Reklama

Armia i Służby

Szybsze dostawy sprzętu na ukraiński front

ukraina wojna inwazja rosji wojsko
Wojna na Ukrainie. Kluczowa jest elastyczność.
Autor. 128th Mountain Assault Brigade/Defense of Ukraine (@DefenceU)/X

Wojna na Ukrainie pozwoliła na wyciągnięcie ważnych wniosków dotyczących istotnego i szczególnie wrażliwego obszaru działania sił zbrojnych. Inwazja Rosji pokazała, jak dużą rolę odgrywa elastyczność w zakresie dostaw sprzętu. W co warto zainwestować pokazuje ukraiński MON.

Znajdując się w stanie wojny, jednym z kluczowych czynników – z perspektywy prowadzenia działań na froncie – jest dysponowanie niezbędnymi zasobami: bronią, amunicją, żywnością, lekami i nie tylko. 

Zapewnienie terminowych dostaw ma niebagatelne znaczenie dla przebiegu bitwy, a nawet układu sił w ramach całej konfrontacjiUkraina doskonale zdaje sobie z tego z sprawę, dlatego inwestuje w rozwiązania, które pomogą jej zagwarantować nie tylko ciągłość procesu zaopatrzeniowego, ale także zauważalnie go przyspieszyć. Nasi sąsiedzi stawiają na cyfryzację

Czytaj też

Reklama

Podejście Ukrainy

Ministerstwo Obrony Ukrainy dostosowuje procesy zakupowe do aktualnej sytuacji i pojawiających się nowych wyzwań. Hlib Kanevskyi, dyrektor Departamentu Zamówień resortu, podczas wydarzenia organizowanego przez Agencję Wsparcia i Dostaw NATO (NSPA), podzielił się doświadczeniami i podejściem swojego kraju do procesu zaopatrzenia wojska w potrzebne zasoby. 

Ukraiński MON wskazuje, że inwazja Rosji i pełnoskalowa wojna pozwoliły na wyciągnięcie cennych wniosków. 

Czytaj też

Reklama

Na wojnie liczy się elastyczność

Współczesne pole bitwy wymaga elastyczności, co dotyczy również dostaw. Konieczne jest posiadanie zdolności do szybkiego reagowania na zmieniające się okoliczności, aby dostarczać wojsku na froncie niezbędne środki. 

Dlatego ważne jest nie tylko pozostawanie w bezpośrednim kontakcie z żołnierzami będącymi najbliżej wojny (np. poprzez prowadzenie ankiet, zbieranie ich opinii), ale również inwestowanie w cyfryzację procesów zakupowych.

Czytaj też

Reklama

Automatyzacja i uproszczenie

Hlib Kanevskyi w trakcie swojej prezentacji podał przykład stworzenia i rozwijania nowej platformy „MOU Partner”. Służy do m.in. sprawniejszej komunikacji z dostawcami sprzętu wojskowego dla tamtejszych sił zbrojnych oraz efektywniejszej analizy dokumentów. 

W ocenie przedstawiciela ministerstwa obrony, wspomniana inwestycja pozwoliła zautomatyzować proces i podwoić ilość przetwarzanych „papierów”.

„Wdrożenie nowoczesnych technologii cyfrowych umożliwia automatyzację i uproszczenie procedur zakupowych, dzięki czemu zwiększa się przejrzystość i efektywność na każdy etapie procesu” – zaznaczył Hlib Kanevskyi, cytowany w komunikacie resortu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze