Reklama

Polityka i prawo

Parlament Europejski przyjął AI Act. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z jego treści - pojawiają się twierdzenia o "straconej szansie" i lobbingu gigantów technologicznych.

Kontrowersje wokół AI Act. Stracona szansa czy konieczny kompromis?

Po przyjęciu przez Parlament Europejski AI Act (Aktu o sztucznej inteligencji) w środowym głosowaniu, pojawiają się opinie, że tekst dokumentu został zmodyfikowany pod wpływem lobbingu gigantów technologicznych. „Osiągnęliśmy potrzebną równowagę” – odpowiadają politycy.

Jak opisywaliśmy, w środę 13 marca Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem AI Act. Dokument obejmuje modele AI i ich trening, zwłaszcza w kontekście praw autorskich, przejrzystości czy wyraźnego oznaczania wygenerowanych treści.

Czytaj też

Reklama

Lobbing i stracona szansa

Nie wszyscy zgadzają się jednak z treścią aktu. Jak podaje The Register, spotkała się ona z oskarżeniami krytyków o złagodzenie treści aktu. Część z nich wskazuje nawet na możliwość wprowadzenia zmian w wyniku lobbingu gigantów technologicznych.

Swoje niezadowolenie z dokumentu wyraził także Europejski Inspektor Ochrony Danych. Przyjęta przez PE wersja tekstu ma być „straconą szansą” na wprowadzenie przepisów korzystnych dla ludzkości w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji.

Czytaj też

Reklama

Zapewniona równowaga

Z oskarżeniami i krytyką nie zgadzają się politycy, którzy uczestniczyli w negocjacjach dotyczących tekstu. Ich zdaniem, przyjęta wersja AI Act zapewnia potrzebną równowagę między umożliwieniem rozwoju technologii AI oraz bezpieczeństwem Europejczyków.

Według wypowiedzi Brando Benifeiego z włoskiej partii Socjalistów i Demokratów, nowy dokument określa jasne kryteria bezpieczeństwa dla modeli AI. Jednocześnie ma przekonać mieszkańców Unii Europejskiej, że nowe zasady skutecznie będą ich chronić, a nowe technologie sztucznej inteligencji nie są zagrożeniem.

Czytaj też

Reklama

Konieczny kompromis

Bardziej wyważone podejście prezentuje Enza Iannopollo, główny analityk Forrester. W swojej wypowiedzi dla The Register stwierdził, że Unia ma możliwość zrewidowania niektórych zapisów AI Act. Jednak z drugiej strony, nie można było dłużej czekać z przyjęciem dokumentu, co czyni z sytuacji „konieczny kompromis”.

/PM

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama