Reklama

Technologie

Rosja chce współpracy z Chinami w zakresie AI

Rosjanie nie chcą zostać w tyle pod kątem prac nad sztuczną inteligencją. Sberbank ogłosił, że zamierza nawiązać współpracę z Chińczykami w dziedzinie AI.
Rosjanie nie chcą zostać w tyle pod kątem prac nad sztuczną inteligencją. Sberbank ogłosił, że zamierza nawiązać współpracę z Chińczykami w dziedzinie AI.
Autor. Michael Parulava/Unsplash

Rosjanie chcą rozwijać technologię sztucznej inteligencji we współpracy z Chińczykami. Współpraca ma odbywać się w ramach „nieograniczonego partnerstwa”. O ile jej zakres pozostaje bliżej nieznany, tak potencjalny sojusz Pekinu i Moskwy może mieć nieoczekiwane efekty dla światowego rynku AI.

Pod koniec stycznia Chińczycy zaszokowali świat, przedstawiając DeepSeek – model AI, który miał być lepszy od pracy OpenAI. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, gwałtownie przyspieszyło to wyścig o stworzenie możliwie najlepszej sztucznej inteligencji. 

Najpierw swój model, lepszy od DeepSeeka, zaprezentowało przedsiębiorstwo Alibaba. Z kolei w niedzielę 2 lutego br. OpenAI przedstawiło nową funkcję ChatGPT o nazwie Deep Research, która osiąga lepsze wyniki w testach AI od Chińczyków.

    Rosjanie walczą o pozycję w dziedzinie AI

    Oprócz Państwa Środka, jednym z przeciwków USA uczestniczących w wyścigu AI jest naturalnie Rosja. Podobnie jak w przypadku Pekinu, jej działania są znacznie ograniczone przez sankcje – w ostatnio ogłoszonych przez Waszyngton ograniczeniach w eksporcie chipów, Moskwa znalazła się w grupie 3, z największymi restrykcjami.

    Niemniej, Rosjanie chcą istnieć na światowej mapie sztucznej inteligencji – obecnie zajmują 31. na 83 miejsca w rankingu Global AI Index Tortoise Media. Jak podaje Reuters, Sberbank, który jest jednym z liderów w dziedzinie AI w tym kraju, chce współpracować z chińskimi podmiotami nad rozwojem tej technologii. Dwa lata temu światło dzienne ujrzał model tej instytucji - GigaChat.

      Reklama

      Transparentność kluczem do sukcesu DeepSeeka?

      Według pierwszego wiceszefa Sberbanku Aleksandra Vedyakhina, współpraca naukowa obu krajów może być wzmocniona m.in. dzięki pracy nad AI. Jak wynika z jego słów, DeepSeek jest dowodem na to, że nawet przy mniejszych możliwościach jest szansa na dorównanie Amerykanom.

      „W efekcie powstają pytania co do konieczności wielkich inwestycji” – wskazał. Konkrety w kwestii podmiotów, z którymi miałaby współpracować instytucja, nie padły.

      Według czołowego działacza banku, sukces Chińczyków współgra ze strategią Rosjan w sprawie poszukiwania niskokosztowych rozwiązań. Dodatkowo, zdaniem Vedyakhina, źródło ostatniego sukcesu Pekinu ma leżeć w innym miejscu. niż sądzi większość osób.

      „DeepSeek zdobył popularność dzięki transparentności, podczas gdy OpenAI prowadzi swoje prace w sekrecie” – powiedział Reutersowi.

      /PM

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

        Reklama
        Reklama

        Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

        YouTube cover video

        Komentarze

          Reklama