Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Gawkowski: Cyberbezpieczeństwo istotne dla polskiej prezydencji w UE

Wicepremier Krzysztof Gawkowski w czasie spotkania z Margrethe Vestager
Wicepremier Krzysztof Gawkowski w czasie spotkania z Margrethe Vestager
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji/ oficjalne konto X

Polska 1 stycznia 2025 roku rozpoczyna półroczną prezydencję w UE. Jak się okazuje, ważnym punktem w agendzie będzie cyberbezpieczeństwo i cyfrowa transformacja. Co jeszcze deklaruje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski?

W wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita” wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski stwierdził, że chciałby, aby z pierwszej transzy środków z Krajowego Planu Odbudowy pieniądze zostały przekazane na cyberbezpieczeństwo. „To jeden z obszarów, który powinien być mocno dofinansowany i lokalnie, i na poziomie administracji państwowej” - powiedział.

Drugim obszarem miałaby być higiena cyfrowa i kompetencje cyfrowe, a trzecim sztuczna inteligencja i technologie kwantowe. „To nam pozwoli budować polskie marki, polską markę cyfrowego rozwoju” - ocenił szef resortu cyfryzacji.

Dodał, że wbrew doniesieniom potwierdza, że będą inwestować w Krajowe Centrum Przetwarzania Danych. Dlaczego? Ponieważ inwestycja ma dać Polsce „suwerenność cyfrową”. Więcej na ten temat pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl między innymi w tym materiale.

Czytaj też

Spotkanie z wiceszefową KE

Gawkowski spotkał się także ostatnio z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Margrethe Vestager, z którą miał rozmawiać o strategii inwestycji na rynku cyfrowym w Polsce, w tym w dziedzinie półprzewodników. Miał prosić ją, by możliwie szybko procedować wniosek o prenotyfikację pomocy publicznej dla inwestycji Intela w Polsce.

„Oczekujemy pozytywnego rozstrzygnięcia, bo będzie to prawdopodobnie jedna z największych inwestycji w Polsce od 30 lat. Zapewni ponad 2 tysiące miejsc pracy, da zlecenie kooperantom. To wpisuje się w europejski akt o półprzewodnikach. Pani komisarz zadeklarowała wsparcie” - zaznaczył wicepremier.

Czytaj też

Prezydencja Polski w UE

Polska 1 stycznia 2025 roku rozpoczyna półroczną prezydencję w UE. Zdaniem Gawkowskiego, celem naszego kraju - poza wzmocnieniem relacji transatlantyckich, odbudową Ukrainy po wojnie - jest też transformacja cyfrowa.

„W okresie naszej prezydencji będziemy kłaść nacisk na unijny program cyfrowej dekady (cele cyfrowe do 2030 roku – red.), w tym wzmocnienie umiejętności, administracji, transformacji cyfrowej biznesu czy cyberbezpieczeństwa” - objaśnił w rozmowie z „Rz”.

Sztuczna inteligencja dla Polski?

W wywiadzie Krzysztof Gawkowski odniósł się również do kwestii rozwoju sztucznej inteligencji, co do której - jak zapowiadał - ma spore plany.

Już od początku objęcia przez niego teki wicepremiera i szefa resortu cyfryzacji mówił o utworzeniu Funduszu Sztucznej Inteligencji, a na łamach CyberDefence24.pl szeroko opisywaliśmy powstanie ciała doradczego przy Ministerstwie Cyfryzacji: „PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski” oraz kontrowersje, jakie rada ekspertów wzbudziła w branży.

Czytaj też

Teraz stwierdził, że chcą skupić na problemie etycznej sztucznej inteligencji, czyli „jak regulować AI, żeby zapewniać bezpieczeństwo obywatelowi”. Istotnym obszarem mają być także technologie kwantowe i „uproszczenie procedur dla małych i średnich przedsiębiorstw”.

„Wreszcie chciałbym promować polską e-administrację, mObywatela, jako jedno z najlepszych rozwiązań w Europie, jeśli chodzi o prywatne e-portfele. Chciałbym się też skupić na e-prywatności, czyli projektach, które będą uwzględniały doświadczenia z RODO. Wielkie znaczenie ma cyberbezpieczeństwo, potrzeba nowego wzorca reakcji na incydenty w skali Unii Europejskiej. Plus oczywiście kwestie wdrażania w całej UE dyrektyw przyjętych w latach 2019–2024”.

Zdaniem polityka, jeśli „chcemy być liderem cyfrowej przemiany w Europie, to sztuczna inteligencja ten horyzont może zapewnić”. Wspomniany fundusz na AI miałby pojawić się od 2025 roku.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama