Reklama

Technologie

Milion Polaków z kompetencjami AI do końca 2025 roku. Microsoft podjął decyzję

W Warszawie odbyła się konferencja Microsoft AI Tour. Gigant ogłosił, że udostępni platformę AI Skills Navigator, zaś do końca 2025 milion Polaków zdobędzie kompetencje AI.
W Warszawie odbyła się konferencja Microsoft AI Tour. Gigant ogłosił, że udostępni platformę AI Skills Navigator, zaś do końca 2025 milion Polaków zdobędzie kompetencje AI.
Autor. CyberDefence24

Zdobycie umiejętności związanych z AI przez milion Polaków do końca 2025 roku – taki cel ogłosił Microsoft na czwartkowej konferencji AI Tour w Warszawie. Michelle Simmons, szefowa firmy na Europę Centralną, wskazała na zgodność programu AI Skills Initiative ze strategiami obejmującymi cyfryzację naszego kraju. „Wierzę, że Polska jest dobrze przygotowana do przyjęcia i wykorzystania innowacji AI” – powiedziała.

W czwartek 28 listopada w Warszawie odbyła się konferencja Microsoft AI Tour. Wydarzenie dotyczące sztucznej inteligencji zgromadziło zarówno specjalistów z branży, jak i przedsiębiorców oraz publicystów.

Czytaj też

Reklama

Simmons: działania w zgodzie ze strategiami obejmującymi cyfryzację Polski

Nie ograniczono się jednak wyłącznie do rozmów na temat kierunków rozwoju AI bądź innych aspektów technologicznych. W trakcie swojego przemówienia otwierającego wydarzenie, prezeska Microsoftu w Europie Centralnej Michelle Simmons ogłosiła wprowadzenie platformy AI Skills Navigator wraz z bezpłatnymi szkoleniami przetłumaczonymi na język polski do naszego kraju.

Decyzja jest związana z ambitnym celem, jaki postawił sobie Microsoft w Polsce. Do końca 2025 roku milion osób ma zdobyć kompetencje z zakresu sztucznej inteligencji. Całość jest określana przez firmę jako wkład w rozwój polskiej „Doliny Cyfrowej” – do tej pory pojawił się m.in. region przetwarzania danych w chmurze - Azure Poland Central. 

Jak wyjaśniała Simmons podczas panelu otwarcia AI Tour, program AI Skills Initiative - w ramach którego funkcjonuje platforma Navigator - jest w zgodzie ze strategiami, które obejmują cyfryzację Polski.

„Uważamy, że wspólnie z naszymi partnerami będziemy w stanie, również przy waszym wsparciu, zapewnić, że Polska będzie w stanie wykorzystać sztuczną inteligencję, napędzać wzrost gospodarczy i kształtować przyszłość” – przekazała szefowa Microsoftu na Europę Centralną.

Czytaj też

Reklama

Gawkowski: potrzebne odpowiedzialne modele AI

W trakcie spotkania z dziennikarzami prezeska Microsoftu wskazała z kolei, dlaczego firma podjęła decyzję o rozszerzeniu AI Skills Initiative na nasz kraj. „Polska jest nieco w tyle za niektórymi krajami UE i Europy. Jeśli spojrzymy na liczbę osób posiadających umiejętności cyfrowe w wieku od 16 do 65 lat, to w Polsce jest to tylko około 43 proc., czyli 5-6 punktów procentowych mniej niż w pozostałej części Europy. Istnieje więc pewna luka, która zaczyna się tworzyć w zakresie umiejętności cyfrowych” - powiedziała Michelle Simmons.

Chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, że wykorzystywanie sztucznej inteligencji do tego, żeby rozwijać biznes jest ważne. Ale jeżeli nie będą temu towarzyszyły odpowiedzialne modele mówiące o tym, że to człowiek decyduje czy chce pracować, a nie „zastępujemy go sztuczną inteligencją" dlatego, że widzimy tylko jak wygląda plan budżetowy, to problem może okazać się większy niż to, jak człowiek zmieniał konia na silnik parowy, elektryczny i jak my rozpoczęliśmy pracę z algorytmami, z komputerami, z danymi i informacją na przełomie XX i XXI wieku. Taka stoi przed nami rzeczywistość
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji

Podczas konferencji głos zabrał także wicepremier Krzysztof Gawkowski. Szef resortu cyfryzacji zaznaczył, że cyberbezpieczeństwo oraz nowe modele językowe mogą zmienić wojnę hybrydową.

„Nie ma co zamykać oczu mówiąc, że tak się nie dzieje. Polityka weszła w życie technologii i może służyć globalnym wyzwaniom. Wszyscy musimy stawać sobie z tego sprawę” – wyjaśnił wiceszef rządu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze