Reklama

Polityka i prawo

Big Techy w Polsce. Gawkowski: Polska ma na tym korzystać

Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odniósł się do współpracy z Big Techami
Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odniósł się do współpracy z Big Techami
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji / YouTube

Niedawno premier Donald Tusk zapowiadał współpracę Polski z Big Techami w zakresie nowych technologii. Dopinane mają być rozmowy z m.in. Googlem. Wiceszef rządu Krzysztof Gawkowski podkreślił, że na relacjach z amerykańskimi gigantami nasz kraj ma zyskać. Jakie padły argumenty?

„Dopinane są plany inwestycyjne z Googlem i Microsoftem” - poinformował w poniedziałek premier Donald Tusk. Prezes Rady Ministrów wspomniał również o współpracy z Amazonem i IBM oraz roli Google’a w rozwijaniu inteligentnych sieci przemysłowych.

Minister finansów Andrzej Domański w trakcie prezentacji polskiej strategii gospodarczej podkreślił z kolei rolę rozwoju sztucznej inteligencji i technologii kwantowych.

Teraz wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski opisał plany resortu w tym zakresie podczas konferencji prasowej poświęconej nowemu narzędziu CERT Polska.

    Reklama

    Polska, nowoczesne europejskie państwo

    Gawkowski podkreślił konieczność sprowadzania do Polski nowych inwestycji, co ma służyć budowie nowoczesnego państwa.

    „Wspólnie z panem premierem Donaldem Tuskiem pracowaliśmy nad inwestycjami, które mogą dać nowe miejsca pracy, ale też pokazać Polskę jako europejską Dolinę Krzemową” - stwierdził szef resortu cyfryzacji. Wspomniał również o rozwoju sztucznej inteligencji w ramach fabryk AI.

    Wicepremier odniósł się również do roli Big Techów w rozwoju kraju. „Współpraca z dużymi firmami technologicznymi ma być tak sformatowana, aby Polska na niej korzystała.” - przekazał.

    Zaznaczył, że nasz kraj ma być w pierwszej grupie „peletonu europejskich państw”. Celem inwestycji ma być rozwój biznesu technologicznego oraz docenienie polskich kadr, w tym naukowców.

    Inwestycje z Big Techami wiążą się z rozwijaniem centrów badań i rozwoju.
    Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

    Potrzeba deregulacji

    Ikonicznym momentem prezentacji polskiej strategii gospodarczej było zwrócenie się premiera Donalda Tuska do Rafała Brzoski, prezesa InPostu, z prośbą o przygotowanie rekomendacji w tej sprawie.

    Do tej kwestii odniósł się również wicepremier Gawkowski. „Jest potrzeba deregulacji, ale nie można z nią przesadzić” - stwierdził. Dodał, że żadne ustalenia nie będą publikowane „z dnia na dzień”.

      Reklama

      Big Techy a suwerenność

      W dzisiejszym świecie Big Techy stają się ważnym podmiotem stosunków międzynarodowych. Inwestycje gigantów technologicznych nie powinny ingerować w suwerenność naszego kraju oraz nie mogą wpływać negatywnie na rozwój polskiego biznesu.

      „Pójście na łatwiznę i zasponsorowanie zagranicznych koncernów (amerykańskich) w celu pochwalenia się »sukcesem« w kolejnej kampanii wyborczej” - tak opisał deklaracje rządu Tuska Artur Kurasiński w poście na LinkedIn.

      Prof. Aleksandra Przegalińska oceniła pozytywnie zainteresowanie rządzących nowymi technologiami, podkreślając przy tym, że „przydałoby się więcej wewnątrzeuropejskiej koordynacji i wspólnych działań”.

      Nie możemy oddawać władzy nad kluczowymi zasobami naszego kraju zagranicznym korporacjom, lecz współpraca w pewnych aspektach może być korzystna.

      Miejmy nadzieję, że kooperacja polskiego rządu z Big Techami stanie się faktycznie korzystna dla rozwoju naszego kraju oraz nie będzie dotyczyć aspektów, które powinny pozostać w polskiej strefie wpływów. Polska musi być kreatorem, a nie nabywcą rozwiązań technologicznych, choć oczywiście inwestycje są potrzebne.

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

        Reklama
        Reklama

        Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

        YouTube cover video

        Komentarze

          Reklama