Technologie
Funkcja pamięci w ChatGPT. W czym ma pomóc?
ChatGPT ma stać się bardziej pomocny dla użytkowników. OpenAI testuje opcję „Memory”. Dzięki niej narzędzie może zapamiętywać to, o czym czatujemy, a to ma sprawić, że poziom skuteczności udzielanych odpowiedzi wzrośnie.
Użytkownicy popularnego narzędzia od OpenAI mają zyskać większą kontrolę nad tym, co pamięta ChatGPT. Dzięki temu ma skuteczniej i w bardziej spersonalizowany sposób podsyłać propozycje porad, odpowiedzi itd.
Czytaj też
Jak to działa?
Pamięć ChataGPT ma stawać się coraz lepsza wraz z każdym kolejnym korzystaniem z narzędzia – czytamy na oficjalnej stronie OpenAI. Dzięki temu może dojść do wyeliminowania konieczności powtarzania danej instrukcji. W czym konkretnie może pomóc Memory?
Może zapamiętywać poszczególne preferencje danego pracownika. Przykład? Chociażby język programowania stosowany przez danego programistę. Dzięki tej opcji jego wybór jest już uwzględniany przez ChatGPT, a to sprawia, że podpowiedzi, które daje, są bardziej spersonalizowane.
Innym motywem może być dokonanie podsumowania danego spotkania służbowego i pomoc przy wykorzystaniu go w przyszłości. Zyskać mogą np. nauczyciele przy tworzeniu kolejnych planów lekcji, które będą powstawać przy zachowaniu wypracowanych wcześniej schematów.
Opcja może być też przydatna w życiu prywatnym. OpenAI podaje przykład urodzin dziecka i jego ulubionego zwierzęcia. Poproszenie ChatGPT o wygenerowanie dla niego kartki urodzinowej może sprawić, że dzięki Memory i wcześniejszemu zapisaniu preferencji, będzie ona uwzględniać przy produkcji takiej kartki motyw ukochanego psa, lwa czy słonia.
Czytaj też
Pamięć i bezpieczeństwo
Jak zawsze przy takich nowościach, rodzi się pytanie dotyczące bezpieczeństwa.
Opcja ma nie być obligatoryjna. Za pomocą jednego przycisku będzie można włączyć lub wyłączyć dodatkowe zapamiętywanie. Podobnie ma być w przypadku treści, które wpuszczamy do generatora. Dzięki opcji „kontroli danych” można będzie zdecydować o tym, czy nasze dane mają być wykorzystywane do ulepszania modeli OpenAI, czy też nie.
To nie wszystko. ChatGPT – poproszony o usunięcie wskazanego wspomnienia – zrobi to. Również opcja proaktywnego zapamiętywania wrażliwych informacji (np. danych zdrowotnych) może zostać wyłączona.
Inną możliwością jest opcja „tymczasowego chatu”. Tego typu narzędzie nie korzysta z pamięci i nie jest stosowane do trenowania modeli.
Czytaj też
Dla kogo i kiedy?
Jak na razie, opisywana wersja ma być dostępna dla części użytkowników bezpłatnej wersji ChatGPT oraz wersji Plus. OpenAI zapowiada dalsze wdrażanie opcji. O tym, kiedy ma to być robione, firma poinformuje w oddzielnych komunikatach.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany