Technologie
OpenAI banuje swoje usługi w Chinach. Jakie będą konsekwencje?
OpenAI ogłosiło zablokowanie użytkownikom z Chin dostępu do usług API. Światowe media oceniają, że ten krok może przyspieszyć rozwój firm technologicznych w Państwie Środka.
Firma OpenAI przekazała pod koniec czerwca, w rozmowie z agencją Bloomberg, że całkowicie zablokuje Chinom możliwość korzystania z jej technologii. Miało to miejsce 9 lipca.
„Podejmujemy dodatkowe kroki, aby zablokować ruch API z regionów, w których nie obsługujemy dostępu do usług OpenAI” – powiedział rzecznik firmy agencji Bloomberg.
Czytaj też
Chiny zablokowały dostęp do ChatGPT
Sam ChatGPT jest blokowany przez chiński rząd od początku 2023 roku. Do tego tygodnia chińscy programiści mogli jednak korzystać z wirtualnych sieci prywatnych, aby uzyskać dostęp do narzędzi OpenAI w celu dostrojenia własnych generatywnych aplikacji AI i porównywania badań. Teraz nie jest to już możliwe.
Czytaj też
Rywalizacja technologiczna USA - Chiny
OpenAI nie podało przyczyn swojej decyzji, ale wydaje się mieć ona związek z wojną technologiczną między USA a Chinami. Jak ocenia The Guardian - jedną z konsekwencji takiego obrotu sprawy może być… przyspieszenie rozwoju chińskich firm AI, które ściśle konkurują ze swoimi amerykańskimi rywalami, a także na rodzimym rynku.
Szacuje się, że Chiny mają co najmniej 130 dużych modeli językowych, co stanowi 40 proc. całkowitej liczby na świecie. Więcej LLM-ów ma tylko USA.
Stany Zjednoczone wprowadziły ograniczenia w eksporcie do Chin niektórych zaawansowanych półprzewodników, które są niezbędne do szkolenia najnowocześniejszych technologii sztucznej inteligencji. Państwo Środka nie poddaje się jednak i tworzy własne narzędzia AI.
Czytaj też
SenseNova 5.5 odpowiedzią na GPT-4
Podczas niedawnej konferencji World AI Conference w Szanghaju, wiodąca chińska firma AI – SenseTime -zaprezentowała swój najnowszy model, SenseNova 5.5. Porównywany jest on do GPT-4, flagowego modelu OpenAI, wspieranego przez Microsoft.
Chińska firma chce przyciągnąć klientów, rozdając 50 mln darmowych tokenów – cyfrowych kredytów na korzystanie ze sztucznej inteligencji. Zapewnia też, że wdroży personel, aby pomóc nowym klientom bezpłatnie migrować z narzędzi OpenAI do SenseTime.
Czytaj też
Chińskie firmy kuszą użytkowników
Mniejsze chińskie firmy też włączyły się do rywalizacji. Zhipu AI zaoferowało 150 mln darmowych tokenów za swój model. Tencent Cloud rozdaje natomiast 100 mln darmowych tokenów za swoje narzędzia AI nowym użytkownikom. Promocja w tym przypadku potrwa do końca lipca. Baidu zaoferowało 50 mln darmowych tokenów za swój model Ernie 3.5 AI, a także bezpłatne usługi migracji.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany