Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Padła farma botów FSB i RT. Działała w Polsce

rosja putin farma botów
Zawieszono blisko 1000 kont na X, które rozpowszechniały rosyjską dezinformację.
Autor. MFA Russia 🇷🇺 (@mfa_russia)/X / Modyfikacje: CyberDefence24

Rosja prowadziła wojnę informacyjną za pomocą farmy botów, którą stworzyły i zarządzały FSB oraz RT. Celem była m.in. Polska. Amerykanie zidentyfikowali blisko 1000 kont na X (dawnym Twitterze) i ujawnili pełną listę.

Departament Sprawiedliwości USA poinformował o przeprowadzeniu czynności, mających na celu zakłócenie działalności rosyjskiej farmy botów. Według Amerykanów, była obsługiwana przez FSB oraz państwowe media RT

Czytaj też

Blisko 1000 kont na X

W oficjalnym komunikacie wskazano, że sprawa dotyczy 968 kont w mediach społecznościowych (na platformie X) oraz dwóch witryn internetowych. Przeznaczone były do rozpowszechniania dezinformacji i prokremlowskiej propagandy w ramach wojny informacyjnej prowadzonej przez Moskwę. 

Reklama

Farma botów działa w Polsce

Co ciekawe, farma botów miała wykorzystywać technologię sztucznej inteligencji (narzędzie Meliorator) do tworzenia nieautentycznych profili w social mediach. To za ich pomocą realizowano cele zgodne z interesami rosyjskiej władzy. Aktywność botów obejmowała Stany Zjednoczone, Polskę, Ukrainę, Niemcy, Holandię, Hiszpanię i Izrael

Więcej na temat technicznych aspektów kampanii znajdziecie w poradniku wydanym przez służby z USA, Holandii i Kanady: State-Sponsored Russian Media Leverages Meliorator Software for Foreign Malign Influence Activity.

Czytaj też

Farma botów napędzana sztuczną inteligencją

Departament Sprawiedliwości USA wskazuje, że omawiana farma botów była rozwijana przez jedną z osób przebywających w Rosji (nie podano jej imienia i nazwiska). Wiemy jednak, że chodzi o zastępcę redaktora naczelnego RT (2022 r.). 

Od przynajmniej 2022 r. ten podmiot medialny dążył do stworzenia alternatywnych możliwości rozpowszechniania prokremlowskich narracji, poza telewizją i serwisem internetowym. A osoba wskazana przez Amerykanów odpowiadała za oprogramowanie przeznaczone do tworzenia i obsługiwania botów w mediach społecznościowych. 

Reklama

Specjalne zadanie oficera FSB

Ważną rolę pełniła również P.I.O. To – jak nazywają Amerykanie – „prywatna organizacja wywiadowcza”, która powstała na początku 2023 r. za zgodą i wsparciem finansowym prezydenckiej administracji. Jej utworzenie było zadaniem oficera FSB (tu też nie pada nazwisko). 

Do P.I.O. mieli należeć m.in. przedstawiciele RT. Cel był prosty: zwiększyć zasięg prowadzonych działań w ramach wojny informacyjnej

Reklama

Lista zawieszonych kont

W komunikacie podkreślono, że X (dawniej Twitter) zawiesił konta znajdujące się na liście Departamentu Sprawiedliwości USA. Pełny wykaz znajdziecie pod linkiem.

Działania były realizowane przy wsparciu organów ścigania i służb z Holandii i Kanady.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama