Reklama

Biznes i Finanse

Polscy pracodawcy nie chcą pracy zdalnej, branża IT zachowuje elastyczność

Fot. josephredfield / Pixabay
Fot. josephredfield / Pixabay

Według danych z raportu firmy ManpowerGroup, 88 proc. pracodawców nie chce, aby zatrudniane przez nich osoby wykonywały po pandemii koronawirusa swoją pracę zdalnie i zapowiada likwidację takiej formuły pracy. Wyjątkiem jest branża IT, która zachowuje w tej kwestii elastyczność, a liczba ofert pracy umożliwiającej zdalne wykonywanie obowiązków w ramach tego segmentu rynku rośnie.

Z najnowszego, opublikowanego pod koniec lipca badania firmy ManpowerGroup wynika, że w Polsce 88 proc. firm nie zamierza pozwalać swoim pracownikom na zdalną pracę po pandemii koronawirusa. Dla porównania, na świecie takie stanowisko zaprezentowało 69 proc. przedsiębiorców.

W Polsce propozycję pracy w modelu mieszanym (zwanym również hybrydowym, w ramach którego część pracy wykonujemy z domu, a część z biura), według raportu otrzyma jedynie 4-5 proc. pracowników. Na świecie ich odsetek waha się natomiast w okolicach 11 proc. – wynika z ankiety. W Polsce na pracę w pełni zdalną – jak twierdzi ManpowerGroup – może liczyć jedynie 1 proc. zatrudnionych.

Inne badanie, przeprowadzone przez firmę Dailyfruits, wskazuje że 44 proc. z nas boi się powrotu do biura po pandemii, odczuwając stres i niepewność w związku z taką perspektywą. Aż 7 na 10 ankietowanych osób nie czuje się gotowych na powrót do pracy stacjonarnej.

Tak w Polsce, jak i na świecie

Obawy przed powrotem do pracy w biurze nie są charakterystyczne wyłącznie dla naszego kraju.

Firma konsultingowa EY w opracowaniu z maja tego roku wskazała, że 9 na 10 osób oczekuje od swojej pracy po pandemii koronawirusa elastyczności w podejściu do sposobu wykonywania obowiązków. Pracownicy i pracowniczki należące do pokolenia millennialsów (urodzone pomiędzy 1981 r. a 1996 r.) są dwukrotnie bardziej skłonne do wypowiedzenia umowy zatrudnienia, jeśli pracodawca nie zgodzi się na odpowiadające im warunki.

Według EY, wypowiedzenie w razie braku zgody na elastyczne warunki pracy, w tym – pracę zdalną, rozważa aż 54 proc. pracowników z całego świata.

Jednocześnie, jak wskazano w badaniu, w którym ankietowano 16 tys. respondentów z różnych krajów, 22 proc. zatrudnionych po pandemii chciałoby wrócić do wykonywania pracy w pełni z biura, a 67 proc. jest przekonanych, że produktywność absolutnie nie zależy od tego, w jakim miejscu wykonuje się pracę.

Branża IT stawia na pracę zdalną

Opracowanie IT MARKET SNAPSHOT Q2 2021 firmy zajmującej się rekrutacją w sektorze IT to analiza, z której wynika, że drugi kwartał tego roku – a więc czas łagodzenia obostrzeń epidemicznych i stopniowego luzowania restrykcji obejmujących pracę stacjonarną, przyniósł ze sobą wzrost liczby ofert pracy zdalnej w branży IT.

Praca zdalna jest również bardziej opłacalna dla wykonujących ją osób – jak czytamy w raporcie, na stanowiskach juniorskich w systemie pracy zdalnej można zarobić średnio o 177 zł więcej od tych pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki stacjonarnie. W przypadku specjalistów średniego szczebla różnica ta jest już bardziej widoczna – wynosi 1305 zł na korzyść osób, które pracują z własnego mieszkania.

Pandemia zmieniła polskich liderów IT

„Przed pandemią mieliśmy raczej zasadę office first, z możliwością wzięcia pracy zdalnej w razie potrzeby. Jednak ostatnie dwa lata zweryfikowały to podejście” – powiedział w rozmowie z serwisem CyberDefence24.pl Piotr Ubysz, scrum master w firmie Brand24 zajmującej się analityką internetową.

„W trakcie pandemii prowadziłem rozmowy ze wszystkimi pracownikami i zdecydowana większość docenia możliwość częstej pracy z domu, a z naszych obserwacji wynika, że nie widzimy negatywnego wpływu takiego modelu ani na wyniki, ani na kontakt pomiędzy zespołami – wręcz można zaobserwować ściślejszą współpracę pomiędzy naszymi trzema biurami” – dodał Ubysz.

Jak wskazał, na ostateczne decyzje odnośnie modelu pracy po pandemii przyjdzie jeszcze czas. „Już teraz można jednak powiedzieć, że będziemy chcieli podtrzymać hybrydowy model pracy, równocześnie zachęcając pracowników do częstych wizyt w biurze w celu podtrzymania relacji” – powiedział.

Ubysz podkreślił, że planowanie powrotów do biura w obecnym czasie byłoby „nie fair patrząc na widmo nadchodzącej czwartej fali” (pandemii koronawirusa – red.). „Zdrowie i komfort pracowników jest dla nas absolutnym priorytetem” – zaznaczył. Jak dodał, biuro Brand24 jest cały czas otwarte i często zdarza się, że jednocześnie przebywa w nim nawet 50 proc. pracowników.

O powrót pracowników do biur zapytaliśmy również firmę Comarch specjalizującą się w budowie oprogramowania.

Jak przekazał nam w krótkiej odpowiedzi dyrektor ds. PR Comarchu Marek Wiśniewski, „w Comarch funkcjonuje hybrydowy model pracy”, a całkowity powrót pracowników do biur nie jest planowany.

Czytaj także: Praca zdalna zwiększa ryzyko cyberataków


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze