Reklama

Big Techy w Polsce. Gawkowski: Polska ma na tym korzystać

Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odniósł się do współpracy z Big Techami
Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odniósł się do współpracy z Big Techami
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji / YouTube

Niedawno premier Donald Tusk zapowiadał współpracę Polski z Big Techami w zakresie nowych technologii. Dopinane mają być rozmowy z m.in. Googlem. Wiceszef rządu Krzysztof Gawkowski podkreślił, że na relacjach z amerykańskimi gigantami nasz kraj ma zyskać. Jakie padły argumenty?

„Dopinane są plany inwestycyjne z Googlem i Microsoftem” - poinformował w poniedziałek premier Donald Tusk. Prezes Rady Ministrów wspomniał również o współpracy z Amazonem i IBM oraz roli Google’a w rozwijaniu inteligentnych sieci przemysłowych.

Minister finansów Andrzej Domański w trakcie prezentacji polskiej strategii gospodarczej podkreślił z kolei rolę rozwoju sztucznej inteligencji i technologii kwantowych.

Teraz wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski opisał plany resortu w tym zakresie podczas konferencji prasowej poświęconej nowemu narzędziu CERT Polska.

Czytaj też

Reklama

Polska, nowoczesne europejskie państwo

Gawkowski podkreślił konieczność sprowadzania do Polski nowych inwestycji, co ma służyć budowie nowoczesnego państwa.

„Wspólnie z panem premierem Donaldem Tuskiem pracowaliśmy nad inwestycjami, które mogą dać nowe miejsca pracy, ale też pokazać Polskę jako europejską Dolinę Krzemową” - stwierdził szef resortu cyfryzacji. Wspomniał również o rozwoju sztucznej inteligencji w ramach fabryk AI.

Wicepremier odniósł się również do roli Big Techów w rozwoju kraju. „Współpraca z dużymi firmami technologicznymi ma być tak sformatowana, aby Polska na niej korzystała.” - przekazał.

Zaznaczył, że nasz kraj ma być w pierwszej grupie „peletonu europejskich państw”. Celem inwestycji ma być rozwój biznesu technologicznego oraz docenienie polskich kadr, w tym naukowców.

Inwestycje z Big Techami wiążą się z rozwijaniem centrów badań i rozwoju.
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

Potrzeba deregulacji

Ikonicznym momentem prezentacji polskiej strategii gospodarczej było zwrócenie się premiera Donalda Tuska do Rafała Brzoski, prezesa InPostu, z prośbą o przygotowanie rekomendacji w tej sprawie.

Do tej kwestii odniósł się również wicepremier Gawkowski. „Jest potrzeba deregulacji, ale nie można z nią przesadzić” - stwierdził. Dodał, że żadne ustalenia nie będą publikowane „z dnia na dzień”.

Czytaj też

Reklama

Big Techy a suwerenność

W dzisiejszym świecie Big Techy stają się ważnym podmiotem stosunków międzynarodowych. Inwestycje gigantów technologicznych nie powinny ingerować w suwerenność naszego kraju oraz nie mogą wpływać negatywnie na rozwój polskiego biznesu.

„Pójście na łatwiznę i zasponsorowanie zagranicznych koncernów (amerykańskich) w celu pochwalenia się »sukcesem« w kolejnej kampanii wyborczej” - tak opisał deklaracje rządu Tuska Artur Kurasiński w poście na LinkedIn.

Prof. Aleksandra Przegalińska oceniła pozytywnie zainteresowanie rządzących nowymi technologiami, podkreślając przy tym, że „przydałoby się więcej wewnątrzeuropejskiej koordynacji i wspólnych działań”.

Nie możemy oddawać władzy nad kluczowymi zasobami naszego kraju zagranicznym korporacjom, lecz współpraca w pewnych aspektach może być korzystna.

Miejmy nadzieję, że kooperacja polskiego rządu z Big Techami stanie się faktycznie korzystna dla rozwoju naszego kraju oraz nie będzie dotyczyć aspektów, które powinny pozostać w polskiej strefie wpływów. Polska musi być kreatorem, a nie nabywcą rozwiązań technologicznych, choć oczywiście inwestycje są potrzebne.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama