Technologie
Przełom w sprawie sztucznej inteligencji. Parlament Europejski za pierwszymi regulacjami AI
W środę Parlament Europejski przyjął rozporządzenie ws. sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence Act, tzw. AI Act), który jest jednocześnie pierwszą na świecie, kompleksową regulacją w zakresie sztucznej inteligencji.
W głosowaniu nad rozporządzeniem o AI Act (Akcie o sztucznej inteligencji) poparcia udzieliło 523 europarlamentarzystów, 46 było przeciw, a 49 wstrzymało się od głosu. Tym samym potwierdzono ustalenia z tzw. trilogów, przyjmując pierwsze na świecie, kompleksowe podejście do AI. W środę w ramach sesji plenarnej rozporządzenie poddano ostatecznemu głosowaniu i oficjalnie zatwierdzono przez Parlament Europejski.
Thierry Breton, europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, na wieść o pozytywnym zakończeniu głosowania napisał: „Z radością przyjmuję zdecydowane poparcie Parlamentu Europejskiego dla naszego AI Act - pierwszego na świecie kompleksowego, wiążącego regulaminu dotyczącego zaufanej sztucznej inteligencji. Europa jest TERAZ światowym wyznacznikiem standardów w zakresie sztucznej inteligencji. Regulujemy tak mało, jak to możliwe, ale tak dużo, jak to konieczne!” - zaznaczył.
🇪🇺 Democracy: 1️⃣ | Lobby: 0️⃣
— Thierry Breton (@ThierryBreton) March 13, 2024
I welcome the overwhelming support from European Parliament for our #AIAct —the world's 1st comprehensive, binding rules for trusted AI.
Europe is NOW a global standard-setter in AI.
We are regulating as little as possible — but as much as needed! pic.twitter.com/t4ahAwkaSn
Czytaj też
Akt o sztucznej inteligencji. Co się zmieni?
„(Akt o sztucznej inteligencji) ma chronić prawa podstawowe, demokrację, praworządność i środowisko przed systemem sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka. Jednocześnie ma wspierać innowacje i sprawić, że Europa będzie liderem w dziedzinie AI. Rozporządzenie określa obowiązki w stosunku do sztucznej inteligencji w oparciu o potencjalne ryzyko z nią związane; i jej potencjalne skutki” - poinformował dziś Parlament Europejski.
O tym, co zmieni Akt o sztucznej inteligencji i jakie obszary ureguluje pisaliśmy wielokrotnie na łamach naszego serwisu. Możecie o tym przeczytać w tym materiale lub tutaj.
Czytaj też
AI Act a sprawa Polska
O przyjęciu rozporządzenia w sprawie AI poinformowało też Ministerstwo Cyfryzacji, stwierdzając, że „nowe regulacje pozwalają na zbudowanie środowiska prawnego, które z jednej strony zapewnią możliwość rozwoju sztucznej inteligencji, a z drugiej gwarantują poszanowanie praw człowieka i minimalizują zjawisko dyskryminacji”.
Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski zaznacza, że „to krok milowy, jeśli chodzi o AI”. ”Stawka była wysoka – nikomu wcześniej nie udało się wypracować tak kompleksowego prawa w obszarze sztucznej inteligencji. Dziś to się udało i mamy przed sobą nową rzeczywistość prawną, którą musimy wspólnie zagospodarować” – podkreślił.
Nowe rozporządzenie zakłada wyznaczenie Europejskiej Rady ds. Sztucznej Inteligencji oraz powołanie organów krajowych w poszczególnych państwach członkowskich (lub wybranie spośród istniejących już instytucji), których zadaniem będzie stanie na straży nowych przepisów.
„Polska, negocjując przepisy, podkreślała, że każdy system AI w jej cyklu życia powinien spełniać trzy warunki: być zgodny z prawem, uwzględniać zasady i reguły etyki dla godnej zaufania sztucznej inteligencji oraz być bezpieczny i odporny technicznie” – objaśnił Standerski.
Przedstawiciel resortu cyfryzacji poinformował także, że na poziomie krajowym konieczne będzie wprowadzenie prawa dotyczącego tzw. piaskownic regulacyjnych w zakresie systemów sztucznej inteligencji „tak, aby ułatwić rozwijanie i testowanie innowacji, zanim zostaną one wprowadzone do obrotu lub oddane do użytku”.
Akt o sztucznej inteligencji. Od kiedy?
Wyniki negocjacji muszą zostać jeszcze zatwierdzone przez ministrów w Radzie. Wtedy nastąpi podpisanie i publikacja nowego prawa. Regulacje wejdą w życie dwadzieścia dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym. W pełni będą obowiązywały 24 miesiące po ich wejściu w życie. Są jednak wyjątki - zakazy dotyczące niedozwolonych praktyk będą obowiązywały w ciągu pół roku po wejściu w życie; kodeksy postępowania 9 miesięcy po wejściu w życie, przepisy o sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia - 12 miesięcy oraz obowiązki dotyczące systemów wysokiego ryzyka - 36 miesięcy.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany