Reklama

Polityka i prawo

Farmy botów promowały „Kredyt na start”. Mamy wyjaśnienia NASK-u

NASK odpowiedział na zapytanie naszej redakcji w sprawie raportu o botach promujących "Kredyt na start". Okazało się, że do jego uzyskania poseł Cieszyński musiał... zastosować inny artykuł ustawy.
NASK odpowiedział na zapytanie naszej redakcji w sprawie raportu o botach promujących "Kredyt na start". Okazało się, że do jego uzyskania poseł Cieszyński musiał... zastosować inny artykuł ustawy.
Autor. By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78205564

Janusz Cieszyński mógł uzyskać raport dotyczący promocji programu „Kredyt na start” przez boty na drodze ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora – ujawnił NASK w odpowiedzi dla redakcji portalu CyberDefence24. Co więcej, okazało się, że dokument został w ten sposób udostępniony innemu posłowi.

We wtorek 3 września br. w mediach społecznościowych ponownie zrobiło się głośno o sprawie promocji „Kredytu na start” przez boty. Jak opisywaliśmy, poseł PiS oraz były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zamieścił na platformie X (d. Twitter) wpis informujący o możliwości otrzymania raportu NASK w tej kwestii z Ministerstwa Cyfryzacji.

Poseł otrzymał odpowiedź z resortu, według której dokumentem dysponuje sam NASK i to do tej instytucji należało się zwrócić w celu jego uzyskania. Cieszyński zauważył we wpisie, że NASK nie podlega kontroli poselskiej przewidzianej w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora. „Czemu Krzysztof Gawkowski na to pozwala?” – zapytał na koniec.

Czytaj też

Reklama

Kontrola poselska nie działa w NASK. Interwencja już tak

Postanowiliśmy zwrócić się z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości do samego NASK. Instytucja potwierdziła, że nie znajduje się w gronie podmiotów objętych art. 19 ust. 1 ustawy, czyli kontroli poselskiej. „Z tego względu, jak się wydaje, zapytanie nie zostało pierwotnie skierowane do NASK-PIB, a zgodnie z obowiązującymi przepisami – do instytucji nadzorującej” – czytamy w odpowiedzi dla naszej redakcji.

W tym miejscu następuje zwrot. NASK przekazał bowiem, że jest w stanie udostępnić raport na podstawie wspomnianej ustawy. Konieczne jest jedynie wykorzystanie innego artykułu – tego o interwencji poselskiej.

„NASK udostępnił raport Pani Posłance Paulinie Matysiak na podstawie art. 20 wyżej wymienionej ustawy” – przekazała instytucja naszej redakcji. Wskazano również, że poseł Cieszyński takiego zapytania nie skierował.

Czytaj też

Reklama

Raport został opublikowany. Powodem „zainteresowanie opinii publicznej”

NASK poruszył również kwestię dostępu do raportu przez osoby niebędące posłami. Wskazano, że dokument dotyczący botów promujących „Kredyt na start” został udostępniony jednej z dziennikarek w trybie dostępu do informacji publicznej.

„Biorąc pod uwagę zainteresowanie opinii publicznej ww. raportem, zdecydowaliśmy o jego udostępnieniu w swoim Biuletynie Informacji Publicznej” – przekazał NASK na zakończenie odpowiedzi.

Dokument pojawił się w BIP NASK w poniedziałek 9 września. Zawarte w nim informacje zgadzają się z tymi, które pojawiały się do tej pory w przestrzeni publicznej.

Poseł Cieszyński we wpisie na portalu X z dnia publikacji raportu określił całą sprawę mianem „kapiszona”. „Zamiast konkretów i badania rodem z instytutu naukowego mamy 2,5 strony średniej analizy” – napisał. Skrytykował również zamazanie nazw kont. Jego zdaniem „prawdopodobnie po to, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji prawnych”.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama