują one do Holandii, Norwegii czy Wielkiej Brytanii, ponieważ tam mają dużo więcej praw i mogą czuć się bezpieczniej” – zauważyła Sandra Wiktorko.

Druga edycja programu

„Nowi MY w IT: różnorodność nie ma granic” to druga odsłona programu COI. Projekt został zainicjonowany w 2023 roku, a jego pierwsza edycja odbyła się pod hasłem „Nowa TY w IT: Profesjonalizm nie ma płci”.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama

Komentarze

    Reklama