Technologie
Papież Franciszek zabrał głos w sprawie sztucznej inteligencji
Papież Franciszek zabrał głos w sprawie sztucznej inteligencji. W liście do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos zauważył, że złożoność AI zobowiązuje firmy i organy państwowe do zachowania czujności oraz staranności.
Zabieranie głosu przez Stolicę Apostolską w sprawach technologicznych ma miejsce dość rzadko. Na łamach CyberDefence24 opisywaliśmy ostatni taki przypadek w grudniu 2023 roku, gdy z Watykanu popłynęły słowa apelu dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji. Wówczas papież podkreślał, że etyka jest „czymś więcej” niż tylko algorytmami.
Czytaj też
Obawy o wpływ twórczości AI
Po roku, papież Franciszek ponownie zdecydował się przemówić w temacie prac nad AI. Jak wynika z jego listu do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, tegoroczna edycja wydarzenia jest dobrą okazją do dyskusji o rozwoju tej technologii jako narzędzia do zbliżania ludzi. O ile jednak sztuczna inteligencja ma naśladować ludzką, tak jej twórczość oparta o szybkość i poziom co najmniej równy ludzkiej budzi obawy o wpływ na rolę człowieka na Ziemi.
„Technologia ta dokonuje technicznego wyboru spośród kilku możliwości w oparciu o dobrze zdefiniowane kryteria. Istoty ludzkie jednak nie tylko wybierają, ale w głębi serca są zdolne do podejmowania decyzji” – zauważył papież. Wyjaśnił, że w tym przypadku użycie słowa „inteligencja” jest błędem. AI jest bowiem produktem ludzkiej inteligencji, a nie jej sztuczną wersją.
Czytaj też
Postęp musi poprawiać życie ludzkie
Według Franciszka, AI powinna być ukierunkowana na ludzi i asystować człowiekowi w odpowiedzialności, wolności czy w wypełnianiu powołania. Temu z kolei ma zagrażać ryzyko wykorzystania sztucznej inteligencji do promowania postrzegania technologii jako rozwiązania wszystkich problemów na świecie. Papież nie zgadza się, aby godność ludzka była naruszana w imię wydajności.
„Postęp technologiczny, który nie poprawia życia wszystkich ludzi, a zamiast tego tworzy lub pogarsza nierówności i konflikty, nie może być nazywany prawdziwym postępem” – czytamy w liście. Jednocześnie wskazał, że AI powinna służyć bardziej ludzkiemu, zdrowszemu, integralnemu oraz społecznemu rozwojowi.
Głowa Kościoła Katolickiego przekazała także, że w miarę wzrostu zastosowania AI i jej wpływu na społeczeństwo, wszyscy powinni odpowiednio na to reagować.
„Istnieją znaczące wyzwania i możliwości, gdy sztuczna inteligencja jest umieszczona w ramach inteligencji relacyjnej, w której każdy jest współodpowiedzialny za integralny dobrobyt innych” – kończy swój list Franciszek.
/PM
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany