Polityka i prawo
Etyczna AI. Ważne podpisy Polski i Chin
![Pamiątkowe zdjęcie przedstawiciele państw, razem z wicepremierem i minister cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim, podczas AI Action Summit.](https://cdn.defence24.pl/2025/02/12/800x450px/8ao5K4RPnCe5iwOLI2K4pj1anKLwxemaKhFbfSnn.fg2e.jpg)
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL)/X
Chiny oraz Indie podpisały deklarację dotyczącą etycznej i otwartej sztucznej inteligencji. Dokument wskazujący m.in. na konieczność wzmocnienia różnorodności ekosystemu AI był jednym z owoców zamykającego się w Paryżu szczytu. Wśród sygnatariuszy znalazła się także Polska.
W wyścigu o zbudowanie jak najlepszej generatywnej AI liderami są Stany Zjednoczone i Chiny. Francja nie chce jednak zostawać z tyłu – jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, było to powodem zorganizowania przez Pałac Elizejski AI Action Summit w Paryżu w dniach 10-11 lutego.
Istotny dokument o AI podpisany. Duże grono sygnatariuszy
Ostatniego dnia szczytu delegaci uczestniczący w wydarzeniu opublikowali kilka istotnych dokumentów dotykających problematyki AI oraz przyszłości tej technologii. Jednym z nich jest Deklaracja w sprawie zrównoważonej i inkluzywnej sztucznej inteligencji dla ludzi i planety, którą podpisało 60 państw i delegacji zgromadzonych w Paryżu.
Istotny jest jednak fakt, kto znalazł się w gronie sygnatariuszy. Jak zauważył Aleksander Olech, Szef ds. Współpracy Międzynarodowej w Defence24,oprócz Francji Deklarację podpisały także Chiny oraz Indi. Jest to element zacieśniania współpracy Paryża z krajami wschodnimi – odpowiednie umowy o współpracy są zawierane zarówno z podmiotami znad Gangesu, jak i tymi z Państwa Środka, na czym zależy Pałacowi Elizejskiemu.
Ważnym elementem są także inwestycje. W trakcie szczytu prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił przeprowadzenie tychże w sektorze AI. Ich łączna wartość ma wynieść 109 mld euro, z czego większość tej sumy – do 50 mld euro – będzie pochodziła od inwestorów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Środki zostaną przeznaczone na rozbudowę infrastruktury, takiej jak centra danych.
Gigafabryki AI w UE
O unijnych miliardach na AI mówiła w trakcie szczytu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, nowa inicjatywa InvestAI ma zmobilizować 200 mld euro na cele związane ze sztuczną inteligencją.
„Chcemy, aby sztuczna inteligencja była siłą napędową dobrostanu i wzrostu” - powiedziała w Paryżu szefowa KE.
Wspomniane środki mają być przeznaczone na budowę m.in. 4 gigafabryk na terenie UE. Szczegóły znajdziecie w materiale: Unia ogłasza InvestAI. Miliardy na AI i gigafabryki.
Są Indie i Chiny, ale nie ma USA i Wielkiej Brytanii
Na liście państw i organizacji międzynarodowych, które złożyły swój podpis pod Deklaracją znalazła się także Polska. Mocnym zaskoczeniem jest jednak brak sygnatury delegacji z Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Jedną z możliwych wskazówek takiej decyzji są zapisy Deklaracji. Przykładowo, w punkcie 5 zauważono, że w celu pełnego wykorzystania możliwości AI potrzebne jest zaufanie oraz odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
Jak wyjaśnia redakcji CyberDefence24 Aleksander Olech, sztuczna inteligencja jest również narzędziem dyplomacji mającym spory wpływ na procesy międzynarodowe, w tym również rywalizację USA z Chinami.
„Francja rozumie, że w tym rozdaniu nie wystarczy być obserwatorem – konieczne jest strategiczne działanie i budowanie globalnych partnerstw. Podpisanie deklaracji z Chinami i Indiami pokazuje pragmatyczne podejście Paryża, który umiejętnie balansuje między regulacją a rozwojem innowacji, dążąc do umocnienia swojej pozycji jako lidera AI w Europie i poza nią” – podkreślił nasz rozmówca.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?