Cyberbezpieczeństwo
Bezpieczeństwo w sieci. Nowy serwis dla Polaków
![Krzysztof gawkowski ministerstwo cyfryzacji](https://cdn.defence24.pl/2025/02/12/800x450px/k6OwfmbxuuUoclIewGn7SBVIsNRKC6ZPJlqFGtmI.78gw.jpg)
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL)/X
Ministerstwo Cyfryzacji oraz CERT Polska oficjalnie ogłosili start nowego serwisu, który ma pozwolić podnieść bezpieczeństwo nie tylko firmom, ale również obywatelom. Rozwiązanie jest w pełni bezpłatne i oferuje 4 funkcje.
28 stycznia br. wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz szef MSWiA Tomasz Siemoniak przedstawili „Parasol wyborczy”, czyli zapowiadany przez rząd program ochrony wyborów. Przypomnijmy, że do urn udamy się 18 maja br., aby zagłosować na swojego kandydata na prezydenta.
Bezpłatne rozwiązanie dla firm i obywateli
O zamiarach rządu informowaliśmy w materiale: Plan ochrony wyborów. Tak rząd chce walczyć z dezinformacją. Jednym z jego punktów było uruchomienie narzędzi diagnostycznych dla obywateli i firm, umożliwiających m.in. skanowanie bezpieczeństwa domen oraz informowanie o wyciekach haseł. Teraz Ministerstwo Cyfryzacji oraz CERT Polska przedstawili Moje.cert.pl.
„To narzędzie, które daje kompleksową ochronę w cyberprzestrzeni” – podkreślił wicepremier Krzysztof Gawkowski na konferencji prasowej. Jak dodał, mówimy o rozwiązaniu w pełni bezpłatnym, mającym „zapewnić bezpieczeństwo milionom Polek, Polaków i krajowych firm”.
Moje.cert.pl. Jak działa?
Moje.cert.pl jest jednym serwisem, gdzie na ten moment dostępne są 4 funkcje:
- skanowanie domen – wykorzystywane jest tu dobrze znane narzędzie Artemis, które pozwoliło na wykrycie do tej pory ponad 500 tys. podatności i błędnych konfiguracji (zbadano ponad 1,15 mln domen i subdomen);
- alerty o wyciekach – użytkownicy mogą otrzymać specjalne powiadomienia, w przypadku wykrycia wycieku danych;
- monitorowanie infekcji złośliwym oprogramowaniem i innych zagrożeniach – informacje na ten temat pozyskiwane są z systemu n6, który każdego dnia przetwarza kilka milionów zdarzeń
- kontrola wykorzystania Listy Ostrzeżeń – na liście znajdują się strony, które specjaliści CERT Polska powiązali z np. działalnością oszustów.
W praktyce oznacz to, że dzięki Moje.cert.pl właściciele stron internetowych oraz administratorzy sieci mogą sprawdzić, czy ich infrastruktura jest odpowiednio chroniona i tym samym zadbać o bezpieczeństwo. Jak zaznaczył wicepremier, rozwiązanie będzie udostępniane też sztabom wyborczym. Z czasem ma być rozbudowywane o kolejne funkcjonalności.
Wykryto pierwsze podatności
Jak podaje CERT Polska, do tej pory „w serwisie zarejestrowało się ponad 900 użytkowników i dodało ok. 1.8 tys. domen, w których system wykrył ponad 30 tys. podatności i błędnych konfiguracji, w tym ok. 1.3 tys. wiążących się z wysokim ryzykiem”.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?