Technologie
Projekt Manhattan dla sztucznej inteligencji? USA mają pomysł
Komisja ds. Przeglądu Gospodarczego i Bezpieczeństwa USA-Chiny amerykańskiego Kongresu w swoim najnowszym raporcie rekomenduje powołanie programu podobnego do Projektu Manhattan w kontekście rozwoju AI. Tym razem jednak chodzi o silną sztuczną inteligencję, która miałaby być lepsza od swoich ludzkich odpowiedników.
W globalnym rozwoju sztucznej inteligencji przodują dwa kraje: Stany Zjednoczone oraz Chiny. Obie strony rywalizują ze sobą o jak największe zaawansowanie prac i najlepsze wyniki w porównaniu z rywalem. Ostatnie dni przyniosły również spotkanie między prezydentami obu państw, Joe Bidenem i Xi Jinpingiem, na którym potwierdzono konieczność utrzymania zarządzania arsenałem nuklearnym przez ludzi, zamiast AI. Opisywaliśmy to na łamach CyberDefence24.
Czytaj też
Komisja Kongresu: AI potrzebuje Projektu Manhattan
Sytuacji przyglądają się podmioty nie tylko z całego świata, ale przede wszystkim z obu wspomnianych krajów. Na kwestie związane z AI zwróciła uwagę Komisja ds. Przeglądu Gospodarczego i Bezpieczeństwa USA-Chiny amerykańskiego Kongresu. W raporcie za 2024 rok zaleca, aby powołać program na wzór Projektu Manhattan sprzed 80 lat w celu prowadzenia badań nad AI.
Nie chodzi jednak o to, jakoby USA miało zostawać w tyle, jeżeli chodzi o rozwój sztucznej inteligencji. Komisji chodzi bowiem o dążenie do uzyskania silnej sztucznej inteligencji (Artificial General Intelligence, ogólna sztuczna inteligencja)– czyli AI na poziomie co najmniej dorównującym ludzkim umysłom w każdym zadaniu.
Czytaj też
Realizacja celu. Komisja proponuje dwa punkty
Jednocześnie komisja przedstawiła dwa punkty, które miałyby pomóc w realizacji tego celu. Kongres miałby ustanowić wieloletnie upoważnienie do zawierania umów przez władzę wykonawczą oraz zapewnić fundusze dla firm stojących na czele badań nad AI czy chmurą.
Z kolei sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych miałby opracować Defense Priorities and Allocations System „DX Rating” (System priorytetów i alokacji obronnych) dla elementów w ekosystemie sztucznej inteligencji. To miałoby zapewnić priorytet dla projektu na poziomie krajowym.
Czytaj też
Wyścig z Chinami. „Traktujmy Chiny bardzo poważnie"
Rekomendacje Komisji wskazują, że sztuczna inteligencja jest bardzo poważnie traktowana przez coraz więcej podmiotów w USA. Nadawanie badaniom nad nią rangi identycznej z Projektem Manhattan, który doprowadził do stworzenia broni atomowej, może skończyć się zwrotem sytuacji na arenie międzynarodowej.
Jacob Helberg, członek komisji i starszy doradca szefa firmy Palantir, w wypowiedzi cytowanej przez Reuters wskazał na zasadę znaną jako „kto pierwszy, ten lepszy”.
„Kraje, które jako pierwsze wykorzystują okresy szybkich zmian technologicznych, często mogą powodować zmiany w globalnej równowadze sił. Bardzo ważne jest, abyśmy traktowali je (wysiłki Chin w kwestii AGI – red.) niezwykle poważnie” – przekazał.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].