Reklama

Biznes i Finanse

Różnorodność w firmie receptą na sukces? Kobiety silną stroną Cisco Kraków

Fot. zdjęcie poglądowe/Leon Brooks/pixnio.com
Fot. zdjęcie poglądowe/Leon Brooks/pixnio.com

„Kobiety w informatyce są fantastyczne” – podkreśla Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco Systems Polska, odnosząc się do danych, według których 40 proc. wszystkich pracowników krakowskiego oddziału firmy stanowią kobiety. Różnorodność stymuluje do niecodziennych rozwiązań, które przekładają się na rozwój przedsiębiorstwa.

Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco Systems Polska, podczas konferencji prasowej w Cisco Global Services Center w Krakowie, jednoznacznie podkreślił, że transformacja cyfrowa wśród polskich i europejskich klientów przebiega w galopującym tempie, a pandemia dodatkowo przyspieszyła to zjawisko.

„Nastąpił efekt kuli śnieżnej. Nasi klienci stanęli przed nowymi wyzwaniami i my musimy im pomóc” – zaznaczył.

„Huraganowy rozwój chmury”

W trakcie swojego wystąpienia dyrektor Cisco Systems Polska omówił trendy, jakie obecnie występują w środowisku biznesowym. Jednym z nich jest istotna rola aplikacji. Ich dostępność, zwiększenie funkcjonalności i obecności w branży „eksplodowało”. Według Przemysława Kani „to najważniejszy czynnik zmian w przedsiębiorstwach”.

Kolejnym jest upowszechnienie się rozwiązań chmurowych. Jak stwierdził dyrektor – tu cytat: „w Polsce nastąpił huraganowy rozwój chmury”. Jego zdaniem widać to przede wszystkim w działalności małych i średnich przedsiębiorstw, które chętnie sięgają po tego typu technologię.

Wśród pozostałych trendów przedstawiciel firmy wskazał na zwiększenie popularności rozwiązań umożliwiających pracę grupową, transformację infrastruktury, a także stale rosnące znaczenie cyberbezpieczeństwa.

„Praca, to nie jest miejsce, do którego uczęszczamy”

Polski oddział Cisco skupia się przede wszystkim na wymienionych wyżej obszarach. W rozwoju odpowiednich rozwiązań przydatne są doświadczenia firmy, wynikające z praktykowania modelu pracy hybrydowej. Wszystko z myślą o tym, aby pracownicy byli jeszcze bardziej efektywni w tym, co robią.

„Praca, to nie jest miejsce, do którego uczęszczamy. Praca to jest to, co robimy” – wskazała w trakcie konferencji Jolanta Nowak, People and Communities Leader, Cisco Poland and CX Centers EMEAR.

Przedstawicielka firmy wyjaśniła, że w modelu pracy hybrydowej ważną rolę odgrywa lider zespołu, który ma współpracować z resztą załogi. Jego zadaniem jest m.in. wypracowanie – razem z pozostałymi pracownikami – efektywnych modeli działania, np. kiedy mają przyjść do biura, a kiedy mogą pozostać w domu.

Sukces jest kobietą?

Interesująco wyglądają dane dotyczące liczby kobiet w krakowskim oddziale Cisco. Zgodnie z przedstawionymi przez firmę statystykami, 40 proc. pracowników stanowią kobiety, co nie jest jeszcze często spotykanym zjawiskiem w branży IT. Przemysław Kania zaznaczył, że wiele kobiet zajmuje stanowisko project menagera, ponieważ w tym są bardzo dobre. Kolejną dziedziną, w której się wyróżniają jest cyberbezpieczeństwo. „Panie w informatyce są fantastyczne” – podkreślił.

„Co roku pracuje ich więcej” – dodała z kolei Jolanta Nowak. Jak wyjaśniła, to efekt polityki różnorodności, jaką prowadzi Cisco. Dodała, że chodzi tutaj o nie tylko rozróżnienie na płeć, ale także regiony geograficzne, obszary kulturowe, odmienne poglądy. Ten mix ma mieć później przełożenie na sukcesy krakowskiego oddziału firmy.

Cyberbezpieczeństwo, innowacje, software

Jak informowaliśmy na naszym portalu, Jacek Przybylski przejął stery centrum Cisco w Krakowie. Funkcję przejął od Ramona Tancinco, który przez ostatnie 5 lat pełnił rolę Cisco Kraków Site Lead. Niedawno - były już szef krakowskiego oddziału - uzyskał awans na stanowisko dyrektora Cisco Digital Enterprise Services (IT) w regionie EMEAR.

image
Zdj.: Jacek Przybylski, nowy lider Cisco Kraków. / Fot. Cisco

Podczas konferencji prasowej Jacek Przybylski omówił strategiczne dla firmy obszary, na których będzie się skupiał podczas pełnienia swojej funkcji. Są nimi przede wszystkim cyberbezpieczeństwo, innowacje oraz rozwój software. „Naszym celem jest nie tylko rozwijanie się zgodnie z kierunkiem transformacji Cisco, ale także bycie na jej czele” – zaznaczył.

To właśnie w krakowskim kampusie znajduje się jedyne w regionie EMEAR Centrum Operacji Bezpieczeństwa Cisco (ang. Security Operations Center - SOC) oraz zespół 300 specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Co więcej, firma zgłosiła 20 patentów, a część rozwiązań z obszaru internetu rzeczy czy bezpieczeństwa, które są wdrażane w Cisco globalnie powstało, dzięki pracownikom z siedziby w stolicy Małopolski.

Priorytetem dla Jacka Przybylskiego jest również kontynuowanie rozwoju krakowskiego oddziału „nie tylko pod względem wielkości zatrudnienia, ale przede wszystkim pod względem dojrzałości naszych zespołów i dojrzałości kompetencyjnej”. Jak tłumaczy, zależy mu na „przesunięciu Cisco Kraków jeszcze wyżej w łańcuchu wartości poprzez dodanie nowych kompetencji i wyspecjalizowanych funkcji strategicznych dla Cisco, również w zaawansowanych obszarach inżynierii”. Nowy lider zadeklarował, że będzie także dążył do pielęgnowanie unikalnej kultury kampusu, która polega na „na inkluzywności, różnorodności i działaniu na rzecz lokalnej społeczności”.

Inwestycje w ludzi

„Mamy obecnie 100 otwartych wakatów” – wskazał Jacek Przybylski. Jednak pozyskanie pracownika o odpowiednich umiejętnościach nie jest problemem wyłącznie dla Cisco. Deficyt dotyka wielu firm, ponieważ obecnie mamy „rynek pracownika”, nie pracodawcy.

W jaki sposób krakowski oddział sobie z tym radzi? Wychodząc z ofertą poza region i samą Polskę. Jak stwierdził Przemysław Kania, otwarcie na zagranicznych specjalistów – tu cytat: „działa fantastycznie”. Wynika to z faktu, że różnorodność stymuluje do niecodziennych rozwiązań, które przekładają się na rozwój firmy. Co więcej, Cisco stara się współpracować z kilkoma uniwersytetami. To wszystko sprawia, że co roku liczba pracowników wzrasta o ok. 200-250 osób.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama