Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Unia Europejska zwiększy ochronę kluczowych technologii

Autor. Thijs ter Haar / Flickr

Unia Europejska zwiększy ochronę kluczowych technologii przed zagranicznym szpiegostwem, które może zagrażać nie tylko gospodarce krajów Wspólnoty, ale również bezpieczeństwu i obronności.

Reklama

Unia Europejska chce zwiększyć ochronę kluczowych technologii przed zagranicznym szpiegostwem, które może zagrażać nie tylko gospodarce krajów Wspólnoty, ale również ich bezpieczeństwu i obronności. W tle tych planów o niewątpliwie politycznym wydźwięku jest rosnący strach przed Chinami, które stanowią zagrożenie dla Zachodu - przede wszystkim ze względu na dążenie do przyspieszenia rozwoju nowych technologii, szczególnie tych, które mogą przełożyć się na większe zaawansowanie militarne.

Reklama

O wezwaniach prezydenta Xi Jinpinga do tego, by Chiny szybciej pracowały nad nowymi odkryciami i wdrożeniami kluczowych technologii, pisaliśmy na łamach naszego serwisu tutaj. W innym tekście, który można znaleźć tu, pisaliśmy z kolei o tym, że szpiegostwo jest jednym ze stałych środków, którymi ChRL posługuje się po to, by szybciej osiągać wyniki w zakresie badań i rozwoju - po prostu wykradając informacje o patentach i odkryciach z Zachodu.

Geopolityczna rywalizacja

„Technologia jest obecnie w samym centrum geopolitycznej rywalizacji i UE chce być graczem, a nie polem do gry” - powiedziała cytowana przez agencję Associated Press wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.

Reklama

Dlatego właśnie UE chce, aby wszystkie państwa członkowskie jak najszybciej przeprowadziły audyty oceny ryzyka swoich najbardziej wrażliwych branż, w tym - segmentu zaawansowanych półprzewodników, sztucznej inteligencji, technologii kwantowych i biotechnologii. To właśnie te sektory są uważane za najbardziej istotne pod kątem ochrony przed ryzykiem, wynikającym z cyberszpiegostwa i powinny być najlepiej chronione - wskazuje Komisja Europejska.

Zwiększyć ochronę

Komisja Europejska, jak odnotowuje AP, nie wskazuje, które konkretnie kraje powinny zadbać w szczególności o ochronę przed szpiegostwem i z którego kierunku miałoby ono być największym zagrożeniem.

Cała Unia jednak ma świadomość, że musi polepszyć standard swojego bezpieczeństwa, w szczególności w obliczu tego, że Chiny lubią wykorzystywać handel i inwestycje do własnych celów - i nie tylko cyberszpiegostwo jest zagrożeniem, ale również militaryzacja rynku.

UE wskazuje, że mimo naruszeń wobec praw człowieka ze strony Chin i naruszania przez ten kraj innych standardów, rezygnacja z wymiany handlowej i relacji gospodarczych z tak potężnym państwem nie jest możliwa - dlatego potrzeba zmniejszyć ryzyko, które tym relacjom towarzyszy. Przeprowadzenie audytów bezpieczeństwa, które nie zostały bliżej dotąd przez KE określone, mają być kolejnym krokiem prowadzącym do tego celu.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama