Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Trump wstrzymał programy pomocowe. Rosja uderza w USA

donald trump prezydent USA
Prezydent USA Donald Trump
Autor. The White House (@WhiteHouse)/X

Na początku swojej prezydentury Donald Trump podpisał rozporządzenie wstrzymujące na 90 dni wszystkie programy pomocowe. Decyzja ta została wykorzystana przez rosyjską propagandę. Kreml ponownie uderzył w Stany Zjednoczone.

Prezydent USA uzasadnia wstrzymanie pomocy koniecznością usunięcia z agencji „radykalnie lewicowych” urzędników. Podobnie wypowiadali się wcześniej Elon Musk oraz sekretarz stanu USA Marco Rubio.

Czym jest USAID?

Agencja Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) została utworzona na początku lat 60. w celu zarządzania programami pomocy humanitarnej w imieniu rządu USA i jest niezależną agencją rządu federalnego, która zajmuje się pomocą w przypadku katastrof, wspierając amerykańską politykę zagraniczną.

USA poprzez współpracę i inwestycje chciały zapobiegać ubóstwu, ratować życie, wzmacniać demokratyczne rządy i pomagać w rozwiązywaniu kryzysów humanitarnych. W wielu krajach pomoc skupiałą się na wsparciu społeczeństwa obywatelskiego, transparentności wyborów, wolności mediów i praw człowieka.

Przez państwa, które otrzymują pomoc od USAID, programy te są postrzegane jako ważne wsparcie w budowaniu demokratycznych instytucji i poprawie jakości życia obywateli. Na przykład na Ukrainie czy w Gruzji organizacje pozarządowe i działacze obywatelscy często podkreślają, że pomoc USAID była kluczowa w procesie reform i walki z korupcją.

    Reklama

    Jak Rosja przedstawia decyzję Trumpa?

    Rosyjskie portale przedstawiają Amerykańską Agencję Rozwoju Międzynarodowego (USAID) jako podmiot, który uczestniczył w przygotowywaniu i organizacji zamachów stanu w różnych krajach poprzez finansowanie projektów i programów mających na celu szkolenie działaczy obywatelskich, obserwatorów wyborów i dziennikarzy. Dezinformacja Kremla skierowana jest w szczególności do Ukrainy, Gruzji, Mołdawii czy Armenii, a pomoc rozwojową USA rosyjskie portale propagandowe przedstawiają jako działania szkodliwe dla tych krajów.

    USAID jest oskarżana przez proputinowskie media o udział w destabilizacji sytuacji politycznej w różnych krajach oraz finansowanie projektów mających na celu szkolenie działaczy obywatelskich, obserwatorów wyborów i dziennikarzy.

      Reklama

      Cele dezinformacji rosyjskiej na temat USAID

      Rosja postrzega działania USAID jako zagrożenie dla swojej strefy wpływów, dlatego stara się ją zdyskredytować, przedstawiając jako narzędzie amerykańskiej polityki zagranicznej, mające na celu osłabienie państw, które Kreml zalicza do swojej strefy interesów. Jest to część szerszej strategii dezinformacyjnej na rzecz zdyskredytowania zachodnich instytucji i ich działań w krajach postradzieckich oraz innych regionach świata.

      Kreml dąży do podważenia wiarygodności instytucji zachodnich, takich jak USAID, przedstawiając je jako narzędzia neokolonialnej polityki Zachodu. Poprzez dezinformację stara się wzbudzić nieufność wobec zachodnich programów pomocowych, co może prowadzić do ich odrzucenia przez lokalne społeczności lub rządy.

      Może to prowadzić także do wzbudzenia niepokojów społecznych i podziałów politycznych w krajach, które otrzymują pomoc od USAID. Destabilizacja wewnętrzna utrudnia realizację reform i osłabia zdolność tych krajów do przeciwstawienia się rosyjskiej presji.

      Ponadto, Agencja często wspiera projekty związane z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego, transparentnością wyborów, wolnością mediów i prawami człowieka. Rosja, jako państwo autorytarne, postrzega te działania jako zagrożenie i - dyskredytując USAID - stara się zahamować procesy demokratyzacji w poszczególnych krajach.

      W rzeczywistości USAID działa w ramach międzynarodowych standardów pomocy rozwojowej, a jej programy są często pozytywnie oceniane przez lokalne społeczności i organizacje międzynarodowe. Jednak w kontekście geopolitycznej rywalizacji między Rosją a Zachodem, działania Agencji są często wykorzystywane jako element propagandowy.

      Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

      Reklama
      Reklama

      Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

      YouTube cover video

      Komentarze

        Reklama