Polityka i prawo
Pierwsze regulacje sztucznej inteligencji w UE. Czym jest AI Act?
Sukcesem - po 37 godzinach - zakończył się tzw. trilog w sprawie unijnego Aktu o sztucznej inteligencji (AI Act). Tym samym Komisji Europejskiej, Parlamentowi Europejskiemu i państwom członkowskim udało się uchwalić przełomowy dokument w tym obszarze.
Akt o sztucznej inteligencji ma uporządkować rynek, który do tej pory był raczej „wolną amerykanką” w czasie kiedy OpenAI - po roku od upowszechnienia ChatuGPT - może pochwalić się już 100 mln użytkowników tygodniowo.
Jak wielkim wyzwaniem było dojście do porozumienia w sprawie tak krytycznych przepisów, niech świadczy fakt, że udało się to po 37 godzinach obrad.
„UE jest pierwszym kontynentem, który ustanowił jasne zasady używania AI” - napisał komisarz ds. rynku wewnętrzego Thierry Breton w serwisie X (dawniej Twitter). „AI Act to znacznie więcej niż zbiór przepisów. To punkt wyjścia dla unijnych start-upów i badaczy, którzy mogą przewodzić światowemu wyścigowi sztucznej inteligencji” - podkreślił.
Czytaj też
Kwestie sporne wokół AI Act
Dlaczego uchwalanie ostatecznego kształtu dokumentu trwało tak długo? Jednym z punktów spornych było wykorzystanie AI przez służby do pozyskiwania danych biometrycznych w czasie rzeczywistym, co nie podobało się PE. Ostatecznie - jak podaje serwis Euractiv - uznano, że dopuszczalne są tylko trzy wyjątki: w przypadku konieczności poszukiwania ofiary, ścigania poważnych przestępstw oraz w wypadku zagrożenia atakiem terrorystycznym.
O różnicach między poglądami poszczególnych państw na różne zapisy Aktu o sztucznej inteligencji informowaliśmy także w tekście Demagoga na naszych łamach. Francja, Niemcy i Włochy proponowały, aby firmy zajmujące się modelami podstawowymi regulowały się same przez określanie odpowiednich kodeksów postępowania oraz publikowanie tzw. karty modelu (ang. model card) z informacjami na temat treningu sieci neuronowej czy wykorzystanych zbiorów danych.
O tym, jakie zapisy zawiera dokładnie Akt o sztucznej inteligencji pisaliśmy między innymi w tym materiale, a także w tym tekście.
Czytaj też
Kiedy Akt o sztucznej inteligencji wejdzie w życie?
Kolejnym etapem prac nad Aktem o sztucznej inteligencji jest jego precodowanie przez Parlament Europejski i Radę. Jeśli zostanie przyjęty, najszybciej wejdzie w życie w 2025 roku. Zważając na błyskawiczne tempo rozwoju tej branży, pozostaje mieć nadzieję, że przepisy nadal będą aktualne. Wyzwań bez wątpienia nie brakuje.
/NB
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].