Reklama

Cyberbezpieczeństwo

NASK szuka osoby, która pokieruje zespołem OSINT

analiza danych dezinformacji - OSINT
Zespół zajmujący się śledzeniem fałszywych treści metodą OSINT funkcjonuje w ramach Działu Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK.
Autor. @freepik / Freepik

NASK korzysta z metod „białego wywiadu” w celu analizy kampanii dezinformacyjnych. Jak dowiedziała się redakcja CyberDefence24 – Instytut szuka ekspertów OSINT, a także osoby, która pokieruje zespołem.

Zespół zajmujący się śledzeniem fałszywych treści metodą białego wywiadu funkcjonuje w ramach Działu Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK. Dział skupia się zwłaszcza na dezinformacji rosyjskiej i chińskiej.

Przypomnijmy, że OSINT, czyli Open Source Intelligence, to skrót oznaczający tzw. biały wywiad, kategorię rozpoznania, w której informacje zdobywane są z ogólnie dostępnych źródeł.

Te źródła to m.in. wypowiedzi interesariuszy, monitoring prasy, monitoring mediów społecznościowych, sondy i badania społeczne, badania naukowe, a także wszelkie rejestry i dokumenty, które spółki i inne podmioty zobowiązane są upubliczniać.

Jak przekazało naszej redakcji biuro prasowe NASK-u, celem działań z wykorzystaniem metod OSINT-owych jest „analiza kampanii dezinformacyjnych, z uwzględnieniem analizy źródeł i taktyk wykorzystywanych do ich rozpowszechniania”.

Czytaj też

Reklama

Interdyscyplinarny zespół do walki z dezinformacją

W połowie marca nową szefową Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni w NASK została Magdalena Wilczyńska. Według przekazanych nam informacji, skupia się ona na „rzeczywistej dezinformacji ze strony obcych państw, która jest realnym zagrożeniem dla demokracji.

W kwietniu br. podczas konferencji prasowej, na której byliśmy obecni, Wilczyńska zapowiedziała powstanie interdyscyplinarnego zespołu do walki z dezinformacją. W jego skład, według zapowiedzi wchodzą fact-checkerzy, eksperci od geopolityki, nauk politycznych i społecznych, analitycy danych, lingwiści, a także właśnie specjaliści od białego wywiadu, czyli OSINT.

Czytaj też

Reklama

NASK: Zespół ma liczyć pięć -sześć osób

Stan budowy nowego zespołu sprawdzaliśmy na początku maja. Według danych przekazanych nam wtedy przez NASK, działaniami związanymi z przeciwdziałaniem dezinformacji zajmowało się wtedy 40 osób

Teraz zapytaliśmy Instytut o ekspertów OSINT. „Obecnie w zespole pracują trzy osoby. Trwa rekrutacja na kierownika zespołu, który będzie go dalej budował. Docelowo zespół ma liczyć pięć-sześć osób” - przekazał naszej redakcji NASK.

Czytaj też

Reklama

Rekrutacja w NASK

W maju zapytaliśmy także o sposoby rekrutacji i wynagrodzenie dla ekspertów nowego zespołu. Rekrutacja nie jest prosta ze względu na m.in. na unikatowe twarde kompetencje niezbędne w tej pracy, dlatego jak napisał nam NASKniezbędne jest w tym celu uruchomienie zewnętrznych procesów zatrudniania.

„Zgodnie ze standardem i zasadami przeprowadzania procesów rekrutacyjnych w NASK-PIB uruchomiamy rekrutacje zarówno wewnętrzne, jaki i zewnętrzne. Zewnętrzne publikacje ogłoszeń obywają się na dedykowanych portalach pracy, np. pracuj.pl, justjoinIt, rocketjobs oraz w mediach społecznościowych, np. LinkedIn. Wszystkie aktualne procesy rekrutacyjne są także publikowane na stronie naszego Instytutu w zakładce Kariera - Informacje ogólne – NASK” – dowiedzieliśmy się.

Obecnie ani na stronie NASK-u ani na innych wymienionych portalach nie widnieją ogłoszenia związane z rekrutacją do zespołu interdycyplinarnego, ani „OSINT-owego”.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama