Reklama

Polityka i prawo

Unijny AI Act. Jak patrzą na niego eksperci?

AI Act. Jak patrzą na niego eksperci?
AI Act. Jak patrzą na niego eksperci?
Autor. Tetiana SHYSHKINA/Unsplash

Unijny AI Act (Akt o sztucznej inteligencji) to szansa na uregulowanie coraz szybciej rozwijającego się sektora sztucznej inteligencji. To jednocześnie szereg wątpliwości. Czy regulacje mające chronić społeczeństwo nie doprowadzą jednocześnie do spowolnienia innowacyjności Starego Kontynentu? O czym powinni pamiętać regulatorzy, aby do tego nie dopuścić?

Reklama

Pod koniec ubiegłego tygodnia osiągnięto wstępne porozumienie dotyczące kształtu unijnego aktu o sztucznej inteligencji. Blisko 40-godzinne negocjacje prowadzone były przez przedstawicieli Rady Unii Europejskiej, Parlamentu oraz Komisji Europejskiej - dokument czekają kolejne etapy legislacyjne. Niezależnie od tego, kiedy ostatecznie wejdzie on w życie, warto zobaczyć co już dziś sądzą o nim eksperci zajmujący się nowymi technologiami.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Nadzieje i obawy

„AI Act to więcej niż zbiór przepisów. To punkt wyjścia dla unijnych start-upów i badaczy, którzy mogą przewodzić światowemu wyścigowi sztucznej inteligencji” – komentował unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton.

„Za tym wskazaniem muszą pójść dalsze, bardziej szczegółowe kroki” - zwraca uwagę Eliza Turkiewicz z Konfederacji Lewiatan. Jej zdaniem, nadal wiele kwestii dot. sztucznej inteligencji nie zostało dostatecznie wyjaśnionych, a bez tego trudno mówić o szansie na wdrożenie silnego i skutecznego prawa.

Z kolei zdaniem Pameli Krzypkowskiej z Ministerstwa Cyfryzacji, AI Act jest szansą na rozwiązanie kilku problemów związanych ze sztuczną inteligencją. Mowa tu m.in. o zwrócenie uwagi na obowiązek oznaczania treści graficznych i tekstowych generowanych przez AI czy konieczności uzasadniania decyzji podejmowanych przez nią.

„Przepisy AI Act będą wymagać oceny wpływu ryzykownych rozwiązań na prawa podstawowe, a obywatele uzyskają prawo do składania skarg na decyzje podejmowane przy użyciu AI, co jest wielkim krokiem do przodu” – stwierdziła Krzypkowska.

A co z innowacyjnością? Jak dbając o prawa obywateli nie zapomnieć o istocie tego zagadnienia? Jak zauważyła Krzypkowska: „jeśli wspomniane prawo ma być nie tylko efektywne, ale również nie hamować innowacyjności to specjaliści, pracujący na co dzień z AI muszą mieć zapewniony dostęp do materiałów, które będą wyjaśniać nowe wymagania wynikające z regulacji”. Bez tego rozwój będzie znaczaco utrudniony.

AI Act - czym jest?

Akt o sztucznej inteligencji - AI Act - to unijne prawo, które 14 czerwca br. zostało przyjęte przez Parlament Europejski. Zadaniem aktu ma być stworzenie ram prawnych dla rozwijającej się branży sztucznej inteligencji. Jak pisaliśmy w tym tekście, chodzi tu między innymi o to, aby „systemy oparte o AI działały w granicach praw podstawowych i z poszanowaniem godności oraz zasad demokracji”.

Według założeń, unijne prawo ma też ustrzec obywateli przed wykorzystaniem sztucznej inteligencji do nadzoru biometrycznego. AI Act może wejść w życie w 2025 roku, o czym pisaliśmy na łamach CyberDefence24 tutaj.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze