Reklama

Technologie

Mały model sztucznej inteligencji. Microsoft ogłasza Phi-3-mini

Microsoft ogłosił model AI, który jest bardziej ekonomiczny i służy do wykonywania prostszych zadań
Microsoft ogłosił model AI, który jest bardziej ekonomiczny i służy do wykonywania prostszych zadań
Autor. Clint Patterson/ Unsplash

Gigant Microsoft ogłosił mniejszy model językowy sztucznej inteligencji. Ma być tańszy i służyć do prostszych zadań, takich jak np. tworzenie treści czy postów w mediach społecznościowych. A przy tym korzystać z mniejszej ilości danych.

Nowy model AI o nazwie Phi-3-minijak podaje Reuters – posiada możliwości językowe, matematyczne czy kodowania. W ramach porównania różnych modeli AI, zdaniem Microsoftu „przewyższa niektóre duże modele” w tym zakresie.

Mniejszy model korzysta z ograniczonych zasobów danych, ale wciąż może wykonywać proste zadania – twierdzi firma. Chodzi np. o podsumowanie dokumentu, wskazanie na trendy rynkowe lub branżowe czy pisanie postów w mediach społecznościowych.

Phi-3-mini ma być pierwszym z trzech małych modeli językowych (obok Phi-3 Small oraz Phi-3 Medium), jakie gigant planuje wypuścić na rynek. Obecnie jest dostępny na platformie Azure, Hugging Face i Ollama.

Czytaj też

Reklama

Mniejsze koszty, mniej wymagające zadania

W rozmowie z The Verge Eric Boyd, wiceprezes Platformy Microsoft Azure AI zwrócił uwagę, że Phi-3 Mini „ma takie same możliwości jak LLM (duży model językowy – red.), jak GPT-3.5, tylko w mniejszej obudowie”.

Microsoft podkreśla też, że mały model jest nie tylko tańszy w obsłudze, ale też lepiej działa na laptopach czy urządzeniach mobilnych.

Reklama

Narzędzie do tworzenia deepfake?

Przypomnijmy, że kilka dni temu Microsoft Research przedstawił narzędzie VASA-1, oparte na technologii sztucznej inteligencji.

Umożliwia ono - na podstawie zdjęcia i próbki głosu - generowanie bardzo realistycznego nagrania. Choć niewątpliwie VASA-1 może być używane do dobrych celów, to słusznie wzbudziło kontrowersje ze względu na ryzyko tworzenia za jego pomocą deepfake«ów, czyli materiałów, które powstaną przy pomocy AI, a mogą służyć do rozpowszechniania dezinformacji.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama