Polityka i prawo
"Szansa dla Gawkowskiego". Cieszyński proponuje rozwiązanie kwestii IDEAS NCBR
Trwająca od kilku dni burza wokół zmian w IDEAS NCBR spowodowała także pojawienie się pierwszych pomysłów dotyczących naprawy sytuacji. Jeden z nich przedstawił były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. „Idea prowadzenia działalności w formie spółki-córki była krzykiem rozpaczy” – wskazał poseł.
Początki kontrowersji wokół sprawy wyboru prezesa spółki IDEAS NCBR sięgają lipca, gdy po trzech tygodniach oczekiwania ogłoszono w końcu postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa. Jak opisywaliśmy na naszych łamach, ostatecznie nowym szefem instytucji został Grzegorz Borowik, a 26 września były prezes, prof. Piotr Sankowski, ogłosił odejście ze spółki.
Decyzję o wyborze Borowika skrytykowało środowisko naukowe, jednak dyskusja na ten temat zyskała o wiele większą skalę. Ze spółki odszedł również prof. Aleksander Mądry, a z rady naukowej – Zofia Dzik (Instytut Humanites), prof. Maria Kwiatkowska (Uniwersytet Oksfordzki) oraz prof. Wojciech Samek.
Czytaj też
Sprawa IDEAS NCBR. Były minister cyfryzacji proponuje rozwiązanie
Pośród burzliwych dyskusji w internecie jak i poza nim, zaczęły się wyłaniać propozycje rozwiązania sprawy IDEAS NCBR. Jeden z nich przedstawił we wpisie na platformie X poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
„Sama idea prowadzenia działalności w formie spółki-córki NCBR była krzykiem rozpaczy na pustyni, jaką od wielu lat jest polska nauka” – wskazał były szef resortu cyfryzacji.
Co powinien zrobić @K_Gawkowski po skandalu z @IDEAS_NCBR
— Janusz Cieszyński (@jciesz) September 29, 2024
Najgorętszym tematem w technologicznej części polskiego X-a była w ten weekend sprawa IDEAS NCBR - spółki NCBR, która została wymyślona przez prof. Piotra Sankowskiego jako wehikuł do rozbujania w Polsce badań naukowych…
Według Cieszyńskiego, cała sytuacja ma być szansą dla wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego. Podjęcie odpowiednich decyzji miałoby bowiem pozwolić na „milowy krok” w kierunku polskiego ekosystemu AI.
„Gdyby to się udało, \[Gawkowski – red.\] zostałby pierwszym politykiem, który realnie wsparłby technologię, której rozwojem żyje świat i zmazałby plamę, którą dali ministrowie Wieczorek i Gdula” – stwierdził poseł.
Czytaj też
Nauka i biznes? Cieszyński: wykorzystać instytut badawczy
Były szef resortu cyfryzacji wyjaśnił, że do rozwoju AI (nauki) w połączeniu z biznesem można wykorzystać instytut badawczy, na co pozwalają polskie przepisy. Do tego celu ma się nadawać NASK, co wymagałoby jednak zmian w strukturze instytucji. Jej dyrektorem „w nowej formule” miałby zostać prof. Sankowski.
„Jeżeli tylko dałby się namówić na powrót” – zauważył Cieszyński we wpisie.
Dziś NASK realizuje także szereg innych zadań, ale istotne byłoby jedynie wymyślenie, co zrobić z pionem cyberbezpieczeństwa - OSE można bez szkód dla merytoryki przenieść do Instytutu Łączności, a działalność w obszarze rozwoju oprogramowania (między innymi EZD RP) - do COI
Janusz Cieszyński, poseł PiS i były minister cyfryzacji
W ramach tej rewolucji, IDEAS NCBR miałaby zostać sprzedana za złotówkę NASK i docelowo wchłonięta do instytucji. Powodem takiej ścieżki jest uczestnictwo spółki w projektach i członkostwo w sieciach badawczych.
„Instytut może na swoją działalność dostawać dotacje z budżetu państwa co sprawi, że nikt więcej nie będzie mógł stawiać idiotycznych zarzutów o „brak zysków”, tak jak to zrobił Maciej Gdula” – wyjaśnił Cieszyński.
Czytaj też
Rząd zamierza działać. Co zrobi resort cyfryzacji?
Propozycja obejmuje również kwestię Funduszu Sztucznej Inteligencji, który został zapowiedziany w grudniu zeszłego roku. Z połączenia funduszów CEPiK, cyberbepieczeństwa oraz szerokopasmowego oraz po waloryzacji środków w pierwszym i ostatnim, możliwe byłoby uzyskanie 100 mln zł rocznie z przeznaczeniem na projekty naukowe.
„Do tego hojna dotacja na zbudowanie programu dla biznesu i voila - mamy zrealizowaną ważną obietnicę i cywilizacyjnie ważny dla Polski projekt w jednym” – dodał poseł.
Według informacji posiadanych przez posła Cieszyńskiego, rząd „nie zostawi sytuacji z IDEAS NCBR”.
Skierowaliśmy pytania do Ministerstwa Cyfryzacji, czy resort zamierza podjąć działania w sprawie spółki. Czekamy na odpowiedź.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].