Reklama

Technologie

OpenAI odpowiada DeepSeekowi. Nowa funkcja lepsza od chińskiego rywala?

OpenAI opublikowało informacje o nowej funkcji ChatGPT. DeepResearch ma nie tylko sporządzać raporty na poziomie analityków - ma być również znacznie lepszy od chińskiego DeepSeeka.
OpenAI opublikowało informacje o nowej funkcji ChatGPT. DeepResearch ma nie tylko sporządzać raporty na poziomie analityków - ma być również znacznie lepszy od chińskiego DeepSeeka.
Autor. Vicki Hamilton/Pixabay

OpenAI nie przygląda się biernie sytuacji związanej z DeepSeek. Amerykanie opublikowali nową funkcję ChatGPT o nazwie Deep Research. Ma analizować „tysiące źródeł” w celu stworzenia raportu na poziomie analityka w ciagu minut.

Trwający od lat wyścig sztucznej inteligencji znacząco przyspieszył. Druga połowa stycznia br. przyniosła wybuch światowej popularności chińskich modeli. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, tydzień temu DeepSeek osiągnął większą liczbę pobrań aplikacji na smartfony niż ChatGPT. 

Wątpliwości dotyczące przetwarzania danych spowodowały jednak zablokowanie „sławnego” AI z Państwa Środka we Włoszech. Na „karierę” swojego konkurenta zareagowała firma Alibaba, ujawniając swój własny model; ma być mocniejszy zarówno od obu wspomnianych projektów.

    Reklama

    Nowa funkcja ChatGPT. Przeanalizuje wiele źródeł

    Amerykanie nie pozostają jednak biernymi obserwatorami sytuacji na światowej scenie sztucznej inteligencji. W ostatni weekend stycznia, OpenAI opublikowało nową funkcję ChatGPT: Deep Research. Jak podała firma w swoim komunikacie, umożliwia analizę i syntezę wielu źródeł dostępnych w sieci w celu stworzenia szczegółowego raportu, który mógłby napisać analityk. Różnica polega na tym, że o ile człowiekowi takie badanie zajęłoby niekiedy kilka dni, ChatGPT ma to osiągnąć w czasie do 30 minut.

    Jak wyjaśnia amerykańskie przedsiębiorstwo, Deep Research może być wykorzystany zarówno w dziedzinach wymagających szczegółowej wiedzy, jak i mniej zaawansowanych sferach życia codziennego. Każdy wynik pracy ChatGPT ma być poparty cytatami i opisem dojścia do danych wniosków w celu ich weryfikacji. Udało się to osiągnąć dzięki tym samym metodom uczenia jak w przypadku OpenAI o1, ale przy wypełnieniu luki, jaką ten model posiadał w przypadku kontekstu i zbierania informacji z wielu źródeł.

      Reklama

      DeepResearch najlepszy w teście AI

      Jak wskazuje OpenAI, wynik pracy nowej funkcji ChatGPT na razie jest prezentowany w formie raportu na czacie. Stopniowo do raportów mają być dodawane funkcje wyświetlające zarówno zdjęcia, jak i bardziej zaawansowane elementy wykorzystujące dane, jak wykresy czy diagramy.

      Ujawniono też wynik, jaki osiągnął Deep Research przy wykonaniu Humanity’s Last Exam – testu dla AI składającego się z przeszło 3 tys. pytań wielokrotnego wyboru lub krótkich odpowiedzi z ponad 100 tematów. Dokładność modelu wyniosła 26,6 proc., co stanowi wynik o 13 pp wyższy w porównaniu z o3-mini od OpenAI. DeepSeek w tym samym teście osiągnął jedynie 9,4 proc. dokładności.

      Autorzy ChatGPT wskazują, że największą poprawę odnotowano w zakresie chemii, tematów humanistycznych, społecznych oraz matematycznych. „Model odpowiadający za Deep Research wykazał się podejściem podobnym do ludzkiego, skutecznie wyszukując w razie potrzeby specjalistyczne informacje” – czytamy w stanowisku OpenAI.

        Reklama

        Deep Research bardzo zasobożerny. Unia Europejska musi poczekać

        O ile efekty pracy Deep Research mogą robić wrażenie, tak sami autorzy przyznają, że zapotrzebowanie jego obecnej wersji na moc obliczeniową jest bardzo wysokie. Dodatkowo, tak samo jak w przypadku dotychczasowych modeli ChatGPT, zdarza mu się zmyślać fakty, jednak ma to się dziać znacznie rzadziej. 

        Niemniej jednak, OpenAI umożliwiło korzystanie z nowej funkcji użytkownikom korzystającym z planu Pro, ale z limitem 100 zapytań na miesiąc. Użytkownicy wersji Plus, Team, Enterprise oraz ci z terenu Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii otrzymają dostęp w późniejszym terminie.

          Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

          Reklama

          Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

          YouTube cover video

          Komentarze

            Reklama