Armia i Służby
Policja rozbiła ukraińską grupę. Oszukiwała klientów banków
![policja ukraińska grupa oszustwo banki](https://cdn.defence24.pl/2025/02/12/800x450px/hCBbbKN1zkInJmU6diQ296pw1i8oIfUUqXMGCzqZ.q9zt.png)
Autor. CBZC/cbzc.policja.gov.pl
Ukraińska grupa przestępcza rozsyłała do klientów polskich banków wiadomości z fałszywymi linkami do witryn logowania. Sprawcy przejmowali wrażliwe dane i czyścili konta ofiar. Policja podzieliła się dotychczasowymi ustaleniami.
W grudniu ub.r. zakończyło się blisko 2-letnie śledztwo w sprawie kampanii phishingowych, których celem byli klienci polskich banków. Jak ustaliło Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC), za procederem stoi zorganizowana grupa przestępcza składająca się z obywateli Ukrainy.
Link do fałszywej witryny logowania
W oficjalnym komunikacie do sprawy wskazano, że kierowała nimi chęć zarobku. Zależało im na przejęciu środków znajdujących się na kontach pokrzywdzonych. Jak do tego dochodziło?
Sprawcy rozsyłali linki do fałszywych witryn, które przypominały panel logowania do bankowości internetowej. Wpisując dane w odpowiednie okienka, trafiały w ręce członków grupy.
„Skradzione środki wypłacane były w różnych bankomatach lub transferowane pomiędzy różnymi rachunkami bankowymi, aby finalnie dokonać wpłat na rachunki kryptowalutowe” – podaje CBZC.
Ofiary i wysokość strat. To nie koniec
Do tej pory ustalono 32 osoby poszkodowane. Łączna wysokość strat, jak na razie, wynosi ponad 440 tys. zł. Ukraińcy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz oszustw.
„Wobec czterech sprawców zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, zaś wobec pozostałych dozór policji, poręczenie majątkowe na łączną kwotę ponad 100 tys. zł. i zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi” – informuje cyberpolicja.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?