Reklama

Technologie

#CyberMagazyn: Rewolucja ChatuGPT. Jak narzędzia AI zmieniały się przez ostatni rok?

Rewolucja AI każdego miesiąca przechodzi ogromną ewolucję. Dokąd nas to doprowadzi?
Rewolucja AI każdego miesiąca przechodzi ogromną ewolucję. Dokąd nas to doprowadzi?
Autor. Canva

Każdy kolejny miesiąc przynosi szereg nowych rozwiązań w dziedzinie sztucznej inteligencji. Postęp, który dzieje się na naszych oczach zachwyca, ale i budzi coraz bardziej uzasadnione obawy. Jak przez ostatni rok zmieniała się sztuczna inteligencja?

Reklama

Od upublicznienia ChatuGPT i uruchomienia kolejnych premier związanych z AI minął już przeszło rok. Z perspektywy sztucznej inteligencji można powiedzieć, że była to cała epoka. W 2023 roku nie było praktycznie miesiąca, w którym nie bylibyśmy świadkami prezentacji kolejnych ulepszeń, dotyczących narzędzi wykorzystujących AI do generowania tekstów czy obrazów.

Reklama

Czytaj też

Reklama

GPT 3.5 i 4

Na początek drobne wyjaśnienie. Zakres zachodzących zmian w AI jest olbrzymi i zdecydowanie nie do uchwycenia w jednym tekście. W związku z tym poczynione tu obserwacje zostały zawężone w głównej mierze do ChataGPT i skupiają się na początkowych różnicach zachodzących między jego wersjami.

W grudniu ubiegłego roku przyglądaliśmy się temu, jak działa jego wersja GPT-3.5. Jak wskazywaliśmy w tym tekście, odpowiedzi, które wówczas otrzymywaliśmy nie zawsze były satysfakcjonujące. Chat potrafił halucynować, podawać niepełne i bardzo ogólne odpowiedzi, a momentami - najzwyczajniej w świecie - mijał się z prawdą.

Na ulepszenie opisywanej wersji nie trzeba było długo czekać. Już w marcu br. OpenAI przedstawiło ChatGPT-4. Jak wskazywali wtedy przedstawiciele firmy: „rozwiązanie miało być bardziej niezawodne, kreatywne i gotowe obsłużyć znacznie bardziej szczegółowe instrukcje, niż GPT-3.5”. Co warte podkreślenia, nadal było to urządzenie nieidealne, ale już znacznie mniej zawodne, niż poprzednik i na dodatek – zdolne do rozpoznawania i opisywania obrazów.

Różnice między GPT 3.5 i 4.
Różnice między GPT 3.5 i 4.
Autor. OpenAI

Oprócz zdecydowanie mniejszego generowania treści niedozwolonych, wersja GPT-4 wyróżniała się też większą sprawnością w analizowaniu i tworzeniu zdań złożonych, była w stanie zadawać bardziej szczegółowe pytania, a nawet OpenAI pochwaliło się rozpoznawaniem ludzkich twarzy, o czym więcej pisaliśmy tutaj.

A jak wyglądają techniczne różnice pomiędzy wskazanymi wersjami? GPT-3.5 posiadało 175 miliardów parametrów uczenia, a GPT-4… 100 bilionów. Nowsza wersja ma też kilkakrotnie większy zasób słownictwa. Jak czytamy na stronie talkai.info może ona przetwarzać ekwiwalent 300 stron tekstu w jednej podpowiedzi, a GPT-3.5 - około 14 stron. Odpowiedzi nowszej wersji okazywały się być dokładniejsze nawet o 40 proc.  

Czytaj też

Rozwój AI i zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa

Odnosząc się jeszcze do postępów, jakie narzędzia sztucznej inteligencji poczyniły w kontekście obrazów, warto przyjrzeć się zmianom, jakie zachodziły w grafikach wytwarzanych m.in. przez Midjourney. W poniższej grafice widzimy to bardzo wyraźnie:

Ewolucja, jaka zaszła w grafice generowanej przez Midjourney w ostatnich miesiącach.
Ewolucja, jaka zaszła w grafice generowanej przez Midjourney w ostatnich miesiącach.
Autor. Fot. Reddit (r/midjourney)/Youtube (Curtis Pyke)

Niestety, w wielu przypadkach taki postęp może być wykorzystywany w niegodny sposób. W tym tekście pisaliśmy o badaniach przeprowadzonych przez brytyjską Internet Watch Foundation, z których wynikało, że AI jest już wykorzystywana do generowania obrazów o treści pedofilskiej.  Zagrożeń wynikających z rozwoju sztucznej inteligencji jest zresztą znacznie więcej. Mowa tu m.in. o tworzeniu kampanii phishinhgowych, generowaniu deepfake«ów i szerzeniu dezinformacji. Kolejne dni pokazują, że problem staje się coraz poważniejszy, a realnych środków zaradczych, które są w stanie skutecznie przeciwstawić się tak szybkiemu rozwoju, nie widać.

Czytaj też

Przyszłość w ciemnych barwach?

Myśląc o przyszłości musimy mieć świadomość, że do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co dalej może przynieść nieustanny rozwój sztucznej inteligencji. Jedno, czego możemy być pewni to fakt, że jeszcze niejednokrotnie będziemy tym postępem zaskoczeni.

W ostatnich dniach pisaliśmy na łamach CyberDefence24 o tym, że Google pochwaliło się modelem sztucznej inteligencji generatywnej – Gemini. Jak wskazują przedstawiciele firmy, innowacja - której pełne możliwości mamy poznać w przyszłym roku - ma nie tylko interpretować materiały zawierające tekst, zdjęcia czy wideo, ale ma to też być model szczególnie dobry w rozwiązywaniu zadań z matematyki czy fizyki, a nawet pomagający w nowych odkryciach naukowych.

Kolejne firmy technologiczne nie będą ustawać w dalszym eksplorowaniu opisywanej rzeczywistości. Machina ruszyła i niewiele wskazuje na to, że ktoś ją zatrzyma. W przyszłym roku z pewnością będziemy mogli zobaczyć, jak bardzo AI zmieniło naszą rzeczywistość.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama