Reklama

Polityka i prawo

Prezydencja Polski w UE. Wiceminister wymienia priorytety

Rafał Rosiński, wiceminister cyfryzacji
Rafał Rosiński, wiceminister cyfryzacji
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji/ oficjalne konto X

„Jeżeli chodzi o nasze priorytety w ramach prezydencji, to przede wszystkim: cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja, nowoczesne technologie, rozwój rynku telekomunikacyjnego, dyplomacja cyfrowa oraz współpraca transatlantycka. Na tym się skupiamy” - zapowiedział w czasie Szczytu Cyfrowego IGF Polska 2024 Rafał Rosiński, wiceminister cyfryzacji w rozmowie z naszym serwisem.

W czwartek (28 listopada br.) miał miejsce Szczyt Cyfrowy IGF Polska 2024, w ramach którego przedstawiciele rządu, administracji, biznes i eksperci z branży cyberbezpieczeństwa i cyfryzacji dyskutuowali o wyzwaniach przyszłości oraz obecnej sytuacji rynkowo-regulacyjnej.

Jednym z głównych tematów była nadchodząca prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej w I półroczu 2025 roku. Nasz kraj ma przedstawić program, który skupia się także na zagadnieniach cyfrowych. Wśród priorytetów powinny znaleźć się takie zagadnienia jak cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja i jej rozwój, budowanie dyplomacji cyfrowej czy stosunków transatlantyckich.

Czytaj też

Reklama

Rosiński: Cyberbezpieczeństwo priorytetem

W rozmowie z naszym serwisem wiceminister cyfryzacji Rafał Rosiński wskazał na najważniejsze cele, jakie stawia sobie resort od stycznia przyszłego roku.

„Jeżeli chodzi o nasze priorytety w ramach prezydencji, to przede wszystkim: cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja, nowoczesne technologie, rozwój rynku telekomunikacyjnego, dyplomacja cyfrowa oraz współpraca transatlantycka. Na tym się skupiamy. Chodzi przede wszystkim o połączenie współpracy pomiędzy krajami, aby Unia Europejska stała się konkurencyjna - tu mówimy przede wszystkim o Polsce i stawiamy na kwestie związane z rozwojem nowoczesnych technologii, AI. Dysponujemy budżetem na 2025 r., który w Ministerstwie jest rekordowy, bo wynosi 1,8 mld zł. Mamy nadzieję, że to pozwoli nam stać się w niedalekim czasie liderem, jeśli chodzi o UE. W tym kierunku zmierzamy” - stwierdził wiceminister.

Dodał, że w ramach prezydencji chcą utworzenia Europejskiego Funduszu Cyberbezpieczeństwa.

„Współpraca musi być spójna. Nie możemy patrzeć tylko przez pryzmat pojedynczego kraju, a na to, co dzieje się poza granicami naszego kraju i rosnące cyberataki. Musimy mieć środki, aby zabezpieczyć te działania, między innymi temu ma służyć wdrożenie dyrektywy NIS 2. Ukazał się projekt (nowelizacji - red.) ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. W jakiś sposób ma to uświadomić instytucje, przedsiębiorstwa, by były lepiej chronione. Aspekt zarówno finansowy, jak i legislacyjny ma iść w tym kierunku, aby wzmocnić cyberbezpieczeństwo” - objaśnił w rozmowie z CyberDefence24.pl Rafał Rosiński.

Na nasze pytanie, kiedy spodziewa się wobec tego nowelizacji ustawy o KSC, odpowiedział, że w kwietniu-maju 2025 roku. „Takie są założenia wynikające z czasu implementacji ustawy i planu” - dodał.

Jak jego zdaniem rynek przygotowany jest na zmiany? Resort ma rozmawiać z podmiotami, które dotyczy KSC.

„Ostatnio uczestniczę w pracach Zespołu Społeczeństwa Informacyjnego - m.in. pewne uwagi w tym zakresie są zgłaszane przez samorządy terytorialne. Kwestia jak szeroko pójść w konsultacjach między tymi grupami. Zgłaszane są też przez biznes, który sugeruje, aby nie przeregulować rynku. Oczywiście mamy także pomysł na stworzenie tzw. lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa” - podkreślił przedstawiciel resortu.

Reklama

Cyfrowa dyplomacja

Jednym z priorytetów ma być również budowanie „cyfrowej dyplomacji” rozumianej po pierwsze jako relacje w ramach Unii Europejskiej, a po drugie - z USA.

„Cyfrowa dyplomacja ma swój zasięg po pierwsze w ramach Unii Europejskiej - to współpraca pomiędzy krajami i wypracowanie rozwiązań dotyczących uregulowań związanych z internetem czy etyką w tym zakresie - ale także przede wszystkim współpraca ze Stanami Zjednoczonymi. Tu mówimy o dyplomacji transatlantyckiej i działania w tym zakresie także są prowadzone. Niedawno podpisano porozumienie z Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych (chodzi o Memorandum of Understanding w zakresie współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i nowych technologii - red.), gdzie ustalono pewne ramy w kwestii wymiany i zapobiegania ransomware” - powiedział nam wiceminister.

Czytaj też

Według niego zmiana władzy w USA nie powinna w żaden sposób wpłynąć na polsko-amerykańskie relacje w zakresie cyberbezpieczeństwa. „Nie zmieni to naszego stanowiska. Ta współpraca będzie cały czas zachowana i utrzymywana, niezależnie od tego, kto na ten moment jest prezydentem Stanów Zjednoczonych” - podkreślił Rafał Rosiński.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama