Biznes i Finanse
Unia ogłasza InvestAI. Miliardy na AI i gigafabryki
![Ursula von der Leyen Komisja Europejska UE](https://cdn.defence24.pl/2025/02/11/800x450px/9B6EHnWFYjsgjgdrp5VR9p1F6fIKtQvttxR2lc3E.fssr.jpg)
Autor. European Commission (@EU_Commission)/X
W Paryżu oficjalnie uruchomiono nową unijną inicjatywę na rzecz technologii sztucznej inteligencji. Ma zmobilizować miliardy euro na m.in. budowę gigafabryk AI. Komisja Europejska mówi o „największym partnerstwie publiczno-prywatnym” tego typu.
We wtorek 11 lutego br. na szczycie AI Action Summit w Paryżu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oficjalnie ogłosiła uruchomienie nowej inicjatywy. InvestAI ma zmobilizować 200 mld euro na inwestycje w technologie sztucznej inteligencji. Obejmuje to m.in. nowy europejski fundusz (20 mld euro) na gigafabryki AI.
The AI race is just beginning.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 11, 2025
Building on the European AI Champions initiative, I’m glad to announce InvestAI 🇪🇺
We aim to mobilise €200 billion in AI investments in Europe ↓ https://t.co/PaLTUDsVpm
Gigafabryki AI w UE
Jak czytamy w komunikacie do sprawy, fundusz InvestAI sfinansuje 4 takie miejsca, które mają zajmować się najbardziej złożonymi modelami. To wymaga posiadania specjalistycznej infrastruktury i mocy obliczeniowej. Dlatego gigafabryki mają zostać wyposażone w 100 tys. chipów AI ostatniej generacji.
Chcemy, aby sztuczna inteligencja była siłą napędową dobrostanu i wzrostu.
Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE
Dla każdej firmy
Według Komisji Europejskiej, mówimy o „największym partnerstwie publiczno-prywatnym na świecie na rzecz rozwoju sztucznej inteligencji godnej zaufania”. Zgodnie z deklaracjami, każda firma – nie tylko najwięksi gracze – ma posiadać dostęp do dużej mocy obliczeniowej.
Skąd wziąć pieniądze?
Początkowe finansowanie InvestAI będzie pochodziło z istniejących już programów UE, w tym np. Cyfrowa Europa. Komisja liczy również na wkład ze strony państw członkowskich.
W przypadku gigafabryk, finansowanie ma opierać się na dotacjach i kapitale prywatnym (jeden z pilotażowych programów w ramach Kompasu Konkurencyjności).
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?