Polityka i prawo
Akt o sztucznej inteligencji wchodzi w życie. Kiedy będzie stosowany w Polsce?
AI Act wchodzi w życie na terenie Unii Europejskiej 1 sierpnia. Jako pierwsze zaczną być stosowane przepisy dotyczące zabronionych systemów.
Akt o sztucznej inteligencji został opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE 12 lipca, o czym pisaliśmy w CyberDefence24.pl. 20 dni później dokument wchodzi w życie. Zacznie jednak obowiązywać w kilku transzach: pierwsza od lutego 2025 roku.
Czytaj też
Co będzie dopuszczone, a co zakazane w Unii Europejskiej?
Akt o sztucznej inteligencji wyróżnia trzy kategorie AI oparte na ryzyku: minimalnego wpływu, wysokiego ryzyka oraz nieakceptowalne, które będą zakazane w UE.
Systemy niskiego ryzyka, jak chatboty i gry, będą podlegać niewielkim wymogom dotyczącym głównie przejrzystości. Kluczowa zasada, aby użytkownicy wiedzieli, że korzystają z AI. Narzędzia te muszą być zatem odpowiednio oznaczone.
Wysokiego ryzyka to systemy stosowane w ochronie zdrowia, edukacji, sądownictwie i instytucjach finansowych, które będą podlegać szeregowi wymogów, aby mogły być używane w UE.
Nieakceptowalne to z kolei systemy manipulacji poznawczo-behawioralnej, punktacji społecznej oraz predykcyjne działania policyjne oparte na profilowaniu, które będą zakazane. Zakaz obejmuje także systemy rozpoznawania twarzy używane do kategoryzacji ludzi według rasy, religii czy orientacji seksualnej.
Czytaj też
Harmonogram stosowania AI Actu w UE
Poniżej przedstawiamy cały harmonogram. Wszystkie elementy aktu o sztucznej inteligencji mają być stosowane do sierpnia 2027 roku.
- W lutym 2025 r. zaczną być stosowane rozdziały I AI Actu (przepisy ogólne) oraz II, czyli właśnie zabronione systemy AI.
- W sierpniu 2025 r. będą miały zastosowanie: rozdział III, sekcja 4 (organy powiadamiające), rozdział V (modele AI ogólnego przeznaczenia), rozdział VII (zarządzanie), rozdział XII (poufność i kary), artykuł 78 (poufność), z wyjątkiem artykułu 101 (grzywny dla dostawców AI ogólnego przeznaczenia);
- W sierpniu 2026 r. zastosowanie będzie mieć cały Akt o sztucznej inteligencji, z wyjątkiem artykułu 6(1) i odpowiadających mu obowiązków (jedna z kategorii systemów AI wysokiego ryzyka);
- W sierpniu 2027 r. – zastosowanie będzie mieć też artykuł 6(1).
Czytaj też
Standerski o komisji nadzoru
Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski poinformował 24 lipca, że resort kończy prace nad projektem ustawy wdrażającej unijne przepisy. Konsultacje międzyresortowe mają rozpocząć się w sierpniu, a celem jest przedłożenie projektu Radzie Ministrów jeszcze w tym roku.
Podczas podkomisji ds. sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmów, Standerski przypomniał też, że zostanie powołany nowy organ nadzoru nad sztuczną inteligencją. Wiceminister zaznaczył, że siła państwa będzie zależała od elastyczności i sprawczości komisji nadzoru nad AI, zarówno w zakresie nakładania kar administracyjnych, jak i certyfikowania.
„Najważniejsze będzie wprowadzenie takich procedur, aby urząd »nie zapchał się« w pierwszych miesiącach funkcjonowania” - przekazał.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany