Technologie
OpenAI ogłasza SearchGPT. „Google ma kłopoty”?
Spółka założona przez Sama Altmana zaprezentowała prototyp wyszukiwarki oparty na sztucznej inteligencji. Narzędzie jest w fazie testów i ocenia się, że może całkowicie wyprzeć wyszukiwarkę Google.
„Testujemy SearchGPT, tymczasowy prototyp wyszukiwarki opartej na sztucznej inteligencji, która zapewnia szybkie i aktualne odpowiedzi na podstawie jasnych i rzetelnych źródeł” – pisze OpenAI na swojej stronie internetowej.
Prototyp został udostępniony niewielkiej liczbie użytkowników, którzy będą testować narzędzie i przekażą swoje opinie. Chętni na wypróbowanie SearchGPT mogą zarejestrować się na liście oczekujących.
We’re testing SearchGPT, a temporary prototype of new AI search features that give you fast and timely answers with clear and relevant sources.
— OpenAI (@OpenAI) July 25, 2024
We’re launching with a small group of users for feedback and plan to integrate the experience into ChatGPT. https://t.co/dRRnxXVlGh pic.twitter.com/iQpADXmllH
Czytaj też
Funkcje SearchGPT
Inteligenta wyszukiwarka ma być w przyszłości zintegrowana z ChatGPT. Na opublikowanym przez OpenAI nagraniu widać, że wyszukiwanie będzie wyglądało podobnie do rozmowy z chatbotem.
SearchGPT szybko odpowiada na pytania użytkownika, podsyłając linki do „wiarygodnych” stron, z których zaczerpnął informacje; a także zdjęcia i nagrania obrazujące zagadnienie.
Użytkownik będzie miał z kolei możliwość zadawania pytań uzupełniających, a między kolejnymi zapytaniami tworzony będzie wspólny kontekst. Wyszukiwanie staje się bardziej naturalne i intuicyjne.
Czytaj też
Współpraca z wydawcami i twórcami
OpenAI zapewnia, że przy tworzeniu SearchGPT współpracuje z wydawcami i twórcami, m.in. z amerykańskim magazynem „The Atlantic”.
Gigant technologiczny chwali się, że uruchomił ścieżkę dla wydawców, dzięki której mogą oni zarządzać tym, w jaki sposób ich strona będzie pokazywana w SearchGPT. „Dzięki temu wydawcy mają większy wybór” – czytamy na stronie.
To ważna deklaracja, biorąc pod uwagę fakt, że ChatGPT był trenowany na cudzych tekstach, najczęściej bez pytania autorów o zgodę. W związku z taką polityką OpenAI musi się zmierzyć z pozwami od twórców i wydawców, o czym wielokrotnie pisaliśmy w CyberDefence24.pl.
Czytaj też
Konkurencja dla Google
Wielu ekspertów jest zdania, że SearchGPT wyprze wyszukiwarkę Google Search. „Czy Google ma kłopoty” – zastanawia się w portalu X specjalista AI Javi Lopez. „Żegnaj Google Search” – pisze dosadniej Poonam Soni, ekspertka ds. AI i mediów społecznościowych.
Is Google in trouble?
— Javi Lopez (@javilopen) July 28, 2024
OpenAI just announced SearchGPT and it's AMAZING.
Here are the five main points of this new search engine that seem straight out of a futuristic movie:
1/ Designed to give you the right answer using the perfect blend of the power of a traditional search… pic.twitter.com/fWhN57n2vW
RIP Google Search
— Poonam Soni (@CodeByPoonam) July 27, 2024
OpenAI just announced SearchGPT and it's INSANE
Here're 5 new ways of Search you don't want to miss: pic.twitter.com/KfZJrKgAds
Czytaj też
Nie da się zaprzeczyć, że SearchGPT stanowi dla Google dużą konkurencję. Należy jednak pamiętać, że generatywna sztuczna inteligencja ma tendencję do halucynacji, czyli wmyślania fałszywych informacji, ale w taki sposób, że wydają się prawdziwe.
Kiedy Google ogłosiło swoje narzędzie AI Overviews, okazało się, że podsumowania wyników wyszukiwania tworzone przez sztuczną inteligencję, bywały absurdalne, wprowadzające w błąd, a nawet niebezpieczne dla zdrowia i życia. Koncern dość szybko naprawił błąd. Pisaliśmy na ten temat na łamach portalu Demgaog.
Niewykluczone, że Google nie zostanie dłużne OpenAI i stworzy lub zaktualizuje własne narzędzie, jak to już bywało w przeszłości. Rywalizacja między tymi Big Techami jest zacięta.
Radzimy więc wstrzymać się z zachwytem i oceną nowego narzędzia OpenAI do jego oficjalnej publikacji. Z pewnością będziemy przyglądać się efektom.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].